برنامه‌ریزی کابل‌کشی برای 800 گیگابیت

کابل کشی 800 گیگابیتی

کابل کشی 800 گیگابیتی


زمان تخمینی مطالعه: 3 دقیقه

همزمان؛ به تثبیت رسیدن اترنت 400 گیگابایتی در مراکزداده، نسل بعدی اترنت هم در راه است.

کابل کشی 800 گیگابیتی

این ماژول‌ها هم‌اکنون وجود دارند

فناوری 800 گیگابیت برای ورود به بازار آماده است. این فناوری تا دو سال دیگر بر شبکه‌های مازه-برگ[1] حکومت خواهد کرد. برای مراکز‌داده این به چه معناست؟

بیایید ابتدا نگاهی به روند جاری بیاندازیم.

چندین شناسه هنوز مورد استفاده هستند. اما ماژول‌های فرستنده گیرنده[2] نوری به‌شکل دو فاکتور تعیین‌کننده‌ی QSFP-DD800 و OSFP ، در حال‌حاضر به صورت انبوه تولید می‌شوند. گروه توافق چند منبع Pluggable 800G  ماژول‌هایی را برای 8x100G  و 4x200G  مشخص کرده است.

  • ماژول 8x100G دارای رابطی برای 8 فیبر چند حالته موازی[3] برای انتقال لینک تا 100 متر خواهد بود.
  • ماژول 4x200G برای کار با مالتی‌پلکسی(تسهیم) تقسیم طول موج ([4]WDM) طراحی شده است. انتقال سیگنال‌های 200 گیگابیت بر ثانیه در چهار طول موج از طریق فیبر تک‌حالته تا دو کیلومتر است.

مسئول گروه IEEE (IEEE 802.3df) روی استانداردهایی برای موارد زیر کار می‌کند:

  • 8x100G از طریق فیبر چند حالته برای پیوندهای تا 100 متر
  • 8x100G موازی از طریق فیبر تک حالته برای پیوندهای تا 500 متر
  • 8x100G با WDM از طریق فیبر تک حالته تا 10 کیلومتر

کنسرسیوم‌های[5] دیگر روی خصوصیات 800 گیگابیت کار می‌کنند. گروه MSA OSFP-XD راه حلی با 16 کانال در هر ماژول ارائه کرده است که اکنون راه را برای اترنت 6/1 ترابیت هموار می‌سازد.

[1] Spine-Leaf

[2] Transceiver Connection

[3] Parallel Multimode Fibers

[4] Wavelength Division Multiplexing

[5] Consortia

زمان برای رسیدن به نسل جدید انتقال فیبرنوری 800 گیگابیتی برای مرکزداده فرا رسیده است.

منبع: 650 Group Market Intelligence, 2021

انتقال فیبرنوری 800 گیگابیتی

پیامدهای کابل‌کشی

مهاجرت به  اترنت800 گیگابیتی، فقط با کابل‌کشی مناسب و اصولی امکان‌پذیر است. در جایی‌که تا کنون 4 فیبر کافی بوده است، بسته به پیکربندی به‌زودی به 8 یا 16 فیبر نیاز پیدا خواهند کرد.

آیا فضای کافی در رک‌ها و راهنماهای کابل وجود دارد؟ آیا زیرساخت‌های اتاق کامپیوتر شما برای کابل‌کشی اضافی آماده است؟ پلت‌فرم‌های با تراکم بسیار بالا مانند خانواده R&M Netscale به مراکز‌داده اجازه می‌دهند که منابع بیشتری را در مراحل اولیه به‌دست آورند.

خود کانکتور نیز همچنان به افزایش تراکم کمک خواهد کرد:

  • کانکتور فرستنده گیرنده با MPO[1] 16 انجام می‌شود
  • با کانکتورهای مینیاتوری جدید CS، SN و MDC، تعداد فیبرها در هر پورت را می‌توان افزایش داد، یعنی می‌توان تا 6 اتصال تک فیبر در هر پورت را تحقق بخشید.

[1] Multi-fiber push on connectors

R&M

R&M برای کمک به ارائه‌دهندگانِ راه‌حل‌هایِ زیرساختِ مراکزدادهِ یکپارچه، با تغییر تولید به اترنت 800 گیگابیتی آماده است.

ما مشتاقانه منتظر بحث در مورد کابل‌کشی و زیرساخت بهینه برای 800 گیگابیت هستیم.

منبع: وب سایت R&M

بخوانید : صفر خالص چیست ؟

امتیاز شما به این مطلب