ترندهای تکنولوژی در سال 2021

ترندهای تکنولوژی

ترندهای تکنولوژی


 

1.هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشین

تکنولوژی هوش مصنوعی یا AI در دهه گذشته سر و صدای زیادی داشته است، اما همچنان یکی از ترندهای جدید فناوری است زیرا تأثیرات قابل توجه آن بر نحوه زندگی، کار و عملکرد ما فقط در مراحل اولیه است. هوش مصنوعی در حال حاضر به دلیل برتری در تشخیص تصویر و گفتار، برنامه های ناوبری (navigation) ، دستیارهای شخصی گوشی های هوشمند، برنامه های اشتراک گذاری سواری و بسیاری موارد دیگر شناخته شده است.

به غیر از آن، هوش مصنوعی بیشتر برای تجزیه و تحلیل تعاملات برای تعیین ارتباطات و بینش های اساسی، برای کمک به پیش بینی تقاضا، برای خدماتی مانند بیمارستان ها و برای تشخیص الگوهای تغییر رفتار مشتری با تجزیه و تحلیل داده ها تقریبا بلافاصله استفاده می شود.

بازار هوش مصنوعی تا سال 2025 به صنعت 190 میلیارد دلاری خواهد رسید و هزینه های جهانی برای سیستم های شناختی و هوش مصنوعی به بیش از 57 میلیارد دلار در سال 2022 خواهد رسید. با گسترش هوش مصنوعی در بخش‌ها، مشاغل جدیدی در زمینه توسعه، برنامه‌نویسی، آزمایش، پشتیبانی و نگهداری ایجاد خواهد شد. از سوی دیگر هوش مصنوعی، برخی از بالاترین حقوق امروزی را نیز ارائه می دهد که از بیش از 125000 دلار در سال (مهندس یادگیری ماشین) تا 145000 دلار در سال (معمار AI) متغیر است. یادگیری ماشینی زیرمجموعه هوش مصنوعی نیز در انواع صنایع در حال گسترش است و تقاضای زیادی برای متخصصان ماهر ایجاد می کند و مشاغلی از جمله متخصصان نظارت بر ربات، دانشمندان داده، متخصصان اتوماسیون و متصدیان محتوا، که این یکی دیگر از روندهای فناوری جدید است را شامل خواهد شد.

هوش مصنوعی

تسلط بر هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی به شما کمک می کند تا به مشاغلی مانند مشاغل زیر دست یابید:

دانشمند تحقیقات هوش مصنوعی

مهندس هوش مصنوعی

مهندس یادگیری ماشین

معمار هوش مصنوعی

2. اتوماسیون فرآیند رباتیک (RPA)

مانند تکنولوژی هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی، اتوماسیون فرآیند رباتیک (Robotic Process Automation) یا RPA فناوری دیگری است که باعث می‌شود مشاغل به صورت خودکار انجام شوند. RPA استفاده از نرم‌افزار برای خودکارسازی فرآیندهای تجاری مانند تفسیر برنامه‌ها، پردازش تراکنش ها، کار با داده ها و حتی پاسخ دادن به ایمیل ها است. RPA برخی از کارهای روزمره ای را که افراد قبلا انجام می دادند، خودکار می کند.

اگرچه در تحقیقات تخمین می‌زند که اتوماسیون RPA معیشت 230 میلیون کارگر دانش یا بیشتر یا تقریباً 9 درصد نیروی کار جهانی را تهدید می‌کند، RPA همچنین در حال ایجاد مشاغل جدید و تغییر مشاغل موجود است. برای شما به عنوان یک متخصص فناوری اطلاعات که به آینده نگاه می کنید و سعی می کنید آخرین ترندهای فناوری را درک کنید، RPA فرصت های شغلی زیادی از جمله توسعه دهنده، مدیر پروژه، تحلیلگر کسب و کار، معمار راهکار و مشاور ارائه می دهد و این مشاغل درآمد خوبی دارند، مشاغلی مانند: توسعه دهنده RPA ، تحلیلگر RPA و معمار RPA.

RPA

3.تکنولوژی محاسبات لبه

تکنولوژی رایانش ابری که قبلاً به عنوان یک گرایش جدید در فناوری شناخته شده بود، همراه با نقش‌‌ اصلی AWS (سرویس‌های وب آمازون)، Microsoft Azure و Google Cloud Platform امروزه بر بازار تسلط دارند. پذیرش تکنولوژی رایانش ابری همچنان در حال رشد است، زیرا کسب و کارهای بیشتری به سمت راهکارهای ابری حرکت می کنند.

از آنجایی که تعداد سازمان‌های داده‌ای که با آن‌ها سروکار دارند همچنان رو به افزایش است، آن‌ها به مشکلات رایانش ابری در برخی شرایط پی برده‌اند. به عنوان راهی برای دور زدن تأخیر ناشی از رایانش ابری و انتقال داده ها به مرکز داده برای پردازش محاسبات لبه برای کمک به حل برخی از این مشکلات طراحی شده است. محاسبات لبه می تواند “در لبه” وجود داشته باشد، نزدیک تر به جایی که محاسبات باید اتفاق بیفتد. به همین دلیل، محاسبات لبه می تواند برای پردازش داده های حساس به زمان در مکان های دور با اتصال محدود یا بدون اتصال به یک مکان متمرکز استفاده شود. در این شرایط، محاسبات لبه می‌تواند مانند مراکز داده کوچک عمل کند.

محاسبات لبه با افزایش استفاده از دستگاه های اینترنت اشیا (IoT) افزایش می یابد. انتظار می رود تا سال 2022، بازار جهانی محاسبات لبه به 6.72 میلیارد دلار برسد. و این ترند جدید فناوری فقط برای رشد است.

4.اینترنت اشیا (IoT)

امروزه بسیاری از “اشیا” با اتصال WiFi ساخته می شوند، به این معنی که آنها می توانند به اینترنت و به یکدیگر متصل شوند. از این رو اینترنت اشیا یا IoT دستگاه ها، لوازم خانگی، اتومبیل ها و موارد دیگر را قادر ساخته تا به اینترنت متصل شوند و داده ها را مبادله کنند.

ما هم اکنون به عنوان مصرف کننده در حال استفاده و بهره مندی از اینترنت اشیا هستیم. می‌توانیم درهایمان را از راه دور قفل کنیم اگر هنگام خروج فراموش کرده باشیم و اجاق‌های گازمان را قبل از رسیدن به منزل گرم کنیم.

با این حال، کسب و کارها نیز اکنون و در آینده نزدیک چیزهای زیادی برای به دست آوردن دارند. اینترنت اشیا می تواند ایمنی، کارایی و تصمیم گیری بهتری را برای کسب و کارها با جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها فراهم کند. می‌تواند تعمیر و نگهداری پیش‌بینی‌کننده را فعال کند، مراقبت‌های پزشکی را سرعت بخشد، خدمات مشتری را بهبود بخشد، و مزایایی را ارائه دهد که ما حتی تصورش را هم نمی‌کردیم.

IoT

5. اینترنت نسل 5 (5G)

یک تکنولوژی ترند که از اینترنت اشیا پیروی می کند، 5G است. در جایی که فناوری‌های 3G و 4G ما را قادر به مرور اینترنت، استفاده از خدمات مبتنی بر داده، افزایش پهنای باند برای پخش جریانی در Spotify یا YouTube و موارد دیگر کرده‌اند، انتظار می‌رود خدمات 5G زندگی ما را متحول کند. با فعال کردن سرویس‌هایی که بر فناوری‌های پیشرفته مانند AR و VR (واقعیت مجازی) تکیه دارند، در کنار سرویس‌های بازی مبتنی بر ابر مانند Google Stadia، NVidia GeForce Now و موارد دیگر، انتظار می رود در کارخانه ها، دوربین های HD که به بهبود ایمنی و مدیریت ترافیک، کنترل شبکه هوشمند و خرده فروشی هوشمند کمک می کند، استفاده شود.

هم اکنون تقریباً شرکت های مخابراتی مانند Verizon، Tmobile، Apple، Nokia Corp، QualComm اکنون روی ایجاد برنامه های 5G کار می کنند. شبکه‌های 5G تا سال 2024، 40 درصد از جهان را پوشش خواهند داد و 25 درصد از کل داده‌های ترافیک تلفن همراه را مدیریت می‌کنند و آن را به یک فناوری ترند نوظهور تبدیل می‌کند.

بخوانید: تولید نسل بعدی هوش مصنوعی تلفن همراه

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *