انواع پروتکل‌های شبکه و کارآیی آن‌ها چیست؟

پروتکل های شبکه

پروتکل های شبکه


پروتکل‌ها

پروتکل‌ها مجموعه ای از قوانین هستند که به کنترل یک تکنولوژی خاص که برای برقراری ارتباط به کار می‌رود، کمک می‌کند. به عبارت دیگر می‌توان گفت که پروتکل‌ها زبان‌های دیجیتالی هستند که در قالب الگوریتم‌های شبکه اجرا می‌شوند. شبکه ها و پروتکل‌های شبکه مختلفی وجود دارند.

انواع پروتکل‌ها

انواع مختلفی وجود دارد که نقش مهمی در برقراری ارتباط دستگاه‌های مختلف از طریق شبکه دارند. که عبارتند از:

1- TCP : پروتکل کنترل انتقال (Transmission Control Protocol)

2- IP : پروتکل اینترنت (Internet Protocol)

3- UDP : پروتکل دیتاگرام کاربر (User Datagram Protocol)

4- POP : پروتکل دفتر پست (Post office Protocol)

5- SMTP : پروتکل ساده انتقال پست الکترونیکی (Simple mail transport Protocol)

6- FTP : پروتکل انتقال فایل (File Transfer Protocol)

7- HTTP : پروتکل انتقال ابَرمتن (Hyper Text Transfer Protocol)

8- HTTPS : پروتکل انتقال ابَرمتن ایمن (Hyper Text Transfer Protocol Secure)

9- Telnet:  پروتکل اینترنت برای برقراری ارتباط با میزبان‌های راه دور و پردازش محلی داده‌ها

10- Gopher: پروتکلی برای در اختیار قرار گذاشتن اطلاعات با استفاده از سیستمی از منوها، صفحات یا اتصالاتی به Telnet

 کنترل انتقال (TCP)

پروتکل ارتباطی معروفی است که برای ارتباط در سرتاسر شبکه استفاده می‌شود. این پروتکل پیام را به مجموعه‌ای از بسته‌ها که از منبع به مقصد ارسال می‌شوند، تقسیم می‌کند و در مقصد مجدداً آن را به هم متصل می‌کند.
اینترنت (IP): پروتکل IP به عنوان پروتکل آدرس دهی طراحی شده است. این پروتکل اغلب با TCP استفاده می‌شود. آدرس آی پی به مسیریابی بسته‌ها، از طریق گره های مختلف یک شبکه کمک می‌کند تا زمانی که به سیستم مقصد منتقل ‌شود. TCP/IP مشهورترین پروتکل اتصال شبکه است.

 دیتاگرام کاربر (UDP)

UDP یک پروتکل ارتباطی جایگزین برای پروتکل کنترل انتقال (TCP) است که عمدتاً برای ایجاد اتصال بین برنامه‌های مختلف، با تلرانس و تاخیر پایین استفاده می‌شود.

 دفتر پست (POP)

پروتکل POP3 برای دریافت ایمیل‌های ورودی طراحی شده است.

 ساده انتقال پست الکترونیکی (SMTP)

SMTP برای ارسال و توزیع ایمیل های ارسالی طراحی شده است.

پروتکل انتقال فایل (FTP)

FTP به کاربران اجازه می دهد تا فایل ها را از یک ماشین به ماشین دیگر انتقال دهند. نوع فایل‌ها ممکن از نوع فایل‌های برنامه، چندرسانه‌ای، متنیف اسناد و … باشد.

 انتقال ابَرمتن (HTTP)

HTTP برای انتقال یک ابرمتن‌ بین دو یا چند سیستم طراحی شده است. تگ های HTML برای ایجاد لینک ها استفاده می‌شوند. این لینک‌ها ممکن است به هر شکلی مانند متن یا تصاویر باشند. HTTP مبتنی بر اصول Client-server طراحی شده است که اجازه می دهد یک سیستم مشتری برای ایجاد یک درخواست، یک ارتباط با ماشین سرور برقرار کند. سرور درخواست ایجاد شده توسط مشتری را تایید می‌کند و به آن پاسخ می‌دهد.

پروتکل انتقال ابَرمتن ایمن (HTTPS)

HTTPS یک پروتکل استاندارد برای ایمن‌سازی ارتباط بین دو کامپیوتر در هنگام استفاده از مرورگر و یا محافظت از آن‌ها در برابر سایر داده های جمع‌آوری شده از سرور وب است. پروتکل HTTP برای انتقال داده ها بین مرورگر سرویس دهنده (درخواست) و وب سرور (پاسخ) در فرمت Hypertext استفاده می شود تفاوت پروتکل HTTPS با HTTP این است که انتقال داده‌ها در یک فرمت رمزگذاری شده انجام می‌شود. بنابراین می توان گفت که https مانع از این می‌شود که هکرها داده ها را در طول انتقال بسته‌ها، تحریف یا اصلاح کنند.

پروتکل Telnet

Telnet مجموعه‌ای از قوانین طراحی شده برای اتصال یک سیستم با سیستم‌های دیگر است. در اینجا فرآیند اتصال ورود به سیستم از راه دور نامیده می‌شود. سیستمی که برای اتصال درخواست اتصال می‌دهد، کامپیوتر محلی است و سیستمی که اتصال را می‌پذیرد، کامپیوتر راه دور است.

پروتکل Gopher

Gopher مجموعه ای از قوانینی است که برای جستجو، بازیابی و نمایش اسناد از سایت های ایزوله به کار می‌رود. این پروتکل نیز مبتنی بر اصل client/server است.

 

 

 

بخوانید: EdgeGo پلتفرم جدید R&M برای مراکز داده میکرو و Edge Computing

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *