گرم شدن کابل به دلیل انتقال توان از طریق کابل شبکه

Cable heating

Cable heating


آزمایشات نشان می‌دهد که کابل‌ های WARP Cat. 6A U/UTP که توسط شرکت آر اند ام (R&M) توسعه یافته اند، حرارت را به طور مؤثرتری از کابل‌های مرسوم بدون حفاظ از بین می‌برند. Matthias Gerber مدیر فروش کابل‌کشی LAN شرکت آر اند ام (R&M) توضیح می‌دهد: ” کابل‌های WARP خنک می‌ماند و فقط به صورت کابل‌های دارای حفاظ رفتار می‌کنند. این هنگامی‌ که شما در حال برنامه‌ریزی یک شبکه داده محلی برای استفاده از Power over Ethernet هستید، یک مزیت محسوب می‌شود”. در تأسیسات بزرگ با کابل‌کشی عظیم و عملکرد PoE، یک کابل WARP کمتر از کابل‌های بدون حفاظ U/UTP مرسوم و رایج گرم می‌شود و به همین نسبت اتصال می‌تواند طولانی‌تر شود.

روند الزامات PoE به برنامه ریزی متفاوتی نیاز دارد.

انتقال توان از طریق اترنت (PoE) یعنی رساندن توان به تجهیزات سربندی کابل داده، به طور فزاینده‌ای محبوب است. مزایای استفاده از PoE واضح است: توان عرضه شده به دستگاه نباید به طور جداگانه از یک کابل توان و یک منبع تغذیه خام و یا از یک باتری تغذیه شود. در عوض دستگاه انرژی خود را بر روی شبکه داده متمرکز می‌کند. برای این منظور،دستگاه باید علاوه بر تغذیه از طریق سیگنال داده در یک نقطه مرکزی یعنی در توزیع کننده شبکه، از طریق یک خط داده تغذیه شود. IEEE، سازمان استاندارد، در حال حاضر در حال کار بر روی افزایش قدرت انتقال قابل حمل است. پروتکل جدید 4PPoE دو سطح جدید قدرت را در فراهم خواهد ساخت: 55 وات (سطح 3) و 90 تا 100 وات (سطح 4). انتظار میرود تا 1 آمپر را برای جریان در هر زوج کابل پشتیبانی کند. این رویکرد برنامه‌های کاربردی جدیدی مانند بهره برداری از آنتن های WLAN با توان بالا و دوربین‌های نظارت و کنترل را افتتاح می کند. با این حال، این سطح فعلی بالاتر چالش جدیدی را برای کابل‌کشی داده‌ها ایجاد می‌کند.
جایی که جریان بیشتر باشد، به دلیل مقاومت، گرما بیشتر خواهد شد. کابل‌های گرم‌تر انتقال داده‌ها را به میزان بیشتری از قبل کاهش می‌دهد. در نتیجه، ممکن است سیگنال کافی برای رسیدن به گیرنده وجود نداشته باشد، بنابراین انتقال داده غیرممکن شود. هنگامی که کابل کشی جدید LAN سازگار با PoE برنامه‌ریزی شده است، این اثر باید مورد توجه قرار گیرد. حداکثر فاصله انتقال باید برای شرایط دما تنظیم و کوتاه شود.

روکش محافظ کابل کمک می‌کند که گرمای دسته کابل از بین برود.

پیش‌نویس استانداردهای مربوطه ISO / IEC TR 29125 و Cenelec EN 50174-99-1 در حال حاضر افزایش دمایی را که به هنگام استفاده از4PPoE برای دسته کابل انتظار می‌رود، تعریف می‌نماید. یک تمایز بین دو بخش گرما وجود دارد:
1- دسته کابل از داخل به سمت بیرون گرم می‌شود
2- تمام دسته کابل از بیرون تا دمای محیط گرم می‌شود.
بخش دوم بستگی زیادی به شرایط نصب دسته کابل دارد. ابتدا، افزایش دما در دسته کابل، صرفاً به این بستگی دارد که چگونه کابل ساخته شده است. در یک کابل معمولی U/UTP گرم شدن مربوط به PoE به میزان 5 برابر افزایش می‌یابد این در حالی است که در کابل‌های دارای حفاظ این عدد براساس طراحی به 2.5 تا 3 برابر می‌‌رسد. این بدان معنی است که در دسته کابل‌های متشکل از کابل‌های U/UTP، درجه حرارت به میزان 2 برابر بیشتر از دسته کابل‌های متشکل از کابل‌های S/FTP افزایش می‌یابد. دلیل آن این است که در کابل‌های دارای حفاظ، فلز داخل حفاظ به انتقال گرما از دورن دسته به بیرون کمک می‌کند.

کابل‌های WARP با فویل ANEXT مانند کابل‌های دارای حفاظ رفتار می‌کند.

گرچه کابل‌های Cat. 6A WARP شرکت آر اند ام (R&M) به عنوان کابل‌های بدون حفاظ UTP دسته‌بندی می‌شوند، ژاکت آنها دارای فویل مخصوصی برای کاهش تداخل داده‌ها از کابل‌های مجاور (Alien NEXT) است. این قطعات فویل فلزی کوتاه (الگوی کاهش موج، WARP) مانع از Alien NEXT می‌شود اما نباید به زمین متصل شود که باعث صرفه جویی در هزینه‌های نصب و راه‌اندازی شود.
اندازه‌گیری‌های حرارتی در تست‌های PoE نشان داد که کابل‌های Cat. 6A WARP مانند کابل‌های دارای حفاظ F/UTP رفتار می‌کند. در حالی‌که می‌تونا انتظار داشت یک کابل معمولی U/UTP با همان قطر با یک ضریب 5 برابر افزایش حرارت داشته باشد، می‌توان فرض کرد که کابل WARP شرکت آر اند ام (R&M) مانند یک کابل دارای حفاظ، با یک ضریب 3 برابر گرم می‌شود.

نصب و راه‌اندازی کابل‌های تجاری معمولی U/UTP Cat. 6A و کابل‌های WARP Cat. 6A شرکت آر اند ام (R&M) می‌تواند با محاسبه کننده PoE شرکت آر اند ام (R&M) شبیه‌سازی شود. این ابزار را می‌توان برای محاسبه دمای پیش‌بینی شده در یک دسته کابل و از آن، حداکثر طول یک لینک کابل کشی استفاده کرد.
با دسته‌های کوچک کابل، تفاوت بین انواع کابل فقط تاثیر زیادی ندارد. در تاسیسات بزرگ شمال دسته‌های کابل عظیم، می‌توانند تا دمای 14 درجه سانتیگراد کمتر گرم شوند. لینک مجاز است تا 11 درصد بلندتر باشد.

محاسبه کننده PoE به صورت یک فایل اکسل قابل دانلود است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این محاسبه کننده به لینک زیر مراجعه فرمایید:

انتقال توان از طریق کابل شبکه (Power over Ethernet)

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *