در مورد تست کابل شبکه بیشتر بدانید | انواع تسترهای شبکه

تست کابل شبکه

Network cable test


تست کابل شبکه این سطح از اطمینان را ایجاد می‌کند که لینک‌های کابل‌کشی نصب شده توانایی انتقال مطلوب برای پشتیبانی از ارتباط داده‌ها مورد نیاز کاربران را فراهم می‌کنند.

 

انواع تسترهای شبکه

ابزار تست کابل‌های شبکه با تمرکز بر روی ویژگی‌های گوناگون برای وظایف خاص طراحی شده اند. آن‌ها در قیمت، عملکرد و کاربردها با یکدیگر تفاوت دارند. بر حسب وظیفه ای که هر یک ابزارهای تست بر عهده دارند می‌توان آن‌ها را به یکی از این سه گروه‌ سلسله مراتبی زیر تقسیم‌بندی کرد. گواهینامه certification، qualification و verification. هر کدام به یک نیاز منحصربه‌فرد شبکه پاسخ می‌دهند و سطوح مختلفی از اطمینان عملیاتی را ارائه می‌دهند. البته برخی از ویژگی‌ها بین ابزارهای تست هم پوشانی دارند. در ادامه به ویژگی‌های مربوط به هر یک از این تسترها پرداخته شده است.

سطوح مختلف تسترهای کابل‌کشی شبکه

تستر کابل شبکه certification – سیستم ضمانت کابل‌کشی که استانداردهای صنعتی را برآورده می‌کند.

ابزارهای certification تنها ابزارهایی هستند که اطلاعات «Pass» یا «Fail» را طبق استانداردهای صنعتی ارائه می‌دهند. در آمریکای شمالی، سازمان استاندارد صنایع رایج مربوط به قابلیت انتقال کابل‌کشی ساخت یافته، سازمان Telecommunications Industry Association) TIA) است. در بازارهای بین المللی، کمیسیون الکترو تکنیکال سازمان بین المللی استاندارد (ISO/IEC) استانداردهای کابل کشی مخابرات را ایجاد و حمایت می‌کند.

ابزار تست certification تعیین می‌کند که آیا یک لینک با یک رده (TIA) یا کلاس (ISO) مطابقت دارد؛ به عنوان مثال: رده 6 یا کلاس E. این استانداردها مستقل از تکنولوژی‌های خاص شبکه هستند. این باعث می شود که آنها بیشتر با آینده سازگاری داشته باشند، زیرا تکنولوژی های جدید شبکه می توانند طرح های خود را بر پایه این استانداردها بنا نهند و بنابراین توسط کابل‌کشی تضمین شده پشتیبانی شوند. certification کابل، مرحله نهایی مورد نیاز بسیاری از تولیدکنندگان کابل‌کشی ساخت‌یافته است تا بتوانند وارانتی‌های خود را برای یک کابل‌کشی جدید ارائه دهند.

سری تحلیل گرهای کابل DSX به نخستین تستر certification شبکه در بازار برای نصابان حرفه ای اتصالات داده‌ها و همچنین کارکنان ایجاد زیرساخت شبکه‌های LAN تبدیل شده است.

تستر کابل شبکه Qualification – تعیین می‌کنند که آیا لینک کابل کشی موجود می تواند از سرعت و تکنولوژی‌های خاص شبکه پشتیبانی کند یا خیر.

تسترهای Qualification نیاز تکنسین های شبکه که تصب کابل جدیدی را انجام نمی‌دهد برآورده می‌کنند، اما نیاز به عیب‌یابی و تعمیر شبکه‌های عملیاتی دارند. این تسترها برای این استفاده می‌شوند که تعیین کنند که آیا کابل کشی موجود الزامات (Fast Ethernet (100BASE-TX)، Voice over Internet Protocol (VoIP) یا Gigabit Ethernet را برآورده می‌کند یا خیر. بعلاوه این ابزار تست به تکنسین‌ها شبکه اجازه می دهد تا به سرعت مشکلات کابل کشی را از پروتکل شبکه یا مشکلات آدرس دهی جدا کنند. ابزار تست Qualification مانند CableIQ شامل تمام قابلیت‌های ابزار تست Verification هست، اما قدرتمند تر هستند، تا پهنای باند کابل کشی را ارزیابی کند و به شناسایی نقص‌هایی که بر پهنای باند تاثیر می گذارد، بپردازد.

 

تستر کابل شبکه Verification – اطمینان ایجاد می‌کند که کابل به درستی وصل شده است یا خیر.

این تسترها، توابع پیوستگی پایه‌ای را اجرا می‌کنند که اطمینان حاصل شود تمام کابل‌ها در لینک اتصال به نقاط صحیح مناسب وصل می‌شوند و خاتمه می‌یابند، نه به هر هادی دیگر.
تسترهای پیوستگی کابل شبکه، پیوستگی را برای کابل های (Coax (BNC و کابل‌های RJ45 از Cat.5e تا Cat.8 تایید می‌کنند. در کابل کشی زوج‌کابل‌های به هم تابیده، حفاظت از جفت سیم‌ها خیلی اهمیت دارد. ابزارهای تست Verification بهتر، جفت سیم را نیز بررسی می‌کنند و نقص‌های موجود در نصب مانند «جفت‌های جدا شده از هم» (split pairs) را تشخیص می‌دهند. ابزارهای تست Verification همچنین ممکن است با ارائه یک تونر (toner) برای یافتن لینک کابل‌کشی در عیب یابی کمک کند. این ابزارها گاهی اوقات شامل ویژگی‌های اضافی مانند بازتاب‌سنج حوزه زمان (TDR) برای تعیین طول کابل، یا فاصله تا وقفه موجود و یا اتصال کوتاه هستند. این ابزار تست اطلاعاتی در مورد پهنای باند و یا پایداری برای انتقال پر سرعت اطلاعات ارائه نمی‌دهد.

 

بخوانید: پیش‌بینی بازار فیوژن اسپلایسرهای فیبر نوری

 

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *