سایه R&M بر فناوری پزشکی

R&M در فناوری پزشکی

R&M در فناوری پزشکی


زمان تخمینی مطالعه: 8 دقیقه 

در بحبوحه همه‌گیری ویروس کرونا، المپوس موفق شد یک مرکز صنعتی جدید در کویمبرا را ایجاد کند. کویمبرا یکی از بزرگ‌ترین مراکز تعمیر تجهیزات پزشکی در اروپا است. کمپانی R&M  و شریک پرتغالی آن GAP نقش تعیین‌کننده و کلیدی در موفقیت این پروژه داشتند. این مرکز در سپتامبر 2022 برابر با شهریورماه 1041 به بهره‌برداری رسید. گروه ژاپنی المپیوس (Olympus) یکی از بزرگ‌ترین مراکز تعمیرات تجهیزات پزشکی خود را در سایت کویمبرا در قلب پرتغال افتتاح کرد.

المپیوس نزدیک به 32 میلیون یورو صرف ساخت این مرکز تعمیرات پزشکی کرد و علاوه بر آن دو میلیون یورو نیز در زمینه استقرار سامانه‌ها و پنل‌های خورشیدی با هدف سازگاری با محیط زیست سرمایه‌گذاری کرد تا به این شکل مرکز فوق با کم‌ترین نرخ تولید گاز کربن در قلب اروپا کار خود را آغاز کند. برای المپیوس  این یک سرمایه‌گذاری بلندمدت در یک مکان راهبردی و نقطه‌عطفی در راه تبدیل شدن به یک شرکت پیشرو در زمینه فناوری پزشکی در جهان است.

آمارها نشان می‌دهند که تقاضا برای خدمات مرتبط با تعمیرات تجهیزات پزشکی به شکل کم‌سابقه‌ای در حال افزایش است. برنامه‌ریزان و دست‌اندرکاران این پروژه بزرگ بر این باور هستند که سالانه حدود 15000 دستگاه در مرکز کویمبرا  تعمیر می‌شود، در حالی که این رقم تا سال 2024 به 30000 عدد افزایش پیدا خواهد کرد.

فناوری پزشکی و استانداردهای جدید

این مرکز تعمیرات بر پایه پشتیبانی از جدیدترین استانداردهای صنعتی قادر است به بهترین شکل به نیازهای نوین دنیای پزشکی پاسخ دهد. به بیان دقیق‌تر، کویمبرا از سخت‌گیرانه‌ترین استانداردها به منظور مدیریت کیفیت و حفظ کارایی، قابلیت اطمینان و تامین امنیت استفاده می‌کند و از پیشرفته‌ترین فناوری‌ها برای پردازش داده‌ها استفاده می‌کند. المپیوس قادر به بهینه‌سازی تمام فرآیندها در ساختمان جدید خواهد بود تا کیفیت خدمات بیشتر و زمان انجام تعمیرات کمتر شود.

الکساندر پاچکو، مدیر عامل و شریک GAP LDA در این ارتباط گفته است: «پایان موفقیت‌آمیز این پروژه در بحبوحه همه‌گیری کووید 19 نشان داد که شرکت‌های فعال در این زمینه به بهترین شکل توانستند بر چالش‌های تدارکات، زنجیره تامین، تضمین سلامت کارمندان و مدیریت پروژه غلبه کنند. سه شرکت DST، DTE و GAP با پشتیبانی R&M و المپیوس این کار را به خوبی انجام دادند.»

یک شبکه‌ داده یکپارچه و با پهنای باند بالا نیاز بود

مدیریت پروژه خواستار یک شبکه داده جامد برای پشتیبانی از نیازها و خدمات متنوع مرکز تعمیرات بود. علاوه بر این، برنامه‌ریزان معیارهای دیگری نیز مدنظر داشتند که از مهم‌ترین آن‌ها به موارد زیر باید اشاره کرد:

عملکرد: المپیوس در نظر داشت از شبکه محلی (LAN) در زمینه پردازش داده‌ها، مدیریت کیفیت، سامانه برنامه‌ریزی منابع انسانی (ERP) و برنامه‌های کاربردی وب‌محور استفاده کند. همچنین، طراحی باید به گونه‌ای انجام می‌گرفت که شبکه در آینده مقیاس‌پذیر باشد و توانایی پشتیبانی از عملکردها و برنامه‌های کاربردی بیشتری را داشته باشد. از جمله موارد دیگری که مدنظر برنامه‌ریزان بود باید به نظارت بر محیط از طریق نصب دوربین‌های مدار بسته، کنترل تجهیزات فنی و کاربردهای صنعتی از طریق شبکه محلی اشاره کرد. به بیان دقیق‌تر، برنامه‌ریزان به دنبال یک شبکه محلی یکپارچه بودند که توانایی رسیدگی به بارهای کاری مختلف را داشته باشد.

چرا R&M؟

– ارائه‌دهنده راه‌حل کامل زیرساختی از طریق یک منبع واحد است.

– توانایی همکاری با برنامه‌ریزان و نصابان محلی را دارد.

– تجربه کافی و تعهد کاری درخشانی دارد.

– قابلیت انطباق در صورت تغییر طرح را دارد.

– توانایی ارائه فنی و مشاوره تخصصی در محل را دارد.

– قابلیت تحویل محصولات و انجام تعهدات حتا در شرایط خاص مثل بیماری‌های همه‌گیر و محدودیت‌ها را دارد.

– محصولات و خدمات با کیفیتی ارائه می‌کند

– 25 سال گارانتی سامانه‌ها را ارائه می‌دهد.

کنستانتین زنگمایستر، مدیر اجرایی المپیوس و EMEA در این ارتباط می‌گوید: «ساخت این تاسیسات بدون تاخیر و مطابق با برنامه‌ریزی از قبل انجام شده در طول همه‌گیری تنها به لطف فداکاری کل نیروی متخصص، همکاری نزدیک و حمایت متقابل همه طرف‌های درگیر امکان‌پذیر شد».

قابلیت پاسخ‌گویی به نیازهای روبه‌رشد آینده: در ارتباط با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری راهبردی، دست‌اندرکاران به‌دنبال استقرار یک زیرساخت شبکه غیرفعال با منابع پردازشی و ذخیره‌سازی قابل قبول بودند. به‌همین دلیل، از همان ابتدای طراحی، شبکه داده بر مبنای این اصل پیاده‌سازی شد که در گذر زمان با رشد خدمات تعمیر روبه‌رو شود و باید به بهترین شکل از دو اصل مقیاس‌پذیری و گسترش‌پذیری پشتیبانی کند.

– فرآیند کابل‌کشی، استقرار تجهیزات و نصب پنل‌های توزیع: باید به گونه‌ای انجام می‌شد که شبکه دست‌کم برای چند دهه عملکرد پایدار خود را حفظ کند و توانایی پشتیبانی از نسل‌های بعدی فناوری‌اطلاعات را داشته باشد.

– دست‌یابی به بالاترین کیفیت یکی دیگر از معیارهای کلیدی در انتخاب فناوری‌های شبکه بود.

عملکرد r&m

R&M چه راه‌حل‌هایی برای این پروژه ارائه کرد:

کابل‌کشی یکپارچه و ساخت‌یافته (ITED) برای ساختمان صنعتی به مساحت 15500 متر مربع.

17 کابینت برای توزیعکنندگان شبکه.

پیاده‌سازی ستون فقرات فیبرنوری بر پایه OS2 و OM4، اتصالات مبتنی بر پچ‌پنل‌های UniRack2.

کابل‌کشی‌های مسی مبتنی بر Cat. 7A.

کابل‌کشی‌های Cat. 6A با هدف برقراری ارتباط تجهیزات با یکدیگر.

قابلیت تحویل:

مشارکت‌کنندگان پروژه می‌بایست برنامه زمان‌بندی دقیق خود را ارائه می‌کردند و بر مبنای آن گام بر می‌داشتند. چالش اصلی در این زمینه جذب کارگران ماهر و در دسترس بودن تجهیزات اولیه برای استقرار زیرساخت بود.

المپیوس تصمیم گرفت GAP LDA را به عنوان شریک خود انتخاب کند. شرکتی با تجربه، نوآور و پیشرو در زمینه مهندسی، نصب و خدمات که در پایتخت پرتغال شهر لیسبون قرار دارد. این تامینکننده که در سال 2004 تاسیس شده است، متخصص در زمینه پیاده‌سازی شبکه‌های مسی، فیبرنوری و فناوری‌های اندازه‌گیری وضعیت و عملکرد شبکه است. به طوری‌که قادر است وضعیت شبکه به لحاظ نرخ انتقال داده‌ها و برقراری کانال‌های ارتباطی را به بهترین شکل اندازه‌گیری کند. علاوه بر این، GAP یک شریک معتبر و قابل اعتماد برای R&M است.

همکاری در برنامه‌ریزی (R&M)

GAP قرارداد توسعه و پیادهسازی کل شبکه و ستون فقرات آن‌را با محوریت فیبرنوری و شبکه‌های Cat 7A و Cat.6A دریافت کرد. تیم GAP از همان ابتدای مراحل برنامه‌ریزی تعامل و همکاری خود با R&M را آغاز کرد. این شرکت، یک دفتر برنامه‌ریزی دقیق و کارآمد برای این پروژه‌ بزرگ و زیربنایی در کشور پرتغال راه‌اندازی کرد که پشتیبانی فنی ارائه می‌داد. جالب آن‌که روند راه‌اندازی این دفتر زیرنظر المپیوس انجام شد تا امکان نظارت کلی بر پروژه و به‌ویژه عملیات ساختمانی انجام شود. راه‌اندازی این دفتر مرکزی مزیت بزرگی داشت، به طوری‌که امکان تعریف مشخصات ساختاری و فنی شبکه داده را از همان ابتدای مراحل اولیه و نصب تجهیزات به‌وجود آورد. با این حال، همه‌گیری باعث بروز مشکلاتی در این زمینه شد. شرکا با چالش‌های غیرمنتظره لجستیکی و پرسنلی روبه‌رو شدند. علاوه بر این، در فرآیند اجرا چند مرتبه تغییراتی در طرح به‌وجود آمد.

پیاده‌سازی با محوریت ارائه گارانتی بلندمدت

الکساندر پاچکو، مدیر عامل و شریک GAP، پروژه‌ای که با موفقیت به اتمام رسید را یک شاهکار شگفت‌انگیز توصیف می‌کند و بر این باور است که پیاده‌سازی موفقیت‌آمیز این پروژه تنها در سایه تعامل نزدیک همه دست‌اندرکاران پروژه حتا با وجود محدودیتها به‌دست آمد. به طوری که R&M در زمینه ارائه تجهیزات و نصب آن‌ها در محل بهترین عملکرد را داشت.

نصبکنندگان GAP کل زیرساخت شبکه محلی را در مدت زمان 12 ماه تکمیل کردند. شبکه ساختمان در جولای 2022 آماده بهره‌برداری شد و همچون گذشته، R&M به مدت 25 سال تجهیزات و سامانه‌ها را گارانتی کرد تا المپیوس اطمینان حاصل کند که سرمایهگذاری در امنیت کامل انجام شده است.

مشتری

گروه المپیوس (Olympus) در سراسر جهان به عنوان توسعه‌دهنده محصولات فناوری در حوزه پزشکی، علم و صنعت شناخته شده است. این شرکت یکی از تولیدکنندگان پیشرو در زمینه ارائه فناوری‌های دقیق نوری و دیجیتالی است. به مدت بیش از 100 سال، المپیوس بر روی سلامت‌تر، ایمن‌تر و رضایت‌بخش‌تر کردن زندگی مردم تمرکز کرده است، به طوری‌که محصولات المپیوس به تشخیص، پیشگیری و درمان بیماری‌ها کمک فراوانی کرده‌اند. آن‌ها تحقیقات علمی زیادی در سال‌های گذشته انجام داده‌اند تا بتوانند نقش موثری در تامین امنیت جامعه در حوزه پزشکی داشته باشند. دفتر مرکزی المپیوس در توکیو، ژاپن قرار دارد و بیش از 30000 کارمند در نزدیک به 40 کشور در سراسر جهان در آن مشغول به کار هستند. شرکت زیرمجموعه المپیوس  در کشور پرتغال OMPP سرنام Olympus Medical Products Portugal  مسئولیت اداره مرکز تعمیرات فناوری پزشکی کویمبرا را بر عهده دارد.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *