پیش بینی هایی از کاربرد هوش مصنوعی تا سال 2022

Artificial intelligence

Artificial intelligence


انتظار می‌رود که هوش مصنوعی (Artificial intelligence) جایگزین کارهای معمول در سطح پایین باشد، اما در آینده نقش شغل‌های در سطح بالاتر را هم ایفا خواهد کرد. طبق یک گزارش جدید توسط گارتنر (Gartner)، تا سال 2022، یکی از پنج کارگر که عمدتا وظایف غيرمعمول را به عهده دارند، از هوش مصنوعی استفاده می‌کنند تا کار خود را انجام دهند.
به گفته گارتنر، اعمال کردن هوش مصنوعی (Artificial intelligence) در کارهایی که کمتر معمول هستند (با وظایف متعدد)، به نفع کارکنان این مشاغل خواهد بود. به جای تعویض این متخصصین، هوش مصنوعی به آن‌ها کمک خواهد کرد که به عنوان ترکیبی از انسان و دستگاه، کارآمدتر از هر کدامشان به صورت جداگانه عمل کنند.
طبق گزارش گارتنر(Gartner)، هوش مصنوعی (Artificial intelligence) آمده است که تا سال 2020، 2.3 میلیون شغل ایجاد کند در عین حال که 1.8 میلیون شغل را از بین می‌برد! جیسون هاینر (Jason Hiner) در سایت TechRepublic قبلا این اعداد را گزارش داده بود و توسط گارتنربرای اولین بار در ماه اکتبر مطرح شد.
طبق گفته گارتنر، تعداد مشاغل تحت تاثیر AI در صنعت متفاوت خواهد بود. در پایان سال 2019، بخش تولید بیشترین شغل درگیر با هوش مصنوعی (Artificial intelligence) را به خود خواهد در خواهد دید، در حالی که تقاضا برای نیروی انسانی در زمینه‌هایی همچون مراقبت‌های بهداشتی، آموزش و بخش عمومی ادامه خواهد یافت. 
گارتنر پیش‌بینی می کند که AI در سال 2020 کار خود را آغاز خواهد کرد و تا سال 2025 به 2 میلیون شغل خالص خواهد رسید. این تکنولوژی باعث افزایش بهره‌وری در بسیاری از موقعیت‌ها، حذف میلیون‌ها نفر از کارهای سطح متوسط و پایین، و در عین حال ایجاد میلیون‌ها موقعیت جدید خواهد شد. گارتنر خاطرنشان کرد که این شغل‌های جدید، می‌تواند موقعیت‌های مدیریتی با سطح مهارت بالا و همچنین موقعیت‌های شغلی ابتدایی با سطح مهارت پایین را شامل شود.
سوتلانا سیکولر، معاون تحقیقاتی گارتنر در این باره گفت: «بسیاری از نوآوری‌های مهم در گذشته با گذر زمان با از دست رفتن موقتی شغل همراه بوده و پس از آن بهبودی حاصل شده است، پس تغییر تجارت و AI هم احتمالا از این مسیر پیروی خواهند کرد.» متأسفانه اکثر هشدارهای ناشی از کاهش شغل، ناشی از  درگیری اتوماسیون با AI ناشی می‌شود. افزایش استفاده از AI، به گونه‌ای که ترکیبی از هوش انسانی و مصنوعی باشد و این‌ها هر یک مکمل دیگری باشند، بزرگترین مزیت هوش مصنوعی محسوب می‌شود.»
مدیران تکنولوژی باید در هنگام سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی (Artificial intelligence)، فرصت‌های از دست رفتن شغل و در عین حال ایجاد شغل جدید را در ذهن خود داشته باشند و همچنین باید بدانند که تکنولوژی چگونگه همکاری کارکنان و تصمیم‌سازی‌ها را تغییر می‌دهد.
سیکولر اظهار داشت: «اکنون وقت آن است که مسیر بلند مدت هوش مصنوعی ، واقعا تاثیر بگذارد. از جمله ارزش‌های حاصل از کمک گرفتن افراد از AI، غنی‌سازی مشاغل، بازنویسی وظایف قدیمی و ایجاد صنایع جدید است. فرهنگ خود را تغییر دهید تا بتوانید به سرعت در برابر فرصت یا تهدیدات مربوط به Artificial intelligence سازگاری پیدا کنید.»

تغییرات اقتصادی حاصل از به کارگیری هوش مصنوعی

طبق گزارش گارتنر، انتظار می‌رود که این فناوری‌ها به اقتصاد جهانی بیافزاید: استفاده از هوش مصنوعی (Artificial intelligence) تا سال 2021 ، 2.9 تریلیون دلار به ارزش کسب و کار خواهد افزود و همچنین 2.6 بیلیون ساعت به بهره‌وری کارکنان می‌کند.
در این گزارش ذکر شده است که تولید به طور خاص سهم بزرگی از ارزش کسب و کار AI را دریافت خواهد کرد. اتوماسیون با بهینه‌سازی زنجیره‌های عرضه و فعالیت‌های بازاریابی به صرفه جویی در هزینه و افزایش درآمد منجر خواهد شد.
این گزارش همچنین نشان می‌دهد که بخش تولید به طور خاص به سهم بزرگی از ارزش کسب و کار Artificial intelligence خواهد رسید. اتوماسیون (خودکارسازی) می‌تواند با بهینه‌سازی زنجیره های عرضه و فعالیت‌های بازاریابی، به صرفه جویی در هزینه و افزایش درآمد منجر شود.
سایر صنایع، از قبیل خدمات برون سپاری، باید اساسا مدل‌های کسب و کار خود را تغییر دهند، زیرا AI هزینه‌ها را کاهش می‌دهد و از طرفی بهره‌وری را بهبود می‌بخشد.
مایکل رولینگز، معاون پژوهشی گارتنر در این باره می گوید: «هوش مصنوعی (Artificial intelligence) می‌تواند به وظایف تکراری و دودویی رسیدگی کند و انسان‌ها را برای فعالیت‌های دیگر آزاد کند، اما همبستگی انسان با هوش مصنوعی (Artificial intelligence) با توجه به نیازهای جدید، نیاز به سرمایه گذاری دوباره و بازسازی دارد.»، او می‌گوید: «به جای استفاده از دستگاهی برای تکرار مراحل انجام کار یک انسان، می‌توان تمام پروسه تصمیم‌گیری را دوباره انجام داد به گونه‌ای که با استفاده از نقاط ضعف و قوت دستگاه‌ها و انسان‌ها بتوان تولید ارزش را به حداکثر رسانده و برای افزایش چابکی دوباره تصمیم‌سازی کرد.»

 

 

پیش‌بینی‌های گارتنر در سال 2017 (هوش مصنوعی)

•    طبق گزارش گارتنر (2017)، هوش مصنوعی تا سال 2020، 2.3 میلیون شغل ایجاد می کند و در عین حال 1.8 میلیون شغل را از بین می برد. 
•    طبق گزارش گارتنر (2017)، تا سال 2022، یکی از پنج کارگر که عمدتا وظایف غیر عادی را به عهده دارد، برای انجام کار خود به هوش مصنوعی تکیه می‌کنند.
•    طبق گزارش گارتنر (2017)، به کارگیری هوش مصنوعی،  تا سال 2021 به ارزش کسب و کار 2/9 تریلیون دلار خواهد افزود.

 

بخوانید: فبلت چیست؟

امتیاز شما به این مطلب