فیبر فراگیر

Holistic Fiber

Holistic Fiber


زمان تخمینی مطالعه: 7 دقیقه 

در حال‌حاضر، همرسی[1] (Convergence) یک ترند کلیدی است که مورد توجه شرکت‌ها و به ویژه ارائه‌دهندگان خدمات فیبرنوری قرار دارد، زیرا شبکه‌های 5G و فیبر در حال پیوستن به یکدیگر هستند. با این حال، همرسی محدود به‌متصل کردن شبکه‌های سیمی و بی‌سیم نیست. مفهوم دیگری که شرکت‌ها بر مبنای اصل همگرایی به دنبال آن هستند، آماده‌سازی زیرساختی برای فردا است، زمانی که هر نوع ارتباط شبکه‌ای بر مبنای فیبر خواهد بود. به بیان دقیق‌تر، فیبر به ستون فقرات شبکه‌ها تبدیل خواهد شد.

[1] همگرایی

مزایای همرسی چیست و هنگام صحبت درباره این مفهوم به چه‌چیزی باید دقت کنیم؟

در سال‌های اخیر، شاهد همرسی اتصال بی‌سیم و سیمی با استفاده از کابل‌های فیبر بوده‌ایم. 5G و FTTx به یکپارچگی بیشتر با یکدیگر ادامه خواهند داد. البته، بدون وجود شبکه بک‌هال (backhaul) فیبر قدرتمند هیچ شبکه سلولی نسل پنجم 5G در کار نخواهد بود. لازم به توضیح است که Backhaul برقراری ارتباط میان دو نقطه نزدیک به‌هم، با انتقال شدآمد به نقطه‌ای واسط و دوردست و سپس انتقال آن به مقصد.

ترکیب 5G با کابل‌کشی شبکه غنی از فیبر این امکان را فراهم می‌کند که نیازهای مرتبط با سرعت 5G که به سرعت در حال رشد هستند را با استفاده از سلول‌های کوچک پاسخ داد و بر تنگناهای شبکه غلبه کرد. رویکرد فوق اجازه می‌دهد حداکثر استفاده از تمام دارایی‌های سامانه را داشته باشیم که بهبود نرخ بازگشت سرمایه (Return on investment) را به همراه دارد. به عنوان راه‌حل‌های مکمل، 5G و FTTH می‌توانند زیرساخت شبکه را به اشتراک بگذارند. با این‌حال، هر دو به دسترس‌پذیری فیبر متکی هستند و هر دو به تعداد قابل توجهی از نقاط اتصال فیبر نیاز دارند. ترکیب زیرساخت‌ها و راه‌اندازی‌ها[1] برای هر دو فناوری فرصت‌های خوبی در ارتباط با افزایش عملکرد و بهبود نرخ بازگشت سرمایه را در سال‌های آینده نوید می‌دهد.

مطالعات پیرامون فیبر به خانه (FTTH) نشان می‌دهد که رابطه منطقی میان فناوری و دنیای تجارت وجود دارد. مطالعه‌ای که شورای FTTH اروپا در سال 2019 میلادی انجام داد، نشان داد که اگر ارائه‌دهندگان خدمات شبکه به پیش‌بینی طراحی شبکه ایستگاه پایه/ آنتن فیبر به5G نسل پنجم (FTT5G) سرنام Fiber to 5G Antenna/base station network یا به زبان ساده‌تر همرسی فیبر و 5G در زمان برنامه‌ریزی برای شبکه FTTH بپردازند، چیزی در حدود 65 تا 96 درصد در هزینه‌ها صرفه‌جویی به‌عمل می‌آید. به ‌طور خلاصه، هنگام راه‌اندازی یک شبکه فیبر، پیاده‌سازی ظرفیت اضافی کافی در ارتباط با 5G، رویکرد مقرون به‌صرفه‌ای است، زیرا در آینده، همرسی شبکه فیبر به بیش از FTTx و 5G گسترش خواهد یافت.

اکنون، مراکزداده نیز آماده پیوستن به این روند همرسی هستند. برای پاسخ‌گویی به تقاضای گسترده امروزی برای پهنای باند 100 گیگابیت بر ثانیه و 400 گیگابیت بر ثانیه ممکن است زودتر از آن‌چه تصور می‌کنیم به استاندارد شود. فیبر به اپراتورهای مراکزداده اجازه می‌دهد به‌شکل ساده‌تر و سریع‌تر به سرعت‌های بالای شبکه دست پیدا کنند، رویکردی که دست‌یابی به آن با زیرساخت کابل مسی امکان‌پذیر نیست. شبکه‌های محلی می‌توانند از طریق یک ستون فقرات مبتنی بر فیبر، اتصال به‌دور دست را اتصالی سریع و با ظرفیت بالا بین مراکزداده، مراکزداده لبه و کاربران نهایی فراهم می‌کند. برخی از اپراتورهای مراکزداده حتی در حال توسعه شبکه‌های نقطه‌به‌نقطه نوری (optical point-to-point) خود هستند تا ضمن تطبیق با رشد پهنای باند و افزایش انعطاف‌پذیری، صرفه‌جویی در هزینه‌ها انجام دهند.

علاوه بر شبکه‌های بی‌سیم و  مراکزداده لبه، روند‌های دیگری نیاز به پهنای باند و در زمان فعال بودن (Uptime) نیاز دارند که باعث می‌شود نیاز به فیبر در هر مکانی[2] محسوس باشد که از جمله این گرایش‌ها باید به اینترنت چیزها (IoT) که شامل سامانه‌های مدیریت ساختمان دیجیتال، شبکه‌های مبتنی بر آی‌پی و شبکه‌های سقف دیجیتالی (Digital Ceiling networks) است، اشاره کرد. با استناد به آمار موسسه Statista، اینترنت چیزها تا سال 2025 بیش از 75 میلیارد دستگاه را به هم متصل خواهد کرد.

همرسی آی‌پی‌محور، فرآیند اشتراک‌گذاری منابع (مجازی شده) را بین برنامه‌ها امکان‌پذیر می‌کند و سطوح بالایی از استانداردسازی، دسترس‌پذیری، قابلیت اطمینان و پشتیبانی را برای استقرارهای جدید فراهم می‌کند. رویکرد تمام آی‌پی (ALL-IP) شبکه داده و انتقال برق بر بستر اترنت (PoE) در یک ساختمان را امکان‌پذیر و گسترش می‌دهد و اجازه می‌دهد تا دستگاه‌ها را به مکانیزم خودکارسازی ساختمان از طریق مناطق با نقاط اتصال سربار از پیش نصب شده متصل کرد. تمام زمینه‌های خودکارسازی ساختمان را می‌توان در یک مفهوم راه‌حل ساختار یافته یکپارچه کرد. لازم به توضیح است که شبکه‌های هوشمند و همرسی به این معنا هستند که می‌توان فناوری‌ها و کاربردهای صرفه‌جویی در انرژی مثل مدیریت هوشمند فضای ساختمان، منابع و روشنایی LED را به شکل جامع در اختیار داشت.

شهرهای هوشمند و ترافیک خودمختار (autonomous traffic) نیز نیاز به فیبر و همرسی را به‌شدت افزایش می‌دهند. هنگامی‌که 5G به شکل گسترده در دسترس قرار بگیرد، مردم از خدمات پخش جریانی و کار از راه دور بیشتری در حال حرکت و برنامه‌های کاربردی واقعیت مجازی و واقعیت افزوده بیشتری استفاده خواهند کرد.

همگرایی، انعطاف‌پذیری، مقیاس‌پذیری و یکنواختی بیشتری را ارائه می‌دهد و به کاربران اجازه می‌دهد از هوش سامانه‌ای که به شکل فزاینده‌ای پیچیده‌تر است، استفاده کنند. با متمرکز کردن مدیریت منابع فناوری اطلاعات، یکپارچه‌سازی سامانه‌ها، افزایش نرخ بهره‌برداری از منابع و کاهش هزینه‌ها، به لحاظ فنی و تجاری بهره‌وری به میزان قابل توجهی افزایش پیدا می‌کند. استقرار شبکه‌های همرس در حالت کلی به کاهش مصرف برق کمک می‌کند، راندمان خنک‌کننده‌ها را بهبود می‌بخشد و اجازه می‌دهد اقدامات بیشتری در زمینه صرفه‌جویی انرژی انجام داد.

[1] Rollowt

[2] Ubiquitous Fiber

فیبر فراگیر

فیبر فراگیر و درک نیازهای شبکه‌ها

در سال‌های آینده، شبکه‌ها بر مبنای ستون‌فقرات فیبر ترکیبی کار خواهند کرد. ارتباطات داده‌، سیار، ویدئو و هر مفهوم دیگری در یک شبکه همزیستی یکپارچه می‌شوند. به این معنا که باید تصور وجود شبکه‌های مجزا را از ذهن خود دور کنیم. رویکرد فوق مزایای درخشانی مثل کاهش سرمایه‌گذاری در عرضه و نگهداری، حذف تدریجی فناوری‌های قدیمی و دست‌یابی به یک فناوری و رابط یکپارچه اساسی از مهم‌ترین آن‌ها است. اپراتورها و کاربران شبکه می‌توانند روی کسب‌‌وکار اصلی خود تمرکز کنند و برنامه‌هایی را که دقیقا با نیازها مطابقت داشته باشند، توسعه دهند تا تعاملی میان سامانه‌ها و زیرساخت‌ها برقرار کنند و همیشه به‌روز باشند.

با این حال، نکته مهمی به ذهن خطور می‌کند که باید به آن توجه داشت؛ در گذشته، برای هر عملکرد خاص از یک دستگاه جداگانه استفاده می‌کردیم، اما اکنون باید عملکردهای مختلفی را تعریف کنیم و سخت‌افزار و نرم‌افزار را یکپارچه کنیم که مستلزم توجه بیشتر به موارد زیر است:

– قابلیت همکاری

– یکپارچه‌سازی

– استانداردها (رعایت محدودیت‌های احتمالی ناشی از استانداردهای رقیب)

– نظارت (که از طریق یک داشبورد واحد قابل انجام است)

– بهینه‌سازی (مدیریت مداوم عملکردها و پهنای باند مورد نیاز سرویس‌های مختلف در بسیاری از انواع دستگاه‌ها)

محصولات R&M به مشتریان اجازه طراحی، ساخت، آزمایش و استقرار هرگونه عملکردی بر مبنای فیبر با مجموعه‌ای واحد از محصولات و ابزارهای مبتنی بر توسعه همرس را می‌دهند. ما راه‌حل‌های با چگالی کم، متوسط و بالا، حتی رک‌ها و مراکزداده کاملا از قبل پیکربندی شده را ارائه می‌کنیم. ما یک بسته کامل شامل راه‌حل‌های هوایی، بی‌سیم و سیمی ارائه می‌دهیم. این پیشنهاد شامل تمامی خدمات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری و توصیه‌ها و مشاوره است. با توجه به این‌که محصولات با کیفیت بالا تنها نیمی از راه‌حل هستند: برای ارائه راه‌حل‌های مناسب باید نیازهای هر بخش از شبکه و نحوه تناسب شبکه‌های مختلف را به‌طور کامل درک کنید!

امتیاز شما به این مطلب