پیش به سوی اترنت 800G!

اترنت

اترنت


اترنت 800G!

 

یکی از مواردی که نشانگر این امر است، گسترشMSA ها (Multi Source Agreements) است که برخلاف نسل قدیمی استانداردها روند سریع‌تری دارد.
اخیراً مشخصات MSA هایی که با هدف استانداردسازی راهکارهای فیبر نوری برای 400 گیگا بیت اترنت (400G) ایجاد شده اند منتشر شده است. چندین شرکت از قبل ماژول‌های فیبر نوری با قابلیت قطع و وصل شدن و on-board را به کار گرفته بودند که از اترنت 400G پشتیبانی می‌کنند.
QSFP-DD (ماژول‌های با قابلیت plug و unplug شدن با سرعت بالا و تراکم دو برابر) که از اترنت 400G در پیکربندی 8 کاناله پشتیبانی می‌کند، حضور پررنگی در گردهمایی‌های OFC و ECOC در سال 2019 داشت. ماژول‌های COBO (کنسرسیومی برای On-Board Optics) توسط فروشنده‌های مختلفی به نمایش گذاشته شدند.

آماده یک تغییر جهات اساسی هستید؟

تغییر جهت به سمت on-board optics که امروزه به وضوح قابل مشاهده است، بسیار اساسی بوده و نیازمند آن است که با صنعت سازگار شود. باید مراحل نصب و راه‌اندازی در مراکز داده و زمان لازم برای کسب درآمد مجدداً مورد بررسی قرار گیرد. به‌هرحال تبلیغ‌کنندگان رویکرد COBO کاملاً از این توسعه حمایت می‌کنند.
MSA های جدید برای نسل 800G سریعاً بعد از انتشار 400G معرفی شدند. قابل‌توجه‌ترین آن‌ها عبارتند از: QSFP-DD800 و 800G Pluggable

خصوصیات QSFP-DD800 مناسب برای نسل 800G است و نسبت به 400G تغییراتی دارد. در این حال سرعت خطوط به 112 گیگا بیت بر ثانیه می‌رسد و درعین‌حال از نظر ظاهری تفاوت چندانی ندارد. سازگاری با نسخه‌های قبلی مسئله مهمی برای این کنسرسیوم است و عامل موفقیت آن‌ها درکسب پشتیبانی صنعت برای نسل 400G به‌حساب می‌آید.
این ماژول‌ها همچنان با نسخه‌های قبلی سازگار هستند و می‌توانند هنگام اتصال به تجهیزات قدیمی‌تر به‌درستی کار کنند.
در حال حاضر، تبلیغ‌کنندگان QSFP-DD800 محدود به گروه کوچکی از شرکت‌های بزرگ آمریکایی می‌شوند. همچنین شرکت‌ها مجاز خواهند بود که عناصر اصلی طراحی را در مشخصات لحاظ کنند. از شرکت‌هایی که در مرحله بعد به آن‌ها ملحق می‌شوند، دعوت می‌شود تا در زمینه اصلاح مشخصات کار کنند.

رقابت جدیدی به وجود آمده است

گروه 800G Pluggable MSA در اواخر سال 2019 تشکیل شد که بیشتر شامل شرکت‌های چینی بود، البته که چند استثنا هم وجود داشت. رویکرد این MSA برای 800G مبتنی بر هر دو مسیر 8x100G و4x200G  است.
MSA دو مورد کاربرد متفاوت دارد، یکی اتصال مرکز داده تا 100 متر که در آن بر روی به حداقل رساندن هزینه و انرژی تمرکز می‌کنند. مورد دیگر یک سناریو 2 کیلومتری برای اتصالات Tier 1-2 و Tier 2-3 است. از نظر ظاهری افزونه 800G در تلاش است با مشخصات محفظه QSFP-DD یا OSFP وکانکتورهای موجود سازگاری داشته باشد.
از شرکت‌ها دعوت می‌شود که به این کنسرسیوم بپیوندند. اگرچه حق رأی به شرکت‌هایی تعلق می‌گیرد که به‌عنوان مروج معرفی شده اند.
نرخ انتقال 1.6 ترابایت، شوخی یا واقعیت؟!
کنسرسیوم On-Board Optics (COBO) که در حال حاضر راهکار 800G (مبتنی بر پیکربندی 16 کاناله) را ارائه می‌کند، برای دو برابر کردن نرخ انتقال تا 6.1 ترابیت (1.6Tb) هم آماده است. راهکار 800G COBO را می‌توان در شرایط خاصی با ماژول‌های QSFP-DD800 و 800G Pluggable مقایسه کرد. صرف‌نظر از تعداد کانال‌های دو برابر، تراکم در پنل جلویی بسیار بیشتر است و امکان کنترل دما نیز تا حد زیادی بهبود یافته است.
موضوع تغییر جهت COBO به سمت دسته‌بندی متراکم با یک پنل جلویی کاملاً نوری و دور از پلاگین‌ها جنب‌وجوش زیادی برپا کرد. البته چندین بخش از صنعت ترجیح می‌دهند که تغییرات تا حد امکان به تأخیر بیفتد. اما همه موافق هستند که این ممکن است آخرین نسل سرعت باشد که امکان تأخیر در آن وجود دارد. برای این منظور، مایکروسافت و فیس‌بوک با هدف یکی کردن تلاش‌هایی که در راستای توسعه صنعت انجام می‌شود، Co-Packaged Optics Collaboration را راه‌اندازی کرده‌اند.
زمانی باقی نمانده…
پیش‌بینی می‌شود شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ابری تا سال 2023-2024 به ماژول‌های 800G نیاز پیدا کنند تا بتوانند از پس رشد پهنای باند در مراکز داده خود برآیند.

کانکتورهایی برای QSFP-DD800

انتظار می‌رود 800G Pluggable از نظر ظاهری با نسخه 400G مطابقت داشته باشد.
مناسب‌ترین کانکتورهای مورد استفاده در پیکربندی‌های با 8 فیبر نوری عبارتند از MPO و دو تازه‌وارد با نام‌های SN و MDC که به ترتیب متعلق به فروشندگان SENKO و USconec هستند.
تنظیمات اضافی MPO16،  CS و LC نیز در مشخصات QSFP-DD در نظر گرفته شده است.

بخوانید : همه آنچه باید درباره ترندهای 2020 شبکه های محلی و راه حل‌ها بدانید

امتیاز شما به این مطلب