شبکه‌های فیبر نوری | پایه‌های بنیادی یک شهر هوشمند (بخش دوم)

برای تبادل داده‌ها، به آنتن‌ها، سوئیچ‌های مرکزی و مراکز داده (دیتاسنترها) نیاز داریم. این مراکز داده می‌توانند بر روی سطح زمین یا زیر آن قرار گیرند.
علاوه بر این کابل‌ها از موارد بنیادی فونداسیون یک شهر هوشمند هستند. اگر شبکه‌بندی درستی انجام نشده باشد، تکنولوژی هوشمند نمی‌تواند داده‌ها را دریافت کند. این درست است که شبکه‌ تا اندازه‌ای ارتباط بی سیم (wireless) بین کاربران نهایی و شبکه است ولی بدون شک آنتن‌های دریافت‌کننده و کابل کشی فیبر نوری مدرن هم از نیازهای اساسی به شمار می‌روند.
خبرگزاری TechTarget می‌نویسد: «شاید بزرگ‌ترین چالش برای شهرهای هوشمند پیچیدگی اتصالات است.» و انجمن جهانی مکنزی با تأکید بر این موضوع می‌گوید: «یک شهر قبل از هوشمند شدن باید مجهز به شبکه باشد.»
حتی ایستگاه‌های 5G و سلول‌های رادیویی کوچک باید با شبکه‌های فیبر نوری یکپارچه شوند. در یک بررسی که توسط مشاوران Deloitte انجام شده است به این نتیجه رسیده‌اند که: «فیبر نوری برای شبکه 5G یک عامل حیاتی محسوب می‌شود.»

 

آیا ظرفیت کافی وجود دارد؟

Steffen Braun سرپرست مرکز مهندسی سیستم‌های شهری در انجمن مهندسی صنایع Fraunhofer (IAO)، واقع در شهر اشتوتگارت آلمان می‌گوید:« شبکه‌های ارتباطی موجود اغلب ظرفیت مورد نیاز برای انتقال ایمن این حجم وسیع از داده را فراهم نمی‌کنند.»
براساس بررسی صورت گرفته توسط Deloitte، اپراتورهای شبکه دیگر قادر نخواهند بود افزایش پیش‌بینی شده برای ترافیک داده را پشتیبانی کنند. آنها باید در کلان شهرها کابل‌های فیبر نوری اضافی فراهم کنند. برای اجرای موفقیت آمیز این کار در یک چارچوب زمانی منطقی، سیستم‌های یکپارچه بیشتری باید در کنار هم کار کنند، مفاهیم  مدیریت فیبر نوری توسعه یابند و ظرفیت‌های بیشتری از دیگر تأمین‌کنندگان مستقل فیبر نوری اجاره شود.
نشریه  Internet Services and Applications می‌گوید: «هنگامی‌که برنامه‌های کاربردی یک شهر هوشمند مورد استفاده قرار می‌گیرد، ترافیک داده بسیار زیادی تولید می‌شود که می‌تواند منجر به مشکلات عملکردی جدی در زیرساخت بنیادی شبکه شود.»
معماران شبکه برای شهرهای هوشمند به یک برنامه‌ریزی گسترده نیاز دارند زیرا توسعه ترافیک داده برای چندین دهه ادامه خواهد داشت. اگر امروزه یک فیبر نوری کفایت می‌کند، ممکن است شما در آینده به کابل‌های چندگانه با 256 فیبر نوری نیاز داشته باشید.

 

شهرها چگونه هوشمندتر می‌شوند؟

دسته بندی عملکردها
مثال: لامپ‌های روشنایی خیابانی. در آینده لامپ‌های خیابانی قادر خواهند بود چندین عملکرد دیجیتال از خود نشان دهند که باعث هوشمندتر شدن یک شهر می‌شود. این مثال نشان می‌دهد که انجام چه کارهایی توسط آنها امکان پذیر است. آن‌ها با یک روش عالی شبکه‌بندی شده اند.
لامپ‌های خیابانی گرد و خاک، دما، باران و نویز را اندازه‌گیری می‌کنند. همچنین تعداد عابرین پیاده و ماشین‌های در حال عبور از خیابان را شمارش می‌کنند. سنسورهای حرکتی این امکان را فراهم می‌کنند که لامپ‌های LED در مواقعی که نیازی به آن‌ها وجود ندارد، کم نور شوند و هنگامی‌که فردی در حال قدم زدن در پیاده‌رو باشد به حالت عادی (نور به اندازه نرمال) برگردد. صفحه نمایش روشن بر روی تیر چراغ برق نشان می‌دهد که در فضای پارکینگ جای خالی برای پارک وجود ندارد. دوربین‌های داخلی آنها حتی در گرد و غبار می‌توانند تشخیص دهند که چه اتفاقی می‌افتد و این به پلیس کمک می‌کند یک موقعیت بحرانی را از فاصله دور شناسایی کند. یک دکمه در کنار آنها وجود دارد و با استفاده از آن می‌توان در صورت نیاز و در عرض چند ثانیه با مراکز خدمات اورژانس تماس گرفت.
بر روی یک صفحه نمایش اطلاعاتی در مورد مکان‌های پرطرفدار مجاور و زمان رسیدن اتوبوس بعدی نیز قابل مشاهده است. علاوه‌بر‌این تیرهای چراغ برق دارای ایستگاه شارژ برای گوشی‌های هوشمند، اسکوترها و ماشین‌های الکترونیکی هستند. یک اپلیکیشن به کاربران این امکان را خواهد داد که صورت‌حساب‌های خود را برای این خدمات به طور هوشمند حساب کنند.
قسمت بالای لامپ‌های خیابانی برای اتصال رایگان و پرسرعت به اینترنت، دارای هات‌اسپات‌های WiFi هستند. یک آنتن 5G بر روی لامپ‌های خیابانی ممکن است به‌طور همزمان با ارائه‌دهندگان مختلف خدمات موبایلی مشترکین تلفن همراه و همچنین با ماشین‌های خودران مجاور از طریق فرکانس‌های منحصر‌به‌فرد ارتباط برقرار کند. مسلماً لامپ‌های خیابانی داری IP آدرس‌های زیادی هستند. یک کابل فیبر نوری در زمین وجود دارد که آن‌ها را در کل شهر به یک شبکه با پهنای بالا متصل می‌کند.

 


هنگامی که لامپ‌های خیابانی تبدیل به ایستگاه‌های چندمنطوره می‌شوند و هرچیزی در اطراف خود را شناسایی می‌کنند، یک شهر هوشمندتر می‌شود. با این وجود لامپ‌های خیابانی نه تنها به برق احتیاج دارند بلکه به اتصالات فیبر نوری جدید نیز نیازمند هستند. گرافیست: Deutsche Telekom

 

در مطلب بعدی با جزئیات بیشتری در مورد راهکارها و محصولات ارائه شده توسط آر اند ام (R&M) برای تحقق یک شهر هوشمند آشنا خواهشم شد.

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *