همه آنچه باید درباره ترندهای 2020 شبکه های محلی و راه حل‌ها بدانید

ترندهای 2020 شبکه های محلی

ترندهای 2020 شبکه های محلی


شبکه
شبکه

شبکه

سرویس‌های ابری (cloud)، فیبر کِشی خانه‌ها، 5G، loT و ساختمان‌های هوشمند، همچنان چشم انداز شبکه را تغییر خواهند داد. تلفن‌های 5G بیشتری وارد بازار خواهند شد که طبیعتاً افزایش تقاضا برای پهنای باند را به دنبال خواهند داشت. نسل جدید نقاط دسترسی WLAN هم اکنون در دسترس هستند. به زودی، تلفن‌های هوشمند جدید از تولیدکنندگانی مثل اپل و سامسونگ که از طریق وای فای 6 فعال شده‌اند، موجب افزایش تقاضا برای پهنای باند بیشتر و پشتیبانی خواهند شد.
ترندهای LAN تا حد قابل توجهی ناشی از نیاز به زیرساخت‌هایِ ساختمان‌های هوشمند هستند که بر اساس یک طیف گسترده‌ از عملکردها بر روی یک شبکه همگرا، مشاهده و مدیریت می‌شوند. نیاز هست که این شبکه قادر به برق رسانی به شمار زیادی از دستگاه‌های کنترل از راه دور (جمع آوری و پردازش داده‌ها) مانند سنسورها و تجهیزات جانبی باشد. در یک حالت ایده‌آل، داده و قدرت، به صورت یکپارچه هستند که با رویکرد “همه چیز از طریق IP” امکان پذیر است.

Single Pair Ethernet (SPE): انتقال مبتنی بر IP یکنواخت، کاربردی و مستقل از سازنده

چشم انداز ارتباطات  با استفاده از IP به عنوان یک مدیوم برای سیستم‌های ناهمگون قدیمی، به طور فزاینده‌ای در حال استاندارد و یکپارچه شدن است. آر اند ام از نزدیک در این استاندارد سازی Single Pair Ethernet (SPE) درگیر بوده و این نوع ارتباطات را به عنوان یک فناوری مهم در آینده، به عنوان مثال، در یک ساختمان هوشمند و صنعت ( 4.0)، می‌بیند.
استفاده از SPE بدون رابط کاربری برای جایگزینی فیلدباس‌های سنتی، می‌تواند به تحقق تئوری‌های اتصالات تراکم بالایِ مورد نیاز شبکه‌های امروزی و آینده کمک کند و نصب را سریع‌تر و ساده‌تر نماید. SPE با 10BASE-T1 تا 1000BASE-T1 کار می‌کند و محدوده پیوند 15 تا 1000 متر با حداکثر سرعت 1 گیگابیت بر ثانیه را ارئه می‌دهد. همچنین می‌تواند تجهیزات ترمینال را تا 50 وات با توان بیش از DataLine (PoDL) تهیه کند.
SPE بر پایه پروتکل‌های xBASE-T1 ، از یک زوج سیم به هم تابیده برای انتقال داده استفاده می‌کند. LAN به یک کابل دو هسته‌ای باریک با کانکتورهای کوچک شده، فشرده می‌شود و افزایش چشمگیر تراکم اتصالات ترمینال (خروجی) را ممکن می‌سازد. قطعات IT و فیلدباس یکپارچه شده، نصب و نگهداری آن‌ها ساده‌سازی شده و هزینه مواد و مخارج عملیاتی کاهش یافته‌اند. در مقایسه با کابل کشی سنتی شبکه، این رویکرد نقاط اتصال بالاتری را ارائه می‌دهد. اتصال به شبکه LAN با سوئیچ‌های مرکزی در توزیع کننده کف یا سوئیچ‌های توزیع شده در ناحیه خروجی سرویس، به انجام می‌رسد.
Ethernet / IP مقادیر زیادی داده (پیچیده) را سریع‌تر از سیستم‌های فیلدباس منتقل می‌کند و امکان جمع‌آوری و توزیع اطلاعات از کل شبکه را فراهم می‌کند. هم‌افزایی‌ها، هزینه‌های عملیاتی را کاهش می‌دهند و می‌توان محصولات استاندارد را فارغ از تولید کننده مورد استفاده قرار داد.

 

“All over IP”: رویکردی یکپارچه برای شبکه سازی ساختمان های هوشمند

آر اند ام، LAN و کابل کشی  Ethernet / IP را با فناوری‌های مرتبط مانند LAN بی‌سیم، انتقال برق بر روی کابل شبکه  (PoE) و اترنت تک جفت، به هم پیوند داده است. رویکرد All over IP، اتوماسیون ساختمان‌های هوشمند را قادر می‌سازد تا منحصرا از پروتکل اینترنت بهره ببرند. این کار موجب فراهم آوردن سطح بالایی از استاندارد، در دسترس بودن و قابل اطمینان بودن LAN با ایجاد یک لایه‌ی ارتباط فیزیکی و انتقال برق بر روی کابل شبکه می‌شود.
دستگاه‌ها و شبکه‌های IP به همان زبان “end to end” صحبت می‌کنند و نیاز به ترجمه در میان سرورها، سیستم عامل‌ها (برای مثال، از طریق دروازه‌ها) کابل کشی و دستگاه‌های خروجی ندارند. ساختمان‌ها را می‌توان به صورت دیجیتالی وصل و کنترل کرد.
SPE برای اتصال شمار زیادی از سنسورهای کوچک و محرک، بسیار ایده‌آل است. از این گذشته، دستگاه‌ها و سیستم‌هایی که با فن‌آوری اترنت/ آی پی کار می‌کنند، نسبتا ارزان و مقرون به صرفه هستند. نسخه فعلی پروتکل اینترنت (IPv6) به صورت تئوری می‌‌تواند حدود 1500 آدرس IP در هر متر مربع اختصاص دهد، اما در عمل هیچ محدودیتی برای تعداد دستگاه‌هایی که می‌توان به آن‌ها آدرس داد، وجود ندارد. توپولوژی ستاره‌ای، شمار نقاط اتصال را کاهش می‌دهد و قابل اطمینان بودن عملیاتی شبکه‌های IP را بهبود می‌دهد. کنترل دسترسی و افدامات احراز هویت در IP، امنیت اتوماسیون ساخت را بهتر می‌کند .

 

سقف دیجیتال

کابل کشی ساختمان‌های هوشمند باید از نظر کاربری خنثی و مستقل از سازنده باشند. ترکیب کابل کشی ساخت یافته برای شبکه‌های داده با IP، یک راه حل عالی برای این مساله است. همچنین سیستم “All over IP” مفهوم “سقف دیجیتال” آر اند ام را ممکن می‌سازد. این رویکرد، شبکه داده را از طریق کل سقف ساختمان به صورت “لانه زنبوری”  به اصطلاح zones (مناطق)، توسعه می‌دهد. در یک منطقه، اتصال دستگاه‌ها برای ساختن اتوماسیون از طریق پیش- اتصالِ نقاط اتصال هوایی، امکان پذیر است. مشاوران املاک یا مستاجرین می‌توانند از روش دیجیتالی شدن “Plug and Play” که در راستای اهداف، بدون مانع، سریع و کم هزینه است، استفاده کنند.
تمام آنچه که نیاز است، وصل کردن سوئیچ‌های شبکه، سنسورها، کنترل‌ها، نقاط دسترسی WLAN و سایر خدمات ساختمان است. PoE اتصال کاربری‌ها را فقط با یک کابل ممکن ساخته است. کنتاکت‌ها و کانکتورهای آر اند ام برای ارائه چنین خدماتی آماده هستند. پکیج R&M شبکه نوری پسیو (POLAN) را هم پشتیبانی می‌کند. این کابل کشی فیبر نوری برای سیستم‌های گسترده‌ای همچون فرودگاه‌ها، مراکز خرید، پناهگاه‌ها و هتل‌ها، به مساحت چندین مایل پهنای باند نامحدود ارائه می‌دهد.

معرفی شبکه‌های هوشمند همگرا به این معناست که فناوری‌ها و برنامه‌های جدید ذخیره انرژی، می‌توانند مانند مدیریت هوشمند فضای ساختمان، منابع و صنعت روشنایی LED معرفی شوند. PoE می‌تواند روشنایی LED را در کل ساختمان‌ها تامین کرده و از طریق آدرس IP ، هر نورافکن را آدرس دهی کند. شرکت‌های زیرساخت می‌توانند دستگاه‌های بیشتری را با یکدیگر در سیستم خود ادغام کنند و از شبکه یکپارچه استفاده ببرند. در این مقاله و مقاله قبلی لاوان ارتباط در مورد ترندهای 2020 تلاش کردیم تمامی ترندها و راهکارها را بررسی کنیم. کدام ترند بیشتر توجه شما را به خودش جلب کرد؟ در مورد کدامیک سوال دارید؟ سوالاتتان را مطرح کنید تا بیشتر در موردش حرف بزنیم.

 

بخوانید :  استفاده از FM45 سورپرایزی در محل پروژه

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *