با راهکار Edge شرکت R&M بیشتر آشنا شوید | EdgeGO

Edge

Edge


کاربردهای Edge

ترافیک داده، بک آپ (Backup) برای 5G
رانندگی خودکار (خودران‌ها)، جاده‌های هوشمند
از بین بردن فشار وارده بر شبکه های گسترده (wide area networks) و مراکز داده ابری (cloud data centers)
کارخانجاتی با دستگاه های وابسته به اعصاب و ربات‌هایی که به صورت خودکار کار می‌کنند.
ستون فقرات (backbone) دیجیتال برای ساختمان های هوشمند و شهرهای هوشمند
تکنولوژی پزشکی قابل کنترل از راه دور در بیمارستان
نظارت بر فرودگاه‌ها، ایستگاه‌ها، روش‌های مختلف حمل و نقل
تنظیم منبع تغذیه برای شبکه‌های هوشمند
تجارت خودکار بورس، صنعت مالی و بلاک چین
بازی آنلاین، جریان فیلم‌های با وضوح بالا و ویدئوهای HD موبایل
تجارت آنلاین، لجستیک (جریان کالا) و انبارداری
پهپادهایی که اطلاعات ترافیکی، کشاورزی و محیط‌ زیستی را جمع‌آوری می‌کنند
واقعیت افزوده و واقعیت مجازی، به عنوان مثال برای تبلیغات و تعمیر و نگهداری ماشین
اتصال مراکز داده و شبکه های ابری بدون استفاده
اینترنت اشیاء با میلیاردها دستگاه، جمع‌آوری، تحلیل و فراگیری مقیاس پذیر اطلاعات از تجهیزات ترمینال اینترنت اشیاء. گسترش قابلیت‌ end device های اینترنت اشیاء
کنترل از راه دور اشیاء هوشمند

راه‌اندازی ابرهای مجزا و خصوصی برای فرآیندهای حیاتی کسب و کار. برنامه ها، محتوا، حجم کار شبکه و … می‌تواند اولویت بندی شود، هماهنگ شود و به شکلی دقیق‌تر به سایت‌ها اختصاص داده شود.

بهینه‌سازی نسبت هزینه/ فایده (cost/benefit) شبکه‌ها

 

 

 

کاربرد Edge

 

 

 

تبادل داده‌ها با استفاده از مراکز داده ابری (cloud data centers) از راه دور، می تواند خیلی آهسته و خطرناک باشد و با یک تأخیر معمول از 1 تا 2 میلی ثانیه همراه باشد.

برای مثال یک خودرو خودران چندین ترابایت داده در روز تولید می‌کند. کنسرسیوم Automotive edge Computing که توسط گروه های مشارکتی پیشرو در سال 2017 تاسیس شده است، هدف خود را توسعه راه حل های مناسب برای خیابان های هوشمند قرار داده است. این مثال‌ها بخشی از این سؤال را پاسخ می‌دهند. اما طیف وسیعی از سناریوهای دیجیتالی و برنامه‌های روزمره وجود دارد که می‌تواند توسط edge Data center های مرتبط با cloud پشتیبانی شود (در بالا آورده شده است). همه آنها تقاضا دارند انتقال اطلاعات به طور مؤثر و آنی صورت گیرد، پردازش کاربرد محور زمان و داده‌های حیاتی برای کسب و کار، تجزیه و تحلیل فوری، پاسخ مستقل و دسترسی کلی به عملکرد محاسباتی به طور کارآمد باشد.

اکنون باید چه کاری انجام داد؟

نیاز فزاینده به edge computing (محاسبات لبه)، تعدادی از شرکت‌کنندگان از قبیل اپراتورهای شبکه، شهرها، تجارت، رسانه‌ها، خدمات آب و برق، شرکت‌های صنعتی، ناوگان حمل و نقل، شرکت‌های فناوری اطلاعات و املاک و مستقلات را مجبور به اقداماتی می‌کند. آن‌ها باید سایت‌ها و خطوط FO را ذخیره، طراحی و برنامه‌ریزی کنند و منتظر نماند تا 5G توسعه یابد.

edge data centerها (مراکز داده لبه) در شهر یا منطقه ای قرار دارند که به آن خدمات ارائه می‌دهند. عملکرد بهتر محاسبات نیازمند مکان‌های متراکم تر است. یک دسته edge (لبه) می‌تواند فضای ابری را تشکیل دهد. این باعث می شود که عملکرد، ظرفیت، georeundancy و امنیت شبکه‌های منطقه ای افزایش یابد. گره های شبکه مانند دفاتر مرکزی، هاب ها، POPs، تبادلات دروازه ها و ایستگاه های پایه تلفن همراه به طور خاص این امکان را دارند. edge data centerها (مراکز داده لبه) به نقاط peering/exchange تبدیل می‌شوند که به واسطه آن بزرگترین بخش ترافیک اینترنت منطقه‌ای را در برمی‌گیرند. سپس سلسله مراتب‌های سازمان‌دهی شده به صورت محلی وارد کار می‌شوند. edge data center ها (مراکز داده لبه) به اتصالات همزمان و افزونه در هر مسیری نیاز دارند: به cloud، به شبکه های تلفن همراه، به edge های موجود در همسایگی آن‌ها و کاربران.

دیگر مکان‌هایedge (لبه) عبارتند از: نیروگاه های بادی، پارک‌های خورشیدی، ایستگاه های راه آهن، مناطق خدماتی بزرگراه، مناطق صنعتی، انبارها، مراکز داده سازمانی قدیمی، و غیره. edge data center ها (مراکز داده لبه) می‌تواند برای اهداف مختلفی مورد استفاده قرار گیرند- برای ابر خصوصی و ترکیبی (private and hybrid cloud) به عنوان یک منبع برای کاربران خارجی و حتی به عنوان گرمایش ساختمان.

الزامات فنی

دیتاسنترهای لبه (Edge data center) اغلب باید با کمبود فضا و شرایط سخت محیطی رو به رو هستند. آنها باید در مکان‌های محافظت شده، محرمانه و خشک قرار گیرند. منبع تغذیه بدون وقفه، حفاظت در برابر آتش، تهویه مطبوع، سیستم های خنک‌کننده، حفاظت در برابر صدا، حفاظت از گرد و غبار، قفل و کنترل دسترسی همه بخشی از الزامات آنها است. به طور طبیعی یک اتصال مستقیم به لینک‌های فیبر نوری وجود دارد. آنچه اهمیت دارد این است که باید فضای کافی برای تعداد زیاد کابل‌های فیبر نوری و مدیریت کابل وجود داشته باشد.

دیتاسنترهای میکرو با نیاز کمتر به تعمیر و نگهداری که کاملاً برای عملیات خودکار تجهیز شده اند، راهکارهای ممکن هستند. طراحی استاندارد مقیاس بندی و دسته بندی‌های ستونی و ردیفی را تسهیل می‌کند. رک‌های از پیش آماده شده، سیستم‌های تک محفظه ای و کانتینرهای آماده برای استفاده می‌توانند به سرعت و با بهره‌وری بالا تنظیم شوند. برنامه ریزی، خرید و نصب یک مرکز داده لبه (edge data center) تنها باید چند ماه طول بکشد.

واحدها باید تا حد امکان فشرده ساخته شوند. تراکم کابل کشی باید بسیار بالا باشد. برای برآودره ساختن این الزامات، شرکت آر اند ام (R&M) یک راهکار ماژولار با تراکم بالا به نام EdgeGo و پلتفرم توزیع فیبر نوری Netscale را ارائه کرده است.

اصل کشویی بودن برای اتصالات و IT به کار می‌رود. تکنولوژی کابل کشی و اتصالات باید به گونه‌ای طراحی شوند که کاملاً واضح و به راحتی قابل تعمیر باشند. نصابان و تکنسین‌ها باید قادر باشند سیستم‌ها را به طور مستقیم راه‌اندازی کنند. هنگامی که تراکم کابل کشی بالاست، محکم کردن کانکتورها بسیار دشوار است. مکانیزم کشویی خانواده کانکتورهای Quick Release آر اند ام (R&M) کار را راحت می‌کند.

راهکار R&M برای لبه (Edge)

EdgeGo: یک دیتا سنتر لبه خودکار و آماده بهره‌برداری در یک کانتینر. دارای محفظه محافظ در برابر صدا (کاهش 99 درصد نویز IT). علاوه بر کابل کشی و تجهیزات فناوری اطلاعات، EdgeGO دارای خنک‌کننده، منبع تغذیه، دوربین نظارت، مدیریت زیرساخت خودکار برای کنترل از راه دور در 42 واحد ارتفاع می باشد.

Netscle: پچ پنل فیبر نوری با 120 پورت در هر یونیت، در یک رک 19 اینچی. بالاترین تراکم دسته بندی جهان در این قسمت ممکن می‌شود.

خانواده کانکتورهای Quick Release: کانکتورهای LC و MPO با مکانیزم کشویی برای ایجاد حداکثر تراکم دسته بندی.

R&MinteliPhy: سیستم مدیریت زیرساخت خودکار چند منظوره.

بخوانید: زمان برای استراتژی Edge فرا رسیده است

امتیاز شما به این مطلب