چالش های راه اندازی یک مرکز داده | قسمت چهارم


 

در این مطلب ما به بررسی عواملی می‌پردازیم که لازم است توسط کسانی که علاقه مند به یک مرکز داده اختصاصی هستند و کسانی که به دنبال موقعیت یابی مناسب و به اشتراک گذاری تجهیزات در یک مرکز موجود هستند، مورد توجه قرار گیرد.

تأمین برق (ادامه بخش اول)
در مطالب قبلی ما بحث خود را با الزامات برق مراکز داده (دیتا سنترها) اغاز کردیم.
همان طور که گفته شد، افزونگی و جلوگیری از قطع برق، الزامات اولیه برای برق مرکز داده (دیتا سنتر) است. یک سیستم منبع تغذیه طراحی شده اضافه نیز برای تعمیر و نگهداری ضروری است، زیرا تعمیرات را می توان بر روی یک شبکه بدون نیاز به خاموش کردن سرورها، پایگاه های داده یا تجهیزات الکتریکی انجام داد.

مسیر برق
اجزای رایج و ضروری جریان برق یک مرکز داده (دیتا سنتر) عبارتند از:
• سرویس های تأمین برق
• ژنراتورها
• سوئیچ های انتقال
• پانل های توزیع
• منبع تغذیه بدون وقفه (UPS)
• PDUها

سرویس های تأمین برق: نیروی برق از یک یا چند شبکه تأمین حاصل می شود. با اینکه اکثر افراد شبکه تأمین را به عنوان منبع تأمین اولیه در نظر می گیرند، سیاست، اقتصاد و نحوه توزیع نیز منبع تغذیه را در معرض قطع برق قرار می دهند. به همین دلیل مراکز داده باید برای حفظ دسترسی، برق مستقل داشته باشند.

ژنراتورها: برای تامین برق هنگامی منابع تغذیه در دسترس نیستند، مورد استفاده قرار می گیرند. آنها انرژی مکانیکی حاصل از موتوها را به انرژی الکتریکی تبدیل می کنند.
سوئیچ های انتقال: برای انتقال بار الکتریکی از یک منبع یا دستگاه الکتریکی به دیگری، مانند یک خط تأمین به دیگری، از یک ژنراتور به یک منبع تغذیه یا بین ژنراتورها استفاده می شود. انتقال می تواند به صورت دستی یا اتوماتیک فعال شود تا اطمینان حاصل شود نیروی برق به صورت پیوسته تأمین می شود.

پانل های توزیع: برق را به جایی که لازم است برود می رسانند، از منبغ تغذیه برق را گرفته و به مدارهای جداگانه برای تأمین بارهای چندگانه تقسیم می کنند

یو پی اس (UPS): همانطور که قبلاً گفته شد، یک یو پی اس (UPS) تضمین می کند که نیروی برق به طور پیوسته در دسترس باقی بماند حتی اگر منبع برق اصلی قطع شود. UPS اغلب دارای باتری هایی است که می توانند تقریباً بلافاصله هنگامی که جریان برق متوقف شود، آنلاین شوند. تأمین برق از یک یو پی اس (UPS) نباید زیاد طول بکشد چراکه این یک اقدام اورژانسی است تا منبع تغذیه اصلی بتواند بازسازی شود. کاربرد دیگر یو پی اس (UPS) این است که برق را از منبع تأمین برق اصلی فیلتر و تثبت باشد.

PDU: مخفف واحد توزیع برق (Power Distribution Unit) است و دستگاهی است که برق را به قسمت های جداگانه تجهیزات توزیع می کند.

شبکه
پس از برق، اتصالات شبکه به مرکز داده  (دیتا سنتر) اولویت دارند. آیا مرکز داده می تواند اتصالات شبکه های با سرعت بالا را به ساختمان را دریافت و نگهداری کند؟ با در نظر گرفتن شبکه و تمام جنبه های یک مرکز داده، در دسترس بودن شرط اولیه است. طراحان مرکز داده فکر می کنند به تمام راه هایی که می تواند خدمات را حتی برای یک مدت کوتاه دچار وقفه کند یا از بین ببرد، فکر می کنند. جزئیاتی مانند آسیب پذیری در مسیر اتصالات شبکه از شبکه اصلی (بک هال) به مرکز، یعنی جایی که اتصالات شبکه به ساختمان وارد یا از آن خارج می شود، باید در طراحی شبکه و مرکز داده (دیتا سنتر) مورد توجه قرار گیرد.
در مطلب بعدی با ما همراه باشید تا باچالش هایی که در این زمینه وجود دارد بیشتر آشنا شوید.

ادامه دارد…

مطالب مرتبط:

چالش های راه اندازی یک مرکز داده | قسمت اول
چالش های راه اندازی یک مرکز داده | قسمت دوم
چالش های راه اندازی یک مرکز داده | قسمت سوم

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *