زمان برای استراتژی Edge فرا رسیده است

استراتژی Edge

استراتژی Edge


با توجه به ویکی‌پدیا تعاریف مراکز داده لبه بسیار متنوع هستند. هنوز هم در مورد تعریف مراکز داده لبه (edge data center) خلاقیت زیادی وجود دارد و هر کدام از آنها منحصر به فرد هستند. صنعت نیز دیدگاه متفاوتی را ارائه می‌دهد. سازمان‌های استاندارد سازی، بسیار محتاطانه در حال گام برداشتن در این عرصه هستند. TIA در ماه فوریه 2019 یک گروه تشکیل داد که وظیفه آن تعریف استاندارد برای اشکال مختلف لبه (edge) بود و به طور خاص توصیه‌هایی برای امنیت، سایت‌ها، معماری‌ها، اتصالات و انعطاف پذیری ارائه داد.

محاسبات لبه عملکردی مانند مکانیزم رایانش ابری در لبه شبکه‌های گسترده دارد. یک فاصله طولانی بین هاب‌های اینترنت و مراکز داده با ظرفیت بالا که در لبه فضای ابری قرار گرفته اند، وجود دارد. در واقع فضای ابری یا زیرساخت اینترنت باید تا جایی که داده ایجاد شده است ادامه پیدا کند. تجمیع داده‌ها و فرآیندهای پردازش داده‌های خاص باید تا حد امکان به کاربران، برنامه‌های کاربردی و دستگاه‌های دیجیتال نزدیک باشند.

اما چرا؟

یک رک در زیرزمین یک ساختمان هوشمند، اگر مجهز باشد، می‌تواند به عنوان لبه (edge) مورد استفاده قرار گیرد. همچنین یک پکیج کامل رک در مرکز یک شرکت مخابراتی، یک کانتینر کنار بزرگراه، یک اتاق سرور در پشت یک کارخانه یا یک مرکز داده 1000 متر مربعی نیز می‌توانند به عنوان لبه در نظر گرفته شوند. اندازه را نمی‌توان تعریف کرد.

زیرساخت و تکنولوژی در لبه (edge) با منطق و عملکرد مراکز داده تجاری فضای ابری منطبق بوده و ولی کوچک‌تر از آن‌ها هستند. دیتاسنترهای لبه (Edge data center ها) بسیار متراکم، انعطاف‌پذیر و مستقل هستند و می توانند به صورت خودکار و از راه دور کنترل شوند. این دیتاسنترها می توانند به منظور خاصی طراحی شوند.فضای ابری و لبه به طور متقابل وابسته هستند و می توانند همزیستی یا زیر ساخت‌های ترکیبی ایجاد کنند. کارشناسان می‌دانند که هم تکنولوژی و هم معماری مورد نیاز هستند.

Capture

مراکز داده لبه (edge data centerها) با برعهده گرفتن وظایفی که به طور خاص به تاخیرهای کوتاه مدت و پردازش محلی مقدار زیادی از داده ها مربوط هستند، مکمل فضای ابری (cloud) هستند. 

چه زمانی انتقال داده‌ها هزینه بیشتری دارد؟

سوالات که پپش می‌آیند عبارتند از: چرا جهان به نوع دیگری از مرکز داده نیاز دارد؟ آیا در حال حاضر مراکز داده سازمانی، اجاره‌ای، فضای ابری و با ظرفیت بالا کافی نیستند؟ آیا مراکز داده لبه (edge data centerها) می‌توانند چیزی فراتر از آنچه فضای ابری با رایانش مجازی بی پایان خود پیشنهاد می‌دهد، ارائه نماید؟

بیایید برای درک بهتر این موضوع یک مثال معروف را بررسی کنیم: چند سال پیش، Psy یک رپر کره ای یک رکورد ثبت کرد. ویدئو کلیپ مربوط به یکی از آهنگ‌های او بیشتر از 3 میلیارد بار در یوتیوب دیده شد. ارائه دهنده اینترنت درفونیکس، در آریزونا مجبور به پرداخت میلیون‌ها دلار هزینه انتقال به حامل خود شد. حجم عظیمی از تماس‌های تلفنی باعث ایجاد خطا در خطوط شد. این کلیپ به 370 مایل دورتر از مرکز داده (دیتاسنتر) حامل رسید. اگر امکان این وجود داشت که یک نسخه از کلیپ‌های معروف از یک دیتا سنتر لبه در فینیکس فراخوانی می‌شد، ارائه دهنده محلی می‌توانست در هزینه ها صرفه جویی کند.

این مثال نشان می‌دهد که مگادیتاسنترهای مرکزی در دنیای دیجیتال درمان هر دردی نیستند. فاصله‌ها، حجم داده‌ها، توزیع بار، ظرفیت و هزینه‌های انتقال بیشتر نیازمند راهکارهای غیرمتمرکز هستند. این راهکارها فشار را از روی شبکه های اصلی و فضای ابری برداشته و باعث کاهش هزینه‌ها می‌شوند.

زمانی که فضای ابری ناکارآمد می‌شود!

در آینده برای ارائه دهندگان و کاربران شرایط پیچیده‌‌تری رقم خواهد خورد. برای مثال رانندگی بدون راننده را در نظر بگیرید. این‌ کار در صورتی امکان‌پذیر است که حجم زیادی از اطلاعات بتوانند به صورت مجازی و با سرعت نور بین وسایل نقلیه، سیستم‌های ناوبری، شبکه‌های تلفن همراه، رادار و سیستم‌های نظارت، سیگنال‌ها و کامپیوترهای ترافیکی حرکت کنند. علاوه بر خدمات 5G، این کار نیاز به یک شبکه فیبر نوری در امتداد جاده دارد. مراکز داده میکرو باید هر 10 مایل در امتداد جاده قرار گیرند و آن‌ها باید تعامل با تاخیر بسیار کوتاه را تضمین کنند و مهمترین اطلاعات را در سایت پردازش کنند.

در آینده، مراکز داده لبه بین فضای ابری و اینترنت چیزها (IoT)، که حجم زیادی از داده‌ها تولید می‌شوند، مورد نیاز هستند. مراکز داده لبه به عنوان یک مرکز محلی، مسئولیت ضبط، ذخیره‌سازی، تجزیه و تحلیل و بازخورد برنامه های زمان و حیاتی کسب و کارها برعهده دارند. 

در مطلب بعدی با ما همراه باشید تا با کاربردهای لبه (Edge) و الزامات فنی آن و راهکار edge ارائه شده توسط شرکت آر اند ام (R&M) بیشتر آشنا شوید.

منابع:

NTT

IEEE

بخوانید: خنک، بی صدا، آماده برای استفاده | EdgeGo پلتفرم جدید R&M برای مراکز داده میکرو و Edge Computing

امتیاز شما به این مطلب