سیستم اطفاء حریق دیتا سنتر FM-200


 

سیستم FM-200 رایج ترین نوع سیستم اطفاءحریق مورد استفاده در اتاق های سرور است. پاشیدن آب به صورت کلی رایج ترین روش اطفاء حریق بوده است که نمی تواند برای دیتا سنترها مورد استفاده قرار بگیرد چرا که خود آب می تواند به کامپیوترها و سرورها آسیب برساند بنابراین ما برای اطفاء حریق در دیتا سنترها نیاز به یک سیستم «بدون استفاده از آب» داریم تا به تجهیزات IT آسیبی وارد نشود. با توجه به موارد گفته شده، سیستم سرکوب آتش با گاز مطلوب ترین سیستم برای دیتا سنتر است.

سیستم سرکوب آتش FM-200 در سرتاسر دنیا شناخته شده و مورد احترام است، چرا که در طول تاریخ تعدادی از دارایی های حیاتی و غیرقابل جایگزینی را از خطر نابودی نجات داده است. گاز HFC-227ea با فرمول شیمیایی CF3CHFCF3 و نام شیمیایی هپتافلورو پروپان با نام تجاری FM200 با ورود به زنجیره ماده سوختنی و اکسیژن محیط باعث خاموش شدن شعله های آتش می شود و بعد از عملیات اطفا پسماندی هم ندارد که این مساله ضمن به حداقل رساندن آسیب های احتمالی حاصل از عملیات اطفا حریق، موجب کاهش زمان تعطیلی محل حریق پس از عملیات اطفا خواهد شد و به همین دلیل این سیستم یکی از خاموش کننده های مورد تائید سازمان های جهانی مثل NEPA، EPA و … قرار گرفته و امروزه در بیش از 70 کشور دنیا مورد استفاده است.

3rd

خصوصیات FM-200

سیستم سرکوب آتش برای دیتا سنتر باید خصوصیات ویژه ای داشته باشد. باید سریع، تمیز، بی بو، غیرسمی، نارسانا، بی رنگ و سازگار با محیط زیست باشد. در زمانی که آتش سوزی اتفاق بیفتد، رهاسازی عامل گازی باید در سریع ترین زمان ممکن و بدون کوچک ترین تاخیری اتفاق بیفتد. بعد از رهاسازی گاز و فرآیند خاموش شدن نباید هیچ اثری از ماده ای مرتبط با سیستم اطفاء در محل باقی بماند. بعد از عملیات اطفاء بوی بدی هم نباید در محیط باقی بماند. این سیستم در جهت حفظ سلامتی انسان، باید به صورت طبیعی غیرسمی هم باشد. عامل گازی نباید رسانای گرما یا جریان الکتریسیته باشد که در این صورت آسیب بیشتری به تجهیزات وارد می کند.
که تمامی این خصوصیات در سیستم اطفاءحریق FM-200 پیش بینی شده است.

hfc227ea quick opening differential system 1442743675 prev

مزایای FM-200

در میان تمامی سیستم های سرکوب آتش گازی، طراحی سیستم FM-200 بیشتر از همه مورد استفاده قرار می گیرد. این سیستم مزایای زیر را دارد:
 چون سیستم بدون آب است، دیگر نیازی به عملیات پاکسازی بعد از اطفاء حریق نیست.
 اگر نیاز به استفاده از آن باشد، کنترلش آسان است، نیاز به هیچ دانش فنی ای برای استفاده از آن نیست و بعد از استفاده از نازل آن و تخلیه گاز، آتش به سرعت مهار می شود.
 گاز FM-200 گاز پاکیزه ایی در طبیعت است. این گاز بعد از رهاسازی هیچ باقی مانده ای از خود بر جای نمی گذارد و از این طریق به تجهیزات و داده ها آسیب نمی رساند.
 یک عامل گازی با سرعت عملکرد بالاست که به سرعت آزاد می شود.
 کاملا سازگار با محیط زیست است و باعث تشدید سوراخ لایه اوزون نمی شود.
 این گاز برای استفاده حتی در فضاهای مسکونی هم مشکلی ایجاد نمی کند و به سیستم تنفسی یا بینایی ضربه نمی زند.
 عامل گازی آن نارساناست.
 گاز FM-200 سه برابر کمتر از گاز دی اکسید کربن فضا اشغال می کند.

 

images

FM200 برای استفاده در چه فضاهایی مناسب است؟

به دلیل قدرت خاموش کنندگی بالا و خاصیت سمی کم، استفاده از این گاز بیشتر در مکان های بسته کاربرد دارد، مکان هایی مثل:
 دیتا سنتر (که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد)
 محل نگهداری تجهیزات مخابراتی
 اتاق های سرور
 اتاق های مانیتورینگ و کنترل مربوط به سازمان های مختلف
 مراکز ذخیره سازی و پردازش داده ها
 مراکز آرشیو اسناد، مدارک و بایگانی ها
 مراکز نگهداری تجهیزات دارویی و …

 

 

مطالعه مطالب مرتبط:

دیتاسنتر | تاریخچه و تعریف دیتاسنتر

اتاق سرور | استانداردها

 

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *