نسل جدید کانکتورهای فیبر نوری Field یعنی FO Field 2.0

کانکتور فیبر نوری Field

کانکتور فیبر نوری Field


فیبر نوری Field

سه سال پیش، آر اند ام (R&M) یک کانکتور فیبر نوری قابل سربندی به نام کانکتور FO Field روانه بازار کرد که انقلابی در این زمینه محسوب می شد. از آن زمان، مزایای فنی، قابلیت منحصر به فرد در مدیریت و رسیدگی و ویژگی های انتقال نوری برجسته این کانکتورها، ارزش آن ها را در بسیاری از پروژه ها ثابت کرده است. تجربه عملی در پروژه ها و بازخوردهای شرکا باعث ایجاد انگیزه و اشتیاق در تیم توسعه آر اند ام (R&M) مستقر در Wetzikon، برای توسعه بیشتر FO Field شده است. FO Field 2.0 نتیجه این انقلاب است. این بدان معناست که حتی چیزهای خوب می توانند بهتر شوند. در کنار این موارد، آر اند ام (R&M) به دنبال اهداف بلندپروازانه ای برای دستیابی به سازگاری با انواع کابل است. این کار در واقع با راهکار فعلی امکان پذیر نبود. انواع کابل های مختلف امتحان شده اند تا گیردار بودن و محکم بودن اتصال FO Field ثابت شود. در بعضی موارد، بعد از اتصال، مقادیر تضعیف شدیدی تشخیص داده شد. این تضعیف به ویژه در مورد فیبرهای با بافر سخت 900 میکرونی و دارای یک ژاکت ساخته شده از پلی اتیلن با تراکم بالا (HDPE) وجود داشت. روکش پلاستکی این کابل ها پس از مدتی از نقطه سربندی شده با FO Field، پیچ خورده و شکل ظاهری اولیه خود را از دست می دهند.کارشناسان این تغییر شکل را ناشی از جریان پلاستیک می‌دانند. بارهای مکانیکی و دمایی می توانند باعث این جریان شوند.
هدف از توسعه دپارتمان این بود که این اثر خنثی شود که تیم آر اند ام (R&M) با موفقیت به آن دست یافت. اکنون کانکتور را می توان به تعداد بیشتری از انواع کابل‌ها متصل کرد.

تثبیت کابل و هسته

این راهکار تنها برای نگهداشتن (clamping) خود کابل نیست بلکه در واقع شامل نگهداشتن هسته کابل نیز می شود. این هسته شامل شیشه ای است که از پلاستیک بسیار با دوام تر است. آر اند ام (R&M) روشی را برای تثبیت هسته ایجاد کرده است که در واقع بدون تحت تنش قرار دادن هسته عمل می‌کند و همچنان عملکردی 100 درصدی ارائه می دهد.
در این روش نگهداشتن (clamping) کابل بیشتر بهینه سازی شده است. در حال حاضر تنها یک موقعیت برای نگهداشتن (clamping) وجود دارد که مونتاژ را ساده تر می کند. نگهداشتن هوشمندانه دوفازی کابل در نسل پیشین یعنی FO Field 1.1، یک قدم قاطع در راستای کاهش فشار بر روی کابل بود. اما در این زمینه همیشه نمی توان به راحتی تشخیص داد که کدام فاز- فاز اول یا دوم- باید مورد استفاده قرار گیرد. به همین دلیل FO Field 2.0 دارای یک موقعیت نگهداشتن (clamping) است.

اتصال به انواع دیگر کابل

از ماه ژوئن 2018FO Field – در ابتدا کانکتورهای SC- butterfly cableها (کابل هایی هستند که در قسمت اتصال به کانکتور یک زائده پروانه ای شکل دارند) را نیز پوشش خواهد داد. برای این منظور، یک نوع کانکتور اصلاح شده که کاملاً برای طراحی خاص کابل مناسب است، وجود دارد. پروفیل butterfly cableها به طور قابل ملاحظه ای با طراحی کابل کلاسیک دارای تسکین فشار شیشه متمایز است.

 

FO Field 1

الیاف شیشه ای در حالی که کانکتور فیبر نوری FO Field 2.0 در حال مونتاژ شدن است. این یعنی هسته داخلی سیم نمی تواند حرکت کند یا پیچیده شود. یک sleeve (هسته داخلی کانکنتورها و آداپتورها که از نوع zirconia یا PhBr هستند) فلزی همه چیز نگه می دارد.

 

آر اند ام (R&M) همچنین مجموعه اتصالات کابل را بهبود بخشیده است. در حاضر به آن گیره تمساحی گفته می شود. این گیره برای نگه داشتن الیاف شیشیه در طول فرآیند مونتاژ کانکتور مورد استفاده قرار می گیرد. این یعنی فیبر نوری نمی تواند جابه‌جا یا تابیده شود. تا به امروز یک پیچ مخصوص (screw collar) برای نگهداشتن الیاف شیشه استفاده می شد. هنگامی که sleeve (هسته داخلی کانکنتورها و آداپتورها که از نوع zirconia یا PhBr هستند) پیچیده می شود، فیبر می تواند جابه جا شود و به نوعی باعث میکروبندینگ می شود. آر اند ام (R&M) مجموعه اتصالات جدید کابل را برای انواع کابل های با قطر 2 و 3 میلی متر ارائه می دهد.

لیاف شیشه ای در حالی که کانکتور فیبر نوری FO Field 2.0 در حال مونتاژ شدن است. این یعنی هسته داخلی سیم نمی تواند حرکت کند یا پیچیده شود. یک sleeve (هسته داخلی کانکنتورها و آداپتورها که از نوع zirconia یا PhBr هستند) فلزی همه چیز نگه می دارد.

بخوانید: Cat. 8.1 | داستان موفقیت RJ45 ادامه دارد

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *