طراحی مرکز داده

datacenter design

datacenter design


 

اگر چه مرکز داده یک اصطلاح گسترده است که شامل فرآیندها و تکنیک های مختلف می شود، طراحی مرکز داده ممکن است در قالب اسناد، سیستم های دیاگرامی مدل شده یا ترکیبی از هر دو باشد.
این معمولاً یک فرآیند گسترده است که تمام پارامترهای محاسباتی و غیرمحاسباتی ضروری مرکز داده را پوشش می دهد. جنبه های محاسباتی طراحی داده ها ممکن است شامل هر کدام از موارد زیر باشد:
• شماره و نوع سرورهای مورد نیاز
• طرح شبکه و تجهیزات
• برنامه ریزی منابع سازمانی (ERP)، مدیریت ارتباط با مشتری (CRM)، مدیریت مرکز داده یا هرگونه نرم افزار مورد نیاز دیگر
به طور مشابه، جنبه غیر محاسباتی طراحی مرکز داده شامل موارد زیر می شود اما به این موارد محدود نمی شود:
• امکانات فیزیکی که تمام تجهیزات را در اختیار دارد
• سیستم های مرکز داده، سیستم های خنک کننده و تهویه
• امنیت اطلاعات مرکز فیزیکی، بازیابی فاجعه و برنامه ریزی تداوم کسب و کار

طراحی مرکزداده به عنوان مرحله طراحی کلیدی توسعه مرکز داده عمل می کند، که در آن معماران سیستم، نمایی مستند، منطقی و به صورت یک دیاگرام از یک مرکز داده را ایجاد می کنند. در ادامه معماری مراکز داده مورد بررسی قرار گرفته است:

مروری بر معماری مرکز داده برای طراحی
معماری مرکزداده شامل سه لایه ماژولار اصلی با وابستگی‌های متقابل سلسه مراتبی است. این لایه ها عبارتند از: فونداسیون مرکزداده، خدمات مرکزداده و خدمات کاربر. شکل زیر، خدمات لایه بندی شده معماری مرکزداده را نشان می دهد. در شکل زیر هرم سرویس های مرکزداده نشان داده شده است.

design layer

در ادامه هریک ازلایه ها بررسی می کنیم:

فونداسیون مرکزداده
همانند فونداسیون یک ساختمان، بلوک اصلی ساختمان یک مرکز داده لایه فونداسیون آن است که همه خدمات دیگر بر اساس آن تعریف شده و بر آن تکیه می کنند. فرقی نمی کند که یک شبکه محلی اترنت اتاق سرور یا یک مرکزداده رسمی داشته باشیم. در هر حالت فونداسیون باید انعطاف پذیر و مقیاس پذیر باشد تا بتواند خدمات مرکز داده ای را که ارزش، عملکرد و قابلیت اطمینان را به همراه می آورد، پشتیبانی کند. فونداسیون مرکزداده، محاسباتی را برای پشتیبانی از برنامه های کاربردی فراهم می کند که اطلاعات و حمل و نقل یکپارچه بین سرورها، ذخیره سازی و کاربران نهایی را پردازش می کند. این کاربران به برنامه های کاربردی دسترسی دارند. برای برنامه های کاربردی و کاربران، فونداسین شبکه زمانی که به درستی اجرا شود، عملکردی شفاف خواهد داشت. زیرساخت هوشمند اترنت و سوئیچ های ذخیره سازی مرتبط با سرورها و آرایه های ذخیره سازی این امکان را به وجود می آورند.

خدمات مرکزداده
لایه بعدی در سلسله مراتب، خدمات مرکزداده هستند. مانند جنبه های قابل تنظیم یک پلان ساختمان، این خدمات محیط را برای هدف مورد نظر تکمیل می کنند. ممکن است به فضاهای باز زیادی برای یک طبقه تولیدی یا دیوارهای محکم با دسترسی کنترل شده برای محیط ایمن نیاز داشته باشید. در نظر گرفتن این سرویس های قابل تنظیم، ساختار را بیشتر قابل استفاده می‌کند. خدمات مرکزداده به شما اجازه می دهد محیط را به میزان بیشتری سفارشی سازی کنید و عملیات را بهبود بخشید. خدمات مرکزداده می‌تواند شامل فایروال ها و عایق هایی برای پیشگیری از نفوذ مواد مختلف به منظور افزایش امنیت برنامه های کاربردی و دسترسی به داده های حیاتی باشد. سوئیچینگ مجازی، کنترل شبکه را به شیوه ای بی‌نظیر و یکپارچه از شبکه فونداسیون به سیستم‌های سلسله مراتبی در سرورها گسترش می دهد تا کنترل را افزایش داده و هزینه های عملیاتی را به حداقل برساند.

خدمات کاربر
خدمات کاربر در بالای هرم قرار گرفته است و برای کار خود بستگی به فونداسیون مرکزداده و خدمات دارد. خدمات کاربر برنامه های کاربردی هستند که به شخص اجازه می دهد که کار خود را انجام دهد و در نهایت باعث افزایش بهره وری در سازمان شود. در چارچوب یک ساختمان، این لایه ممکن است مانند یک آسانسور عمل کند که شما را به طبقه دفتر خود برساند. مثال های دیگری از این خدمات چراغ های دفتر یا کلید دریافت پیام بر روی تلفن شما است که از طریق آن می توانید پیام ها را چک کنید. خدمات کاربر در مرکز داده عبارتند از ایمیل، پردازش سفارش، و به اشتراک گذاری فایل. برنامه های کاربردی دیگر در مرکزداده که به فونداسیون مراکزداده و خدماتی متکی هستند، مانند برنامه های کاربردی پایگاه داده، مدل سازی و پردازش تراکنش نیز در بالای هرم خدمات قرار می گیرند.

 

مطالب مرتبط:

کابل کشی دیتا سنترهای با ظرفیت بالا (Hyperscale)

R&M

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *