حقایقی در مورد LDAP

LDAP

LDAP


1-    LDAP چیست؟

LDAP که مخفف عبارت Lightweight Directory Access Protocol می‌باشد (Lightweight DAP هم کاربرد دارد.)، یک تکنولوژی استاندارد برای ساخت راهنمای شبکه کامپیوتری می‌باشد.

2-    LDAP چه زمانی ایجاد شد؟

LDAP در اواسط دهه 1990 در دانشگاه میشیگان به عنوان یک پروژه علمی مطرح و سپس در اواخر دهه 1990 توسط Netscape تجاری شد. تکنولوژی LDAP متشکل از پروتکل شبکه و یک معماری استاندارد برای سازماندهی اطلاعات راهنما است.
LDAP به عنوان یک پروتکل، یک نمونه ساده شده از DAP یا پروتکل دسترسی داده (Directory Access Protocol) است که پیش‌تر در استاندارد X.500 بیشتر استفاده می‌شد. مزیت اصلی آن نسبت به نسخه قبلی خود، قابلیت اجرای بر روی TCP/IP می‌باشد. از لحاظ یک معماری شبکه، این تکنولوژی از ساختار درختی شبیه X.500 بهره‌مند می‌باشد.

3-    شبکه‌ها پیش از LDAP از چه راهنمایی استفاده می‌کردند؟

پیش از استانداردهای X.500 و LDAP که در حال حاضر مورد استفاده هستند، اغلب شبکه‌های تجاری از تکنولوژی راهنمای اختصاصی شبکه عمدتاً Banyan VINES یا Novell Directory Service یا Windows NT Server استفاده می‌کردند. LDAP در نهایت جایگزین پروتکل‌هایی که برای دیگر سیستم‌ها ساخته شده بود، شد و به استانداردی معتبر برای عملکرد مناسب تر و نگهداری بهتر شبکه تبدیل شد.

4-    چه کسی از LDAP استفاده می‌کند؟

بسیاری از شبکه‌های در مقیاس بزرگتر از سیستم‌های راهنمای مبتنی بر سرور  از جمله Microsoft active directory  استفاده می‌کنند.
این راهنماها از ویژگی‌های متعددی در مورد کامپیتورها، چاپگرها و حساب‌های کاربری پیروی می‌کنند. سیستم‌های ایمیل در کسب و کارها و مدارس نیز اغلب برای اطلاعات تماس شخصی از سرور های LDAP استفاده می‌کنند. شما سرورهای LDAP را در خانه‌ها پیدا نمی‌کنید. هرچند که شبکه‌های خانگی بسیار کوچک هستند و از لحاظ فیزیکی به آن نیاز دارند.
با وجود اینکه این تکنولوژی به نسبت اصطلاحات اینترنت قدیمی‌تر است. برای دانشجویان و متخصصان شبکه جالب توجه می‌باشد. برای کسب اظلاعات بیشتر می‌توانید به کتاب «LDAP bible» با موضوع شناخت و گسترش خدمات راهنمای LDAP (ویرایش دوم) مراجعه کنید.

5-    Microsoft Active Directory چیست؟

Microsoft Active Directory در سال 2000 توسط کمپانی Microsoft معرفی شد. (Active Directory (AD،  با طراحی جدید و پایه‌ای فنی، جایگزین مدیریت دامنه ویندوز NT (NT-style Windows network domain management) شد. Active Directory بر اساس تکنولوژی‌های راهنمای شبکه شامل LDAP می‌باشد. AD به ساخت و مدیریت سهل شبکه‌های بزرگ کامپیوتری کمک می‌کند.

6-    کتاب‌هایی معتبر در حوزه Active Directory

یکی از مرسوم‌ترین و اصلی‌ترین کتاب‌ها در این زمینه، کتاب  Inside Active Directory: A System Administrator’s Guide (می‌توانید  برای خرید به سایت amazon.com مراجعه کنید.) است که یک مرجع کامل برای تمام سطوح مدیران شبکه از مبتدی و پیشرفته می‌باشد. این کتاب با استفاده از نمودارها، جداول و دستورالعمل‌های گام به گام، همه چیز را از اصول اساسی تا جزئیات پیچیده پوشش می‌دهد. نویسندگان این کتاب معماری و طرح Active Directory، نصب و مدیریت کاربران و گروه‌ها و کنترل دسترسی را تشریح می‌کنند.

کتاب دیگری که در این مقاله توصیه شده است عبارت است از: Active Directory: طراحی، راه‌اندازی و اجرای Active Directory (ویرایش پنجم) این کتاب در طول سال‌ها مورد ویرایش قرار گرفته است تا با آخرین نسخه‌های ویندوز سرور فعلی منتشر شود.

 

منبع: لایف وایر

بخوانید: شبکه‌های کامپیوتری | آشنایی با سرعت شبکه

 

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *