مرکز داده در آینده چه سمت و سویی دارد؟ 2019 تا 2021


 

چرخه حیات یک مرکز داده (دیتاسنتر) در دهه‌های مختلف اندازه‌گیری شده است اما فناوری‌هایی که داخل آن به کار می‌رود به طور مداوم در حال تغییر است.

Jennifer Cooke مدیر تحقیقات تیم استراتژی‌ها و ترندهای مراکز داده IDC می‌گوید:

«مراکز داده امروزی با تجهیزات به کار رفته در داخل آن ها هماهنگ نیستند. مانند این است که ما بخواهیم از محفظه iMac های امروزی برای Macintosh های تولید شده در سال 1984 استفاده کنیم. که درست نیست. امروزه الزامات انرژی، خنک کننده و مکان مراکز داده متحول شده است».

این عدم مطابقت و ناهماهنگی های موجود شرکت ها را به فکر اصلاح مرکز داده خود می‌اندازد تا بتوانند عملیات مربوط به کسب و کار خود را با سرعت بیشتری جلو ببرند. به گفته IDC تا سال 2020، تقاضا برای نسل جدید از کاربردها و معماری‌های جدید فناوری اطلاعات، 55 درصد از شرکت‌ها را مجبور به ارتقاء تاسیسات موجود خود و یا ایجاد تاسیسات جدید می‌کنند.

مدرنیزاسیون یکی از 10 پیش‌بینی اصلی IDC در بازار مراکز داده جهانی در سه سال آینده است. این شرکت همچنین پیش‌بینی می‌کند که صنعت رفته رفته به سمت زیرساخت‌های نرم‌افزار محور تغییر جهت خواهد داد و همچنین از دیگر موارد اساسی، حرکت به سمت مدل‌های مبتنی بر مصرف خواهد بود.

Cooke می‌گوید:

«فناوری‌ها و مدل‌های عملیاتی برای انطباق با سرعت بالای تغییر درحال ورود به عرصه مراکز داده هستند و این تکنولوژی‌ها تأثیر مهمی بر امکانات فیزیکی و خود مراکز داده خود دارند».

او در ادامه می‌گوید:

«سازمان‌ها فناوری اطلاعات (IT) بیش از پیش نیاز به نوآوری و تامین منابع برای پیشرفت کسب و کار خود را احساس می‌کنند که نیاز به هماهنگی با سرعت کسب و کارها دارند که با سرعت فناوری اطلاعات سنتی امکان‌پذیر نیست و این تاثیر بسزایی در تصمیم گیری‌های مربوط به مراکز داده دارد. این که چه مرکز داده‌ای انتخاب شود، مدیرنیزاسون چگونه انجام شود و هزینه منابع آن چطور پرداخت شود.»

در ادامه 10 مورد از پیش‌بینی‌های  گروه IDC برای مرکز داده از یک تا سه سال آینده آورده شده است:

مدرنیزاسیون مرکز داده

تا سال 2020، تقاضای بالای میزان کار بر روی کاربردها و معماری جدید IT در تاسیسات حیاتی تجاری، 55 درصد از شرکت‌ها را مجبور خواهد کرد تا تاسیسات مرکز داده (دیتا سنتر) خود را از طریق به روز رسانی به امکانات موجود و یا استفاده از تاسیسات جدید ارتقا دهند.

Software defined IT

سامان‌دهی حجم کاری

50 درصد از شرکت‌ها تا سال 2019 تلاش‌های خود را برای اصلاح حجم کار آغاز خواهند کرد و به سرعت خود را با حجم کار جدید انطباق می‌دهند که این خود مستلزم تغییراتی بنیادین در طراحی و راه‎اندازی زیرساخت‌ها و همچنین مدل‌های عملیات IT است.

عملیات ترکیبی (Hybrid) فناوری اطلاعات

در اواخر سال 2019، 70 درصد از شرکت‌هایی که به سمت تحولات دیجیتالی حرکت می‌کنند، تلاش می‌کنند تا نیازهای تجاری را به سرمایه‌گذاری و برنامه‌های عملیاتی IT تبدیل کنند، و این امر آن‌ها را مجبور به تغییر اهداف نسبت به استخدام کارکنان می‌کند تا اطمینان حاصل شود که مجموعه مهارت‌های پیشرفته لازم برای ساخت زنجیره تامین دیجیتال وجود دارد.

انعطاف‌پذیری تاسیسات

تا سال 2021، گسترش استفاده از تکنولوژی‌های قدرتمند و در حال رشد محاسباتی، اکثر اپراتورهای مرکز داده (دیتاسنتر) را مجبور به اتخاذ رویکرد ماژولار برای استقرار تجهیزات برق/خنک‌کننده در تاسیسات خود کرده است.

فناوری اطلاعات مصرف‌محور

تا سال 2020، تدارکات مصرف محور در مراکز داده، تسهیلات قدیمی را از طریق مدل های “خدمات به عنوان یک سرویس” تحت الشعاع قرار می‌دهند، که تا 40 درصد از هزینه‌ زیرساخت های IT شرکت‌ها را شامل می‌شود.

کنترل داده‌ها

تا سال 2021، 25 درصد از سازمان‌های بزرگ، از طریق به کار گرفتن آن‌ها برای تنظیم و اجرای کنترل‌ خودکار داده ها در میان ابرهایشان، مراکز داده مرکزی و مکان‌های لبه (Edge location)، به سمت سرمایه‌گذاری‌های مطابق با مقاصد قانونی که در جهت منافعشان است حرکت می‌کنند.

فناوری اطلاعات نرم‌افزار محور

در اواخر سال 2019، نیاز به مهارت بیشتر، مدیریت بهتر و افزایش استفاده از دارایی‌ها، شرکت‌هایی را که به دنبال تحولات دیجیتال هستند، مجبور می‌کند تا بیش از 50 درصد از زیرساخت های فناوری اطلاعات در مراکز داده و مکان‌های لبه (Edge location) خود را به یک مدل تعریف نشده نرم افزار تبدیل کنند.

Software defined IT

مراکز داده لبه هوشمند (Smart edge data centers)

تا سال 2021، زیرساخت‌های حیاتی در نیمی از مراکز داده (دیتا سنترهای) سازمانی به صورت خودکار عمل می‌کنند در حالی که در حالی که حتی استفاده از فناوری اطلاعات مستقل در مکان‌های لبه های هوشمند بیشتر خواهد بود زیرا سازمان‌ها به دنبال پیوند منابع مرکزی و لبه برای حمایت از ابتکارهای  به عمل آمده در سمت و سوی تحولات دیجیتالی هستند.

Software defined IT

Software defined IT

 

محوطه آماده برای دیجیتالی شدن

تا سال 2021، بیش از 50 درصد از شرکت های مربوط به صنایع مشتری محور سالانه هزینه بیشتر در ارتقاء شبکه، محاسبات و منابع ذخیره خود در لبه می‌کنند تا مراکز داده مرکزی (Core data centers).

ضمانت خدمات

در سال 2019، 60 درصد از خدمات دیجیتال نمی‌توانند سطح مورد قبول مشتریان را برآورده کنند، زیرا ارائه‌دهندگان این سرویس‌ها قادر به نظارت موثر و پاسخ سریع به عملکرد، بهره‌برداری و کاهش هزینه‌ها نیستند.

 

 مطالب مرتبط:

پیش بینی‌هایی برای دیتا سنترها در سال 2019

مراکز داده هوشمند پایه و اساس یک جهان متصل هستند

پنج گرایش اصلی در پیشرفت مراکز داده

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *