مراکزداده و سامانه طرح ریزی

مراکز داده و سامانه طرح ریزی

مراکز داده و سامانه طرح ریزی


زمان تخمینی مطالعه: 5 دقیقه

تیلور چِرِت، مدیر طرح‌ریزی در Turley، چگونگی مدیریت مسیر رشد سریع بخش ارائه‌دهندگان مراکزداده را شرح می‌دهد.

بازار مرکزداده در سطح جهانی رونق بسیار زیادی پیدا می‌کند.

دیجیتالی شدن در شیوه زندگی و کار و همچنین سرگرمی و بازی مردم در سال‌های اخیر تصاعدی وارد شده است و با تقاضای فزاینده برای ذخیره‌سازی داده‌های شخصی و تجاری، که اساسا بر عملیات روزمره در زندگی تاثیر گذاشته و آن را تغییر داده‌اند. بازار مرکزداده اکنون 7 درصد از کل تولید ناخالص داخلی بریتانیا را تشکیل می‌دهد.

نشانه‌ای از کندی در این روند مشهود نیست و تخمین می‌زنند که بازار آن هم‌اکنون تا سال 2027 رشدی به میزان 5.7 درصد دیگر از خود نشان خواهد داد و برای ایجاد زیرساخت‌های مناسب اپراتورهای مرکزداده و توسعه‌دهندگان را تحت فشار قرار می‌دهد.

با میانگین مساحت 100000 متر مربع(یک هکتار) برای هر مرکزداده، یافتن زمینی مناسب و در دسترس برای رفع این نیاز رو به رشد کار آسانی نیست. با این حال، طبق داده‌های  CBRE، در لندن، 110 مگاوات برداشت و 158 مگاوات عرضه قرار است تنها در سال جاری تحویل داده شود.

از آن‌جایی که تقاضا برای مراکزداده همچنان در حال افزایش و رشد است، تامین زمین روز به روز چالش برانگیزتر می‌شود. با توجه به‌نیاز مبرم به مراکزداده و کمبود زمین، کمک به رفع آن به‌عنوان یک امر بااهمیت و تاکید بر وجود آن در خط‌مشی و برنامه‌ریزی ملی و محلی الزامی است.

وقفه در سیاست

مراکزداده به‌عنوان کارخانه‌های قرن بیست‌ویکم توصیف شده‌اند. با این‌حال، آن‌ها و سایر بخش‌های نوپا،  سیاست‌های طرح‌‌ریزی‌ای را که هرگز با توجه به الزامات صنعت آن‌ها طراحی نشده، دنبال می‌کنند و سیاست‌ها و رهنمودهایی که در طرح‌‌ریزی آمده تنها برای به‌کارگیری در شیوه‌های سنتی مفید بوده است نه برای مراکزداده و صنایع نوپا.

وقفه قابل‌توجهی در سیاست‌گذاری، هم در سطح ملی و هم در سطح محلی برای تسهیل و طرح‌ریزی در این بخش برای رشد وجود دارد. به‌عنوان مثال، در انگلستان، مراکزداده در چارچوب سیاست‌گذاری ملی (NPPF) و یا در مقررات طرح‌ریزی پشتیبانی نمی‌شوند، که این هر دو هدایتگر سیاست‌های توسعه در انگلستان هستند.

با تحقیق اخیر کمیته مسکن، فقدان سیاست‌گذاری در جوامع و دولت‌های محلی در مورد آینده سامانه طرح‌ریزی در انگلستان تشخیص داده شد، که اذعان دارد مراکزداده موضوع خاصی هستند که ممکن است نیاز به بررسی بیشتر توسط دولت برای سیاست‌گذاری‌های ملی داشته باشد. به‌رغم یافته‌های تحقیق فوق، یک موضوع بسیار مهم و متمایز هنوز بی‌پاسخ باقی مانده است و آن فقدان مسیر یا نقشه راهی برای وارد کردن پیشنهادهای فوق در سیاستگذاری‌های ملی و به رسمیت شناختن اصلاحات پیشنهادی است. این سیاستگذارها به‌عنوان بخشی از لایحه همسان‌سازی و بازسازی(بین دسامبر 2022 تا مارس 2023) در حال رایزنی در بخش‌های سیاستگذارست.

عدم وجود هرگونه جهت‌گیری ملی به‌معنای عدم وجود جهت‌گیری محلی است. این بدان معناست که مقامات طرح‌ریزی محلی نیاز به مراکزداده را به‌عنوان بخشی از برنامه‌های محلی خود طرح‌ریزی یا ارزیابی نکرده‌اند، یعنی آن را در سندی که سیاست‌‌گذاری و طرح پیشنهادهایی را برای توسعه جدید در یک قدرت محلی است تعیین می‌کند، قرار نداده‌اند.

مراکزداده و سامانه طرح ریزی

خب، بعدش چی؟

مراکزداده با تقاضای بی‌سابقه‌ای‌ روبه‌رو هستند و نقش آن‌ها در کار و زندگی روزمره ما، از جمله آن‌هایی که در بخش‌های صنعتی، دارویی و استارت‌آپ کار می‌کنند به‌شدت مشهود است، زندگی ما بدون زیرساخت‌های حیاتی که در یک مرکزداده میزبانی می‌شود، نمی‌تواند با موفقیت ادامه یابد. بنابراین، چگونگی پشتیبانی از مراکزداده و زیرساخت‌های دیجیتالی آن‌ها گیج کننده استو متاسفانه به‌خوبی در چارچوب سیاست‌گذاری ملی دولت و همچنین عمده‌ی طرح‌ریزی‌های دولت‌های محلی گنجانده نشده است و برای اطمینان از تطابق عرضه با تقاضا رویکردی چند وجهی برای آن‌ها ضروریست.

اولا، دولت باید طرح‌های خاصی را برای تامین مراکزداده – به‌عنوان یک بخش کلیدی زیرساخت – در دستور کار خود بگنجاند و مقامات طرح‌ریزی محلی را ملزم به برنامه‌ریزی برای مراکزداده به‌عنوان بخشی از نیاز کاری خود بنماید. ثانیا، در کنار به‌روزرسانی‌های NPPF، دولت باید دستورالعمل ملی طرح‌‌ریزی (PPG) را نیز بازبینی کند تا شفافیت بیشتری در مورد نحوه اجرای آن در مراکزداده در طرح‌های محلی و نحوه تصمیم‌گیری در مورد توسعه مرکزداده به مقامات محلی ارائه کند. به نوبه خود، مقامات محلی نیز باید تاکید بیشتری بر اهمیت ملی و منطقه‌ای عملیات مرکزداده در تعیین برنامه‌های کاربردی داشته باشند و به‌دنبال شناسایی سایت‌ها و خط مشی‌های طرح‌ریزی را برای حمایت از تامین مراکزداده در حال ظهور در طرح‌های محلی ترسیم کنند.

نتیجه

در طول این دهه، مراکزداده نقش کلیدی در رونق بازار جهانی خواهند داشت. اما اگر می‌خواهید فضای لازم را برای تامین تقاضا فراهم کنید، توسعه‌دهندگان و اشغال‌کنندگان باید در این فرآیند از یک سامانه طرح‌ریزی پیچیده‌ای استفاده کنند. کار با یک مشاور طرح‌ و توسعه که تفاوت‌های ظریف سامانه طرح‌‌ریزی را درک کند و تجربه طولانی‌مدت ایمن‌سازی برنامه‌های کاربردی برای چالش‌برانگیزترین سایت‌های مرکزداده را داشته باشد، تضمینی برای جایگاه شایسته آن در اقتصاد و پیشرفت‌های با اولویت آن ایجاد شده است. در ضمن ما از فرصت NPPF برای نشان دادن اهمیت و ضرورت گنجاندن مراکزداده در چارچوب‌ سیاست‌های کلان کشور را برای دولت برجسته می‌کنیم.

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *