R&M چه توصیه‌هایی در ارتباط با کابل کشی ساخت‌یافته در ارتباط با مرکزداده ارائه می‌کند؟

R&M کابل کشی ساخت یافته

R&M کابل کشی ساخت یافته


زمان تخمینی مطالعه: 5 دقیقه 

اگر تجربه استفاده از محصولات R&M را داشته باشید، به خوبی از این نکته اطلاع دارید که این شرکت محصولات و راهکارهای قدرتمندی در ارتباط با شبکه‌های کامپیوتری و مراکزداده (کابل کشی) به دنیای فناوری‌اطلاعات معرفی کرده است.

امروزه مراکزداده از ردیف‌های زیادی از رک‌ها  و کابینت‌های شبکه تشکیل شده‌اند که انبوهی از کابل‌های شبکه، کابل‌های برق و تجهیزات شبکه را در خود جای می‌دهند. همین مساله باعث شده تا فرآیند مدیریت کابل‌های درون یک رک سرور برای بخش عمده‌ای از کارشناسان شبکه به چالشی بزرگ تبدیل شود.

هنگامی‌که قصد کابل‌کشی تجهیزات درون رک‌ها را دارید، تنها نباید به فکر چیدمان و سازمان‌دهی کابل‌ها باشید، بلکه باید به فرآیند نگه‌داری و حتی تمیزکردن کابل‌ها و تجهیزات نیز دقت کنید. به مرور زمان کابل‌ها و کیستون‌های متصل به سوییچ‌ها و پچ‌‌پنل‌ها گرد و غبار می‌گیرند. یکی از وظایف تکنسین‌های شبکه، تمیز نگه داشتن تجهیزات و به ویژه کابل‌ها است. اگر نسبت به نگه‌داری و مدیریت کابل‌ها بی‌تفاوت باشید، همه‌چیز در زمان کوتاهی از کنترل خارج می‌شوند.

همچنین، هرچه تعداد افراد شاغل در مرکزداده زیاد باشد و افراد مختلفی به رک‌ها مراجعه کنند، شرایط بغرنج‌تر و نابسامان‌تر می‌شود، زیرا ممکن است یک تکنسین مرکزداده کابل‌ها را به ‌صورتی در کنار یکدیگر قرار دهد که متفاوت از الگویی است که تکنسین دیگری از آن پیروی می‌کند. اگر کابل‌ها برچسب‌‌گذاری نشده باشند، مدیریت رک‌ها به کابوس روزانه تکنسین‌های شبکه تبدیل می‌شود. اگر مسیر درست را دنبال کنید و از روش‌های آزمایش‌شده و استانداردهای جامع در این زمینه استفاده کنید، مدیریت کابل‌ها دیگر یک کابوس نیست.

R&M مرکزداده

نکاتی در زمینه تسهیل مدیریت کابل‌ها

فاصله میان تجهیزات که از طریق کابل‌ها باید به یکدیگر متصل شوند را به دقت اندازه‌گیری کنید تا سرمایه و فضای بیش از حدی برای خرید کابل‌ها از دست ندهید. همچنین، به این نکته دقت کنید که افزایش بی مورد کابل‌ها باعث گرم شدن فضای بسته درون رک می‌شود.

انتهای کابل‌ها را برچسب‌گذاری کنید. برچسب‌گذاری یکی از مهم‌ترین اصول کابل کشی ساخت‌یافته است و به شما کمک می‌کند تا بدانید کابل‌ها به کجا می‌روند و چه تجهیزاتی را به یکدیگر متصل می‌کنند. مزیت دیگری که برچسب‌گذاری کابل‌ها دارد این است که فرآیند تعمیر و نگه‌داری را ساده می‌کند و هر زمان نیاز داشتید، ارتباط یک کلاینت با شبکه را قطع کنید به درستی قادر به شناسایی و جدا کردن کابل از سوییچ خواهید بود.

سعی کنید کابل کشی کابل‌ها در رک‌ها در نزدیکی ستون‌ها باشد. جایی که بست‌های عمودی مکان قرارگیری کابل‌ها در رک را محکم کنند. برخی از رک‌ها دارای محفظ‌های عمودی برای انتقال کابل‌ها از درون ستون‌ها هستند تا نه تنها وضعیت ظاهری درون رک جذاب شود، بلکه کابل‌ها دست و پا گیر نشوند. اگر بتوانید تا حد امکان کابل‌ها را به دیوارهای رک‌ها نزدیک کنید، به شکل ساده‌تری قادر به مدیریت آن‌ها هستید.

راهکار قدرتمند دیگری که در اختیارتان قرار دارند، نگه‌دارنده کابل شبکه است. نگه‌دارنده‌ها نقش مهمی در نظم‌دهی و مدیریت کابل‌ها و پچ‌کوردهای درون رک‌ها دارند. لازم به توضیح است که نگه‌دارنده کابل (Cable Management) قطعه‌ای است که درون رک‌های ایستاده یا رک‌های دیواری قابل نصب است.

از نوار چسب کابل برای مرتب نگه داشتن کابل‌های گروهی و قرار گرفتن کابل‌ها روی یکدیگر استفاده کنید. پیشنهاد ما این است که از چسب بست پارچه‌ای استفاده کنید تا مطمئن شوید در گذر زمان بست‌ها باعث خوردگی کابل نمی‌شوند. همچنین، اگر از چسب‌های رنگی مختلف برای مدیریت کابل‌ها استفاده کنید، قادر هستید به شکل دقیق‌تری کابل‌های متعلق به یک بخش مشخص از ساختمان را طبقه‌بندی کنید.

 استانداردهای کابل کشی ساخت‌یافته

هنگامی‌که صحبت از کابل کشی ساخت‌یافته به ویژه در ارتباط با مراکزداده به میان می‌آید، خط‌مشی‌ها و استانداردهای کابل کشی ساخت‌یافته بین‌المللی خوبی در اختیار کارشناسان شبکه قرار دارد که با رعایت آن‌ها قادر هستند یک کابل کشی درست و تمیز را انجام دهند. این استانداردها توسط سازمان‌های بزرگی مثل European Committee for Electrotechnical Standardization به تصویب رسیده است. از استانداردهای مهم در حوزه کابل کشی ساخت یافته به موارد زیر باید اشاره کرد:

1000Base-LX: رایج‌ترین استاندارد در ارتباط با شبکه‌های اترنت گیگابیتی است. “LX” در 1000BASE-LX به طول موج طولانی اشاره دارد و نشان می‌دهد این نسخه از اترنت گیگابیتی در ارتباط با انتقال سیگنال‌های با طول موج بلند در محدوده 1270-1355 نانومتر از طریق کابل‌های فیبرنوری پیاده‌سازی شده است.

1000Base-SX: شکلی دیگری از اترنت گیگابیتی است که هزینه کمتری نسبت به استاندارد 1000Base-LX دارد. حداکثر طول سگمنت برای 1000Base-SX به دو معیار قطر فیبر و پهنای باند مودال (Modal bandwidth) که برای انتقال سیگنال‌ها استفاده می‌شود، بستگی دارد. لازم به توضیح است که پهنای باند مدال، در حوزه مخابرات به حداکثر نرخ سیگنال‌دهی در یک فاصله معین اشاره دارد. به‌طور معمول، نرخ سیگنال‌دهی می‌تواند بر حسب مگاهرتز اندازه‌گیری شود و پهنای باند مودال حاصل ضرب پهنای باند و فاصله است.

EIA/TIA-568: حداقل ملزومات مهم یک راه‌حل کابل کشی، توپولوژی‌های (هم‌بندی‌ها) لازم، حداقل و حداکثر طول کابل‌ها، نحوه برقراری ارتباط تجهیزات با یکدیگر از طریق کابل‌ها، نوع کانکتورها و ترتیب اتصال پین‌ها را تعریف می‌کند. اصل مهمی که استاندارد مذکور بر آن تاکید دارد این است که کابل کشی ساخت‌یافته باید از شش زیر سامانه ورودی ساختمان (Building Entrance)، اتاق تجهیزات (Equipment Room)، کابل‌کشی ستون فقرات (Backbone Cabling)، کابینت‌های مخابراتی (Telecommunication Cabinet)، کابل‌کشی افقی (Horizontal Cabling) و ناحیه کاری (Work Area) بدون مشکل پشتیبانی کند.

TIA/EIA-568-B.1-5: این استاندارد، در اصل نسخه توسعه یافته استاندارد ANSI/TIA/EIA-568-B.1 است و تمرکزش بر اصول مهمی است که باید در ارتباط با کابل کشی در محیط‌های مخابراتی به آن‌ها دقت کنید.

TIA/EIA-568-B.2: استاندارد فوق، الزامات مهم کابل کشی در ساختمان‌های تجاری و مولفه‌های کلیدی کابل کشی را مورد بررسی قرار می‌دهد. به‌طور کلی، هنگامی که قصد پیاده‌سازی شبکه‌های اترنت را دارید بهتر است بر مبنای نکات مندرج در استاندارد گام بردارید تا کابل کشی به شکل دقیق انجام شود.

به‌طور کلی، اگر کابل کشی را بر مبنای استانداردهای یاد شده (استانداردهای دیگری نیز وجود دارند که به آن‌ها اشاره نکردیم) انجام دهید، قادر هستید مستندات و گزارش‌ها را به شکل دقیقی آماده کنید تا هر زمان در آینده با مشکل خاصی روبه‌رو شدید با مراجعه به نقشه شبکه، به سرعت مشکل را شناسایی کرده و برطرف کنید.

R&M کابل کشی ساخت یافته در ارتباط با مرکزداده

راهحل‌‌های کابل‌ کشی سرور در ارتباط با پورت‌های شبکه

R&M کابینت‌های ویژه‌ای را تولید و روانه بازار کرده است که امکان مدیریت عمودی و افقی کابل‌ها به شکل یکپارچه را ارائه می‌کنند تا نگه‌داری و استفاده بهینه از فضای رک به بهترین شکل امکان‌پذیر شود و جریان هوا در زیرساخت فناوری‌اطلاعات به شکل مطلوبی در جریان باشد.

در نهایت باید به این نکته اشاره داشته باشیم که اگر به دنبال بهترین اتصالات فیبرنوری مثل OM4 و OM5، Cat 6A یا جفت تابیده Cat 8.1  و همچنین فناوری SFP28 و QSFP28 AOC هستید که توانایی پاسخ‌گویی به نیازهای تجاری‌ در ارتباط با برنامه‌های اترنت و پهنای باند موردنیاز را داشته باشد، R&M راهکارهای خوبی به شما پیشنهاد می‌کند.

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *