دسترسی به اتصالات PoE بدون نیاز به جست‌ و جو

PoE communication access

PoE communication access


زمان تخمینی مطالعه: 9 دقیقه 

کدام‌یک از پریزهای روی دیوار مجهز به فناوری انتقال برق بر بستر اترنت (PoE) هستند؟ در گذشته تشخیص این مساله سخت بود، اما به لطف نشانگر جدید و کوچک PoE که شرکت R&M  آن را توسعه داده، این مساله دیگر مشکل‌ساز نیست و به‌سرعت پاسخ خود را دریافت می‌کنید.

هنگامی‌که تکنسین‌های شبکه در نظر دارند تجهیزات مجهز به فناوری PoE مستقر در یک ساختمان را به پریز‌های شبکه مجهز به فناوری PoE متصل کنند تا برق موردنیاز خود را از این پریزها دریافت کنند پرسش‌های یکسانی مطرح می‌کنند؛ کدامیک از این پریزها مجهز به فناوری PoE هستند؟ در این حالت باید آخرین مستندات شبکه را بررسی کنند (اگر خوش‌شانس باشند و چنین مستنداتی وجود داشته باشد!) اگر وجود نداشته باشد باید کابل‌های توزیع شده در کف را بررسی کنند که فرآیند بسیار وقت‌گیر و خسته‌کننده است. به‌طور کلی، برای شناسایی این درگاه‌‌ها و خروجی‌های حامل جریان، باید تست‌هایی در محل انجام شود و کانکتور‌های مختلف بررسی شوند تا مشخص شود کدام‌یک مجهز به فناوری فوق هستند.

در تمامی این موارد باید وقت ارزشمند خود را صرف انجام یک کار ساده کرد. حال اگر دسترسی به کابل‌کشی‌ها وجود نداشته باشد نه تنها بررسی این مساله مشکل است، بلکه فرآیندهایی مثل تعمیر و نگهداری مشکل‌ساز می‌شود. همچنین، جابه‌جایی‌ تجهیزات و هماهنگ کردن تجهیزات مجهز به این فناوری با پریز‌های مجهز به فناوری PoE سخت است.

نشانه‌گری که شبیه به درپوش گرد و غبار قابل استفاده است

درست است که نشانگر PoE را به‌عنوان یک ابزار جانبی و وصله‌ای برای تشخیص این مسئله مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما در واقع به گونه‌ای پیکربندی شده است که به طور دائم در تمام درگاه‌های خروجی قابل استفاده باشد. این نشانگر به یک سوکت RJ45 درست مثل یک درپوش گرد و غبار متصل می‌شود. نشانگر فوق با پین‌های سیگنال ارتباط برقرار می‌کند و از سیگنال مدیریت PoE برای تعیین امکان انتقال برق بر بستر اترنت استفاده می‌کند.

نشانگر PoE محصول شرکت R&M پورت‌های فعال شده را به سرعت تشخیص می‌دهد. هنگامی‌که یک دستگاه تحت شبکه مجهز به قابلیت PoE (PSE) در انتهای دیگر لینک منتظر دریافت برق است، LED آن روشن می‌شود.

نشانگر PoE ساخت شرکت R&M قابل استفاده در برنامه‌ها و پروتکل‌های مختلف مرتبط با PoE است و امکان استفاده از آن در ارتباط با منابع تغذیه [1]mid-span و[2]end-span وجود دارد. سوییچ‌های PoE، پورت‌هایی که نشانگر PoE به آن‌ها متصل شده‌اند را به‌عنوان درگاه‌های اختصاص نیافته نشان می‌دهند. به طور کلی، امکان استفاده از نشانگر فوق با تمام سوکت‌های  RJ45 شرکت R&M  وجود دارد.

در ارتباط با درگاه‌های استفاده نشده باید به این نکته اشاره کرد که نشانگر PoE می‌تواند شبیه به درپوش گرد و غبار که به شکل دائم به سوکت متصل می‌شود، مورد استفاده قرار گیرد. به عنوان مثال، اگر یک منبع تغذیه PoE به توزیع‌کننده کف متصل شده باشد، تکنسین‌ها توانایی یافتن پریزهای مناسب در اتاق‌ها را دارند.

[1] میان محدوده

PoE

هیجان در حوزه فیبرنوری

نصاب‌های حرفه‌ای سوییسی، ساختمان‌های مسکونی را با سرعت بی‌سابقه‌ای به شبکه‌های جدید فیبرنوری متصل می‌کنند. با این‌حال، دوره‌های آموزشی R&M در ارتباط با فیبرنوری این روند را سریع‌تر کرده است.

ارائه‌دهنده شبکه سوییسی Swisscom و R&M در قالب همکاری مشترک با یکدیگر در نظر دارند فرآیند نصب اتصالات فیبر نوری، به ویژه در حوزه خانگی را ساده‌تر کنند. شرکت Swisscom  با پشتیبانی شرکت R&M فرآیند تدوین کتابچه راهنمای نصب فیبر تا خانه (FTTH) را منتشر کرده است.

این راهنما، راه‌حل‌های کابل‌کشی در خانه‌ها را توضیح می‌دهد و بر مبنای اصل اطمینان نگارش شده حاصل شود به‌طوری که اتصالات فیبرنوری با استانداردهای کیفی Swisscom مطابقت دارند. به طور خاص، این بخش شامل نقطه ورودی ساختمان (BEP) است که از طریق پریز-پایانه‌ی نوری (OTO) مخفف Optical Termination Outlet به مسیریاب متصل می‌شود. در این زمینه، Swisscom کانکتور اتصال‌دهنده فیبر نوری شرکت R&M را برای برقراری ارتباط پریزهای فیبر نوری به اتصال راه‌دور نصب می‌کند.

نصب در سه دقیقه

R&M از سال 2022 دوره‌های آموزشی در کشور سوییس برگزار کرده تا نصاب‌ها بتوانند کانکتور FO Field را به شکل عادی و استاندارد مورد استفاده قرار دهند. این دوره آموزشی یک تا دو ساعت طول می‌کشد. در این دوره آموزشی، شرکت‌کنندگان یاد می‌گیرند که چگونه از کانکتور فیلد FO استفاده کنند، کانکتور را سیم‌کشی کنند و عملکرد آن را آزمایش کنند. به‌طوری که فرآیند نصب در مدت زمان سه دقیقه به سرانجام برسد. آموزش در شرکت Cablex که زیرمجموعه Swisscom  است و شرکت‌های نصب‌کننده تجهیزات که شرایط لازم را دارند، برگزار می‌شود.

شرکت‌کنندگان در یک محیط حرفه‌ای و با استفاده از ابزارهای خود آموزش‌های لازم را می‌بینند. که این بدان معنا است که دانش نظری جدیدی که به‌دست می‌آید را می‌توان به‌سرعت و به‌شکل عملی مورد استفاده قرار داد. علاوه بر این، R&M ویدیوهایی که دربرگیرنده‌ی دستورالعمل‌های نصب است را ارائه می‌دهد. وقتی نصاب‌ها می‌خواهند تکنیک خاصی را دوباره مشاهده کنند، تنها کاری که باید انجام دهند این است که ویدیو را روی گوشی هوشمند خود مشاهده کنند.

تجربه نشان می‌دهد که بدبینی‌های اولیه به سرعت به شور و اشتیاق تبدیل شده‌اند. نورمان موجاگیچ (Nerman Mujagic) از Cablex به این نکته اشاره دارد:« کانکتور FO Field به وضوح کار ما را در پروژه‌های فیبر به خانه Swisscom ساده می‌کند. ما به تعداد کمی ابزار نیاز داریم، چراکه به تجهیزات اتصال خاص برای نصب نیاز نداریم. به‌طوری که قادر هستیم در زمان کوتاهی به خواسته‌های مشتریان فیبر نوری پاسخ دهیم».

با نصب اترنت تک‌زوج نازک و کانکتورهای FO Field شرکت R&M، نصاب‌ها می‌توانند پریزهای OTO را مطابق با درخواست صاحب خانه نصب کنند. می‌توانید کانکتور FO Field را تا پنج مرتبه سیم‌کشی استفاده کنید. به بیان دقیق‌تر، قادر به جابه‌جایی پریز با هدف نصب در بهترین مکان هستید. با کانکتور FO Field، پچ‌کوردهای متصل به کابل‌ها با هر طولی را می‌توان به پایانه‌ها متصل کرد. مزیتی که روش فوق دارد این است که فرآیند تعمیر یا تغییر در تاسیسات فعلی فیبرنوری را امکان‌پذیر می‌کند. به بیان دقیق‌تر، نصابان می‌توانند کابل‌ها را به طول لازم و با دقت بالا در حد سانتی‌متر قطع کنند تا نیازی به کابل‌کشی‌های طولانی، ضرورتی نداشته باشد و ضایعات به کم‌ترین میزان ممکن برسد.

SPE – از تئوری تا عمل

قبلا در مورد چشم‌انداز اترنت تک‌زوجی (SPE) مطالب زیادی گفته شده است. کابل SPE قادر است فرآیند انتقال داده‌ها از حسگر به ابر را بدون نیاز به دروازه (Gateway) انتقال دهد. کارشناسان شبکه قادر هستند این کابل‌ها را در پیاده‌سازی شبکه مورد استفاده قرار دهند. R&M یک کانال انتقال کامل با پچ‌کوردها، ماژول‌های اتصال و کابل‌های نصب برای خودکارساز ساختمان‌ها، طراحی کرده است.

سوییچ کردن از کابل‌کشی چهار یا هشت سیمه به یک کابل تک‌زوج تابیده برای انتقال داده‌ها و اتصالات کوچک پیشرفت فناورانه بزرگی در این زمینه است. به‌طوری که تداوم برقراری ارتباط ALL-IP با پهنای باند 10 مگابیت بر ثانیه تا 1 گیگابیت بر ثانیه را ارائه می‌کند. به‌دلیل تراکم اتصال زیاد در دستگاه به فضای کم‌تری روی برد مدار چاپی نیاز است. در این حالت، حجم داکت کابل کم می‌شود که کاهش فضای اشغال شده، کاهش وزن، سهولت در نصب، صرفه‌جویی در هزینه‌ها و صرفه‌جویی در مواد استفاده شده را به همراه دارد. علاوه بر این، نصابان می‌توانند فرآیند کابل‌کشی را تا 1000 متر انجام دهند.

راه‌حل کامل سیستمی

R&M اولین سازنده‌ای است که یک کانال انتقال کامل را مطابق با استاندارد IEC 63171-1 ارائه می‌دهد و خط تولید LC-Cu را راه‌اندازی کرده است تا متخصصان کابل‌کشی و زیرساخت بتوانند از پچ‌کوردها، ماژول‌های اتصال [1] و کابل‌های نصب استفاده کنند. ماژول‌های اتصال SPE در پنل و پریزهای 19 اینچی موجود با رابط Freenet جفت می‌شوند. با این کار، R&M تضمین می‌دهد یک اتصال کامل SPE از یک منبع واحد در اختیار خواهید داشت.

پچ‌کوردها: دارای کانکتور IEC 63171-1، با فناوری اتصال IDC و کابل رشته‌ ای AWG 26 قابل استفاده در فرکانس‌های انتقال تا 600 مگاهرتز (کلاس T1-A و T1-B) است.

ماژول اتصال دوطرفه: جک 2x SPE IEC 63171-1 با فناوری اتصال IDC قابل استفاده در ارتباط با سیم و کابل‌های رشته‌ای AWG 26  و AWG 22 که امکان استفاده از آن در فرکانس‌های انتقال تا 20 مگاهرتز (کلاس T1-A) وجود دارد.

کابل‌های نصب: کابل نصبSPE  مدل S/FTP AWG 22/1 با غلاف LSZH Dca که در هنگام آتش‌سوزی کم دود و بدون هالوژن است و در فرکانس‌های انتقال تا 600 مگاهرتز (کلاس T1-A و T1-B) قابل استفاده است.

[1] Connection Module

مولفه‌های SPE

برای سازندگان دستگاه‌های فعال مانند سوییچ‌های شبکه یا پایانه‌های اینترنت چیزها، R&M اولین سازنده‌ای است که یک جک با پین‌های لحیم‌کاری شده یکپارچه روی بردهای مدار چاپی ارائه کرده است. جک برد مدار چاپی مطابق با استاندارد IEC 63171-1 با یا بدون راهنمای نوری اختیاری برای نمایش وضعیت شبکه از طریق LED موجود است. علاوه بر این، نقشه‌های پین‌آوت و ابعاد در ارتباط با طراحی موفق شبکه در دسترس قرار دارد.

همراه با سوکت چاپی و پچ‌کورد، کل فناوری اتصال کانکتور استفاده است تا بخش‌های توسعه بتوانند به‌راحتی برنامه SPE خود را راه‌اندازی کنند. به بیان دقیق‌تر، زیرساخت‌های دیجیتالی ساختمان‌های آینده در نزدیکی ما قرار دارد: SPE می‌تواند حسگرهایی مانند سامانه‌های اعلام حریق، حس‌گرهای روشنایی و دما و سامانه‌های کنترل دسترسی، تابلوهای اطلاعات و موارد دیگر را شبکه‌بندی کند.

امتیاز شما به این مطلب