تفاوت کانکتور های فیبر نوری SC و LC چیست؟

connector r&m

connector r&m


کانکتور SC چیست؟

این کانکتور در اواسط دهه 80 توسط آزمایشگاه های تلفن و تلگراف Nippon که به اختصار NTT نامیده می شود، توسعه یافت. SC یکی از اولین کانکتور هایی بود که پس از ظهور فرول های سرامیکی وارد بازار شد. SC که گاهی به عنوان “کانکتور مربع(Square connector)” شناخته می شود، دارای یک end face کشویی با فرول سرامیکی است و در سال 1991 مطابق مشخصات مخابراتی TIA-568-A استاندراد سازی شد و به تدریج و با کم شدن هزینه های تولید، کم‌کم محبوبیت پیدا کرد. SC به دلیل عملکرد عالی، بازار فیبر نوری را برای چندین دهه احاطه کرد و تنها ST با آن رقابت داشت. در 30 سال بعدی، SC دومین کانکتور رایج برای کاربردهای پلاریزاسیون است. این کانکتور برای کاربردهای مخابراتی و انتقال داده از راه دور، شامل شبکه point to point و شبکه های نوری پسیو (passive optical networking) بسیار مناسب است.

 

1

 

کانکتور LC چیست؟

در نظر برخی افراد معرفی LC به عنوان جایگزین مدرن  SC با موفقیت کمتری همراه بود. بخشی از آن به دلیل هزینه بالای مجوز از شرکت مخترع Lucent Corporation بود. کانکتور کشویی LC بر خلاف SC که دارای یک تب برای قفل شدن است، دارای یک ضامن می باشد (تفاوت تب با ضامن را می توانید در شکل مربوط به کانکتورها ببینید). LC با یک فرول کوچکتر به عنوان یک کانکتور کوچک‌تر شناخته می شود. داشتن نیمی از ردپای  connector SC، باعث ایجاد محبوبیت زیادی برای LC در کاربردهای انتقال داده و پچینگ های با تراکم بالا ایجاد کرده است. چرا که ترکیبی از سایز کوچک و قابلیت چفت شدن آن را برای رک ها یا پنل های متراکم و شلوغ ایده آل می کند. با معرفی فرستنده/گیرنده های سازگار با LC و مؤلفه های شبکه اکتیو، رشد مداوم آن در عرصه شبکه FTTH به احتمال زیاد ادامه خواهد یافت.

 

1

 

 

تفاوت کانکتور های SC و LC چیست؟

بعد از درک اساسی در مورد کانکتورهای SC و LC، ممکن است بپرسید تفاوت آنها در چیست؟ در جدول زیر به طور مختصر به نقاط قدرت و ضعف آن ها اشاره شده است. به طور کلی، تفاوت بین کانکتورهای فیبر نوری LC و SC در اندازه، کاربری و تاریخچه آن ها است که در ادامه در مورد هرکدام از آنها توضیح خواهیم داد.

 

اندازه (size): اندازه  LC نصف SC است. یک آداپتور SC دقیقاً به اندازه یک آداپتور duplex LC است. بنابراین LC بیشتر در دفاتر مرکزی متداول است که تراکم دسته بندی (تعداد اتصالات در هر منطقه) یک عامل مهم در هزینه است.

کنترل و دسترسی (Handling): کانکتور SC یک “کانکتور کشویی” و کانکتور LC یک “کانکتور ضامن دار” است. با این حال نوع مبتکرانه ای از کانکتورهای LC در دسترس هستند که کانکتورهای کشویی LC نامیده می شوند و از نظر قابلیت های مربوط به کنترل و رسیدگی مشابه کانکتورهای SC عمل می کنند.
تاریخچه : LC جوان تر از SC است. SC در جهان گسترده‌تر است اما LC در حال جلب توجه و محبوبیت است. هر دو کانکتور دارای تلفات بازگشتی و تلفات جایگذاری یکسانی هستند. به طور کلی بسته به اینکه شما در کجای شبکه می خواهید از کانکتورها استفاده کنید می‌توانید کانکتور مناسب را انتخاب کنید.

 

نتیجه گیری

فناوری ارتباطات فعلی و آینده به عملکرد سریع، کارآمد و بی خطر در فرآیند ارتباطات داده نیاز دارند. دیتابیس های بزرگ، پیچیده و پیوسته باید بتوانند داده ها را بدون مداخلات خارجی دریافت کنند و انتقال دهند. کانکتورهای LC و SC هر دو برای دستیابی به این نوع انتقالات طراحی شده اند. در مورد سؤال” کانکتورهای SC و LC چه تفاوتی با هم دارند و کدامیک از آنها بهتر است؟” شما فقط باید سه نکته اساسی را در خاطر داشته باشید: 1- SC دارای یک محفظه connector بزرگتر و یک فرول بزرگتر 2.5 میلی متری است. 2- LC دارای یک محفظه کانکتور کوچکتر و یک فرول کوچکتر 1.25 میلی‌متر است. 3- SC قبلاً معروف تر و محبوب تر بود اما اکنون  LC هم این قابلیت ها را دارد. شما می توانید رابط های بیشتری را روی line-cardها، پنل‌ها و غیره با LC جای دهید.

 

شرکت لاوان ارتباط به عنوان تنها نماینده رسمی شرکت آر اند ام (R&M) در ایران پاسخگوی شما در این زمینه خواهد بود. برای خرید و کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع پچ کوردهای شرکت های آر اند ام (R&M) با ما تماس بگیرید.

بخوانید: آر اند ام (R&M) راهکارهای اختصاصی شهر هوشمند را معرفی می‌کند

 

 

 

 

امتیاز شما به این مطلب