تنوع شبکه‌های 5G آن‌ها را به چالش تبدیل کرده است

شبکه 5G

شبکه 5G


 

 در آینده همه باید بتوانند به هر فرد یا هر دستگاه دیگری متصل شوند. همچنین همه سنسورها و ماشین‌ها باید بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. نسل پنجم شبکه‌های تلفن همراه (5G) سازگار با الزامات خاص ارتباطی است.

این تکنولوژی فقط حقیقت ارتباط ایمن و حساس به زمان بین وسایل نقلیه یا ارتباط بین کارخانه‌ های تولیدکننده با محصولات آن‌ها را بیان می کند و هدف این است که آن ها بتوانند دستگاه‌ها را از راه دور، مثلاً با استفاده از یک تلفن همراه کنترل کنند. علاوه بر این به طور همزمان، فیلم‌هایی با فرمت 4K و واقعیت مجازی (VR) می‌توانند بدون خطا منتقل شوند. زیرساخت‌های موجود در شبکه با چنین ترکیبی از برنامه‌های کاربردی، مختل خواهند شد. شبکه‌های 5G زیرساخت‌ها و عملکرد برنامه مربوط را تنظیم می کنند.

اتحادیه بین المللی مخابرات (ITU) سه گروه برنامه را برای شبکه‌های 5G مشخص کرده است:

ارتباطات با قابلیت اطمینان بسیار بالا و تأخیر کم (uRLLC)

ultra-Reliable and Low Latency Communications که به اختصار uRLLC نامیده می‌شوند، برنامه‌های کاربردی صنعتی دیجیتال با الزامات امنیتی بسیار بالا و زمان تأخیر بسیار پایین، در فواصل کوتاه هستند. به عنوان مثال: کنترل اتوماتیک وسایل نقلیه.

 

ultra Reliable and Low Latency Communications

 

 

پهنای باند تلفن همراه بهبود یافته (eMBB)

enhanced Mobile Broadband که به اختصار (eMBB) نامیده می‌شود، برای نقل و انتقال برنامه‌های کاربردی با جریان پهن باند طراحی شده است. به عنوان مثال: ویدیوهای موبایل و واقعیت مجازی (VR).

ultra Reliable and Low Latency Communications

 

ارتباطات نوع ماشین گسترده (mMTC)

massive Machine Type Communications که به اختصار (mMTC) نامیده می‌شوند، یک محدوده قابل توجه را با مصرف انرژی کم و نرخ داده کم، برای تعداد فزاینده‌ای از دستگاه‌های متصل ارائه می‌دهند. به عنوان مثال: حسگرها

ultra Reliable and Low Latency Communications

به روز رسانی از LTE به 5G نیازمند یک زیرساخت بسیار پیچیده و گران است. این راهکار یک معماری جدید با تکنولوژی‌های جدید را ارائه می‌دهد که امکان بهره‌برداری از شبکه‌های منحصر به فرد مجازی را فراهم می‌کند.

یک رویکرد احتمالی بر پایه یک زیرساخت مرکز داده سه لایه است: مراکز داده لبه (edge data center) که نزدیک به ایستگاه‌های اصلی شبکه تلفن همراه توزیع شده اند، مراکز داده محلی و مراکز داده منطقه ای. این مراکز داده (دیتاسنترها) همه با سخت‌افزار مناسب برای سه کلاس کاربردی مجهز شده اند و مبتنی بر زیرساخت فیبر نوری متقابل هستند که بهترین آن‌ها دارای تکنولوژی چندگانه تقسیم طول موج است. پس از آن ارتقاء تقاضا بدون هیچ مشکلی امکان‌پذیر است.

راه‌اندازی یک شبکه 5G هزینه‌ای حدود یک و نیم برابر هزینه شبکه 4G به همراه خواهد داشت. بسته به زیرساخت موجود، تقریبا یک و نیم تا سه برابر ایستگاه‌های پایه و دو تا سه برابر فیبر نوری بیشتر مورد نیاز است. با پشتیبانی آر اند ام (R&M) می‌توان این چالش‌‌ها را حل کرد.

 

بخوانید: شرکت آر اند ام (R&M) فعال در زمینه پروژه‌های 5G

 

 

 

امتیاز شما به این مطلب