آشنایی با FTTx

FTTx

FTTx


FTTx

با توجه به محل آخرین نقطه ای که فیبر نوری تحویل مشتری می شود، این اصطلاح در کشورها و اپراتورهای مختلف، تغییر می کند. در این مقاله مجله لاوان با این اصطلاحات آشنا خواهید شد.

FTTP یا Fiber To The Premises: نوعی ارتباط مبتنی بر فیبرنوری است که در آن فیبرنوری از طریق شبکه توزیع نوری از دفتر مرکزی به محل مشتری کشیده می شود. با توجه به محل قطع شدن فیبر نوری، انواع مختلف فیبر به محل مشتری طقه بندی می شود:

FTTH یا Fiber To The Home: یکی از مطرح ترین و پرکاربردترین توپولوژی های ارتباطی ارائه پهنای باند بر بستر فیبر نوری، تحویل فیبر به خانه است. FTTH فناوری ای است که در آن فیبرنوری از دفتر مرکزی به مرکز ارائه دهنده خدمات مخابراتی و سپس از آن جا به محل استقرار مشتری (که غالبا منزل و یا دفتر کار مشتری است) کشیده می شود. وقتی سیگنال به محل مشتری می رسد، به روش های مختلفی از قبیل استفاده از کابل اترنت، کابل کواکسیال، ارتباط بیسیم و یا فیبرنوری به اشتراک گذاشته می شود. ارتباطات پهن باند فیبر به خانه، یا همان FTTH ،معرف ارتباطات کابل فیبرنوری برای اماکن به صورت اختصاصی می باشد. به طور کلی این سیستم ها که بر اساس نور هستند، می توانند انبوهی از اطلاعات از قبیل: تلفن، ویدیو، داده و … را به صورت کارآمد در مقایسه با شیوه سنتی یعنی استفاده از کابل های مسی با قیمتی تقریباً مساوی انتقال دهند. FTTH برای کارکردن به هر دو شبکه فعال(Active) و منفعل(Passive) نیاز دارد.

 

FTTx
FTTx

 

نکته: وقتی محل مورد نظر معنای گسترده تری از منزل و دفاتر کار کوچک داشته باشد عبارت های دیگری به کار برده می شود که در ادامه می آید.

FTTB  یا Fiber To The Building یا Fiber To The Basement: در این روش تا مرز ورودی ساختمان (ساختمان تجاری، مسکونی، صنعتی و یا زیر زمین ساختمان ها) فیبرکشی انجام می شود و اتصال نهایی به هر واحد مسکونی با استفاده از فناوری های دیگر و به وسیله سیم مسی به مشترک سرویس تحویل می شود. این روش معمولا برای ساختمان های چندواحدی مورد استفاده است. در این مدل ارتباط نهایی از طریق هر روش غیرنوری مانند کابل اترنت، کابل کواکسیال و ارتباط بیسیم برقرارمی شود.

سوال: چگونه می توان FTTH و FTTB را از یکدیگر تشخیص داد؟

اگر فیبر به پنلی داخل هر واحد آپارتمانی کشیده شود، تکنولوژی مورد استفاده FTTH است. اما اگر فیبرکشی تنها تا پنل مشترک ساختمان کشیده شود، از FTTB استفاده شده است.

FTTx
FTTx

انواع دیگر FTTx ها عبارتند از:

FTTC: اتصال شبکه فیبرنوری به کابینت های دسترسی

FTTN: اتصال شبکه فیبرنوری به توزیع کننده ها (Active node)

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *