زیرساخت‌های اتصال برای دیتاسنتر

Data center infrastructure

Data center infrastructure


دیتاسنتر

زمان تخمینی مطالعه: 4 دقیقه 

800 گیگابیت در همین نزدیکی است (دیتاسنتر)

اکنون که اترنت 400 گیگابیتی (400GBits) به تازگی جایگاه خود را در دیتاسنترهای بزرگ تثبیت کرده است، نسل بعدی به شکل شگفت‌آور و سریعی در مسیر پیشرفت قرار دارد. به بیان دقیق‌تر، فناوری 800 گیگابیت آماده استفاده در بازار است و انتظار می‌رود دو سال دیگر به معماری مازه-برگ (spine-leaf) شبکه‌های سازمانی وارد شود.

اجازه دهید برای درک بهتر موضوع به‌روند جاری نگاهی داشته باشیم. هنوز هم برخی از مشخصات و ویژگی‌های فنی در حال انجام‌اند، اما ماژول‌های فرستنده گیرنده نوری دو معیار مهم تعیین‌کننده QSFP-DD800 و OSFP هستند که اکنون به شکل انبوه تولید می‌شوند.

MSA Group 800G Pluggable ماژول‌هایی را برای 8x100G و 4x200G تعیین کرده است. ماژول 8x100G دارای رابطی برای هشت فیبر تک‌حالته موازی برای لینک‌های انتقال تا فاصله 100 متر است، در حالی‌که ماژول 4x200G برای کار با تسهیم‌کننده طول موج WDW (سرنام Wavelength Division Multiplexing) طراحی شده است. به طوری‌که انتقال سیگنال‌های 200 گیگابیت بر ثانیه در چهار طول موج از طریق فیبر تک‌حالته به فاصله دو کیلومتر را پشتیبانی می‌کند. به بیان دقیق‌تر، هایپراسکیلرها (اَبَر گسترش یافته‌ها- فرا مقیاس‌ها) به‌خوبی مورد توجه قرار گرفته‌اند.

گروه مسئول آی‌تری‌پل‌ای (IEEE 802.3df) هنوز آمادگی لازم برای ثبت مشخصات نهایی 800 گیگابیت را ندارند، در حالی‌که در همین مقطع زمانی، قصد دارد، چارچوبی را برای نسل بعدی به شکل اترنت 1.6 ترابیتی تعریف کند. در زمان نگارش این مقاله استانداردهای زیر در دست اجرا هستند:

 8x100G از طریق فیبر چند حالته برای لینک‌های تا فاصله 100 متر

8x100G به شکل موازی از طریق فیبر تک‌حالته برای لینک‌هایی تا فاصله 500 متر

8x100G تسهیم‌کنند طول موج از طریق فیبر تک‌حالته تا مسافت ده کیلومتر.

کنسرسیوم فناوری اترنت ETC (سرنام Ethernet Technology Consortium) و انجمن کارگروه اینترنتی نوری OIF (سرنام Optical Internetworking Forum) نیز در حال کار روی مشخصات 800G هستند.

در همین ارتباط، گروه MSA OSFP-XD راه‌حلی با 16 کانال در هر ماژول ارائه کرده که راه را برای دست‌یابی به اترنت 1.6 ترابیت هموار می‌کند.

800 گیگابیت

رک‌ها با محدودیت روبه‌رو شده‌اند

اپراتورهای دیتاسنتر باید در مراحل اولیه طراحی به کابل‌کشی، توزیع‌کننده‌ها و اتصال موردنیاز 800 گیگابیت و نسل بعدی فکر کنند. زیرساخت پسیو را نمی‌توان به همان سرعتی که سوییچ‌ها و گیرنده‌ها و فرستنده‌ها را تعویض می‌کنید، جایگزین کنید، زیرا تجهیزات زیرساختی باید با یکدیگر سازگار باشند. نکته مهمی که باید به آن دقت کنید این است که کابل‌کشی، اتصال، روش‌های انتقال و راه‌حل‌های فرستنده گیرنده با یکدیگر عجین شده‌اند.

امروزه چهار فیبر توانایی پاسخ‌گویی به نیازهای شرکت‌ها را دارد، اما انتظار می‌رود بسته به پیکربندی و معماری به‌زودی به هشت یا شانزده فیبر نیاز داشته باشیم. در نتیجه، تجهیزات در رک‌ها با فضای محدودی روبه‌رو می‌شوند، کابل‌کشی‌ها فشرده‌تر می‌شود و مستندسازی کابل‌کشی‌ها پیچیده می‌شود.

با به‌کارگیری زیرساخت‌های با چگالی بسیار بالا، مثل خانواده Netscale شرکت R&M، ارائه‌دهندگان مرکز داده به فضای بیشتری دست می‌یابند. به همین دلیل، زیرساخت‌ها باید به شکل قابل توجهی فرآیند کار و مدیریت فیبرها، پورت‌ها، پچ‌کوردها و مونتاژ تجهیزات را ساده کنند.

فشرده‌سازی به داخل

مرحله بعدی در زمینه فشرده‌سازی مرتبط با کانکتورها و معماری داخلی آن‌ها  است. به‌همین دلیل، به‌کارگیری MPO 16 و MPO 24 در بخش ترانک در آینده کاری منطقی است. به لطف کانکتورهای مینیاتوری جدید CS، SN و MDC، چهار اتصال دوبلکس را می‌توان در یک درگاه بریک‌اوت (breakout port) قرار داد و از آن‌ استفاده کرد.

امتیاز شما به این مطلب