همه آنچه باید در مورد خنک کننده های مرکز داده بدانید | قسمت دوم

Data center cooling

Data center cooling


 

بار خنک کننده بحرانی (Critical Cooling Load)
کل ظرفیت خنک کننده قابل استفاده (معمولاً بر حسب وات) را در طبقه مرکز داده (دیتاسنتر) به منظور خنک سازی سرورها نشان می‌دهد.

 

خنک‌ سازی Direct-to-Chip
یک روش خنک‌کننده (کولینگ) مراکز داده (دیتا سنترها) با مایع است که از لوله‌ها برای انتقال مستقیم مایع خنک‌کننده به صفحه سرد که در پردازنده های مادر جا می‌گیرد استفاده می‌شود تا گرما را پراکنده ‌کند. گرمای استخراج شده در یک چرخه آب سرد قرار می‌گیرد و به سمت چیلر منتقل می‌شود. از آنجا که این سیستم پردازنده‌ها را مستقیماً خنک می‌کند، این روش یکی از کارآمدترین روش‌های خنک سازی سرور است.

 

خنک کننده تبخیری (EC)

در روش Evaporative cooling یا EC، خنک کننده‌های تبخیری در اصل یک فن بزرگ هستند که هوای گرم را از طریق پدهای مرطوب جذب می‌کند و هنگامی که آب جذب شده توسط این پدها تبخیر می‌شود، هوا سرد شده و به داخل اتاق رانده می‌شود. آن‌ها با تنظیم جریان هوا می‌توانند دما را کنترل کنند. خنک کننده‌های تبخیری با توجه به حجم هوای گرم یا خنکی که می‌توانند در یک دقیقه مبادله کنند و مقدار انرژی مورد نیاز آن‌ها برای راه اندازی رتبه‌بندی شوند. EC بهترین شرایط را در آب و هوای خشک دارد. هرچه رطوبت نسبی پایین تر باشد، تبخیر رطوبت از پدها راحت‌تر است. اگرچه این سیستم به دلیل اینکه از واحدهای CRAC یا CRAH استفاده نمی‌کند بسیار کارآمد است، اما به آب زیادی احتیاج دارد. برج‌های خنک کننده اغلب برای تسهیل تبخیر و انتقال گرمای اضافی به جو خارج استفاده می‌شوند.

Free Cooling

در این روش سیستم خنک کننده دیتاسنتر از جو خارج استفاده می کند تا هوای خنک تر را به سرورها وارد کند نه اینکه به طور مداوم همان هوا را سرما بخشد. این خنک کننده‌ها تنها در اقلیم‌های با شرایط آب و هوایی خاص قابل اجر هستند. با این حال روش بسیار کارآمد است.

سیستم غوطه ور در مایع (Immersion System)

یک راهکار خلاقانه خنک سازی (کولینگ) مراکز داده (دیتاسنترها) با مایع است که در این روش سخت افزار را در حمام مایعات دی الکتریک غیر رسانا و غیر قابل اشتعال غوطه‌ور می‌سازند.

 

 

خنک سازی با مایع

در این تکنولوژی از مایعات برای تخلیه گرما از محیط استفاده می‌شود. خنک سازی مراکز داده (دیتاسنترها) با مایع به راهکارهایی اشاره دارد که اجزای سرورها (مانند پردازنده ها) را در معرض مایعات قرار می‌دهند تا آنها را خنک‌تر کنند.

 8

 

کف کاذب

یک قاب است که طبقه مرکز داده (دیتاسنتر) را از کف سطح بتنی ساختمان بالاتر می‌آورد. از فضای بین این دو برای قرار دادن لوله‌های خنک کننده آب یا افزایش جریان هوا استفاده می‌شود. کابل‌های برق و شبکه را نیز می‌توان در این فضا پیاده سازی کرد.

8

خنک کننده‌ های Inrow

همان طور که قبلاً گفته شد هدف اصلی سیستم‌ خنک کننده مراکز داده حذف گرمای تولید شده توسط تجهیزات فناوری اطلاعات (IT) با کارآمدترین روش از نظر مصرف انرژی است. اکثر تجهیزات IT در یک مرکز داده (دیتانستر) می‌توانند دمای حداکثر 27 درجه سانتیگراد توصیه شده ASHRAE را تحمل کنند. ما می‌توانیم خنک کننده مورد نیاز خود را به رک‌ها نزدیک کنیم، یعنی جایی که گرمای واقعی تولید می‌شود. بنابراین برای خنک کردن کل اتاق انرژی خود را هدر نمی‌دهد. بیشتر ظرفیت خنک کننده روی رک‌ها متمرکز خواهد شد که منبع اصلی گرما هستند. پیشنهاد می‌شود که سیستم‌های کولینگ Inrow برای دستیابی به بهترین و کارآمدترین عملکرد خنک سازی در ترکیب با راهروهای گرم و سرد استفاده شوند.

 

خنک کننده

هدف اساسی خنک کننده‌های Inrow، جذب گرما از تجهیزات IT در راهروهای داغ و خنثی کردن گرما قبل از ترکیب شدن در اتاق است. اختلاط هوای گرم در مراکز داده (دیتاسنترها) دلیل اصلی مشکلات مربوط به دمای فضا است. یک معیار استاندارد برای اندازه گیری اثربخشی چگونگی جذب هوای گرم خارج شده از تجهزات IT (یا چگونگی تأمین هوای سرد برای ورود به تجهیزات IT) شاخص ضبط (capture index) نامیده می‌شود. این شاخص صرفاً مبتنی بر الگوی جریان هوا بوده و با تأمین هوای سرد یا از بین بردن هوای گرم در یک رک مرتبط است. این شاخص یک معیار مبتنی بر رک (rack-based) و دارای مقادیر بین 0 تا 100 درصد است. مقادیر بالاتر به معنای عملکرد خوب خنک کننده و مقیاس پذیری معماری آن است. خنک کننده‌های Inrow دارای بالاترین مقادیر شاخص ضبط هوای گرم هستند زیرا در فاصله نزدیکتر به منبع گرما، یعنی بین رک‌ها قرار گرفته اند.

هنگامی که سیستم در تعادل است، دمای تامین شده توسط خنک کننده برابر با دمای ورودی به تجهیزات IT است. هنگامی که تجهیزات جانبی در بیرون اضافه می‌شوند، دمای کلی محیط اتاق به دلیل اختلاط هوای گرم افزایش می‌یابد. در این حالت خنک کننده‌های row-based این افزایش دما را حس می‌کنند و با افزایش ظرفیت خنک کننده برای خنثی کردن هوای گرم واکنش نشان می‌دهند. این افزایش ظرفیت خنک کننده با افزایش جریان هوا (خنک کننده های ردیفی باعث سرعت فن‌ها می‌شود) یا کاهش دمای هوا (خنک کننده های ردیفی باعث افزایش جریان سوپاپ آب سرد می شود) حاصل می‌شود.

 

قسمت اول این مطلب را در لینک زیر مطالعه کنید:

همه آنچه باید در مورد خنک‌کننده های مرکز داده بدانید | قسمت اول

 

 

امتیاز شما به این مطلب