آیا ارسال فیبر نوری به مکان های دورافتاده ممکن می‌شود؟

fiber to the home

fiber to the home


فیبر نوری

بخش مخابرات کابل کشی های زیرزمینی را در بسیاری از مناطق ترجیح می دهد. در سطح زمین یا زیر سطح جاده ها، کابل های ارزشمند فیبر نوری برای چندین دهه محافظت می شوند. و هنوز هم در زمینه مدیریت انعطاف پذیر هستند- برای مثال با SYNO dome closure از شرکت آر اند ام (R&M). به غیر از جوندگان و دستگاه های حفاری، خطرات و تهدیدهای کمی وجود دارد و بازده سرمایه گذاری تا زمانی که مشترکان زیادی برای اتصالات FTTH وجود داشته باشد، تضمین می شود.

 

fiber to the home

فیبر نوری

دفن کابل ها در مناطق صخره ای دشوار است. در بعضی مکان ها، حفاظت از بناهای تاریخی یا عدم اجازه قانونی می تواند عملیات کابل اندازی در زیر زمین را متوقف کند. در دورترین گوشه های یک بخش و در مناطق کم جمعیت، مسافت های طولانی باعث گران تمام شدن گسترش شبکه می شود. آیا یک مزرعه دور افتاده نیاز به اتصالات فیبر نوری دارد؟ آیا واقعاً ارزش دارد که یک روستای کوهستانی جذاب اما دورافتاده را به شبکه متصل کنیم؟ هرچه تقاضا بازار برای فیبر به خانه (FTTH) بیشتر می شود، اوپراتورهای شبکه بیشتر با سوالاتی از این قیبل آشنا می شوند. آنها باید تصمیم بگیرند که آیا کابل اندازی زیرزمینی منطقی است یا نه؟

استقرار هوایی (Aerial deployment) جایگزین خوبی برای این مسئله است. کابل‌ های هوایی حتی در مسافت های طولانی، به راحتی بین دکل ها و ساختمان ها معلق می شوند. ممکن است این دکل ها کمی قدیمی به نظر برسند، اما هزینه استقرار هوایی تنها کسری از هزینه قرار دادن کابل در زیر زمین است. شبکه می تواند به سرعت، با کمترین اخطار و با تلاش بسیار کم برای برنامه ریزی گسترش یابد. ساکنان و ترافیک عبوری با کارهای عمرانی دچار اختلال نمی شوند چرا که می توان دکل های برق و شبکه تلفن موجود را برای این منظور مورد استفاده قرار داد. در کشورهای وسیع مانند ایالات متحده، 80٪ از اجرای FTTH مبتنی بر استقرار هوایی است.

در این موارد خطر از کار افتادگی شبکه زیاد است. طوفان ، رعد و برق ، یخبندان ، تصادفات، پرندگان و خرابکاری های عمدی می توانند کابل ها را بشکنند. اپراتورهای شبکه باید به طور مداوم مسیرها را بررسی کرده و آنها را از پوشش گیاهی پاک کنند. کابل ها به دلیل آفتاب ، نوسانات دما و نیروهای مکانیکی کهنه می شوند. اما محصولات با مقاومت و دوام بسیار بالا در بازار وجود دارند. یک نمونه از این محصولات کابل های مسطح و خودپشتیبان تولید شده توسط کارخانه کابل آر اند ام (R&M) هستند.

به دلیل نسبت مطلوب CAPEX / OPEX ، کابل کشی هوایی همچنان برای مناطق روستایی جذاب است. این معمولاً تنها راهکار برای اجرای FTTH است.

برنامه ریزی استقرار هوایی
برنامه ریزی دقیق کابل کشی هوایی FTTH در مناطق دور افتاده شامل موارد زیر است:

  • آشنایی با موقعیت مکانی و شرایط آب و هوایی
  • تعیین طول کابل های معلق و مشخص کردن اینکه چقدر ممکن است به این کابل ها اضافه یا از آن ها کم شود
  • انتخاب مواد بسیار مستحکم برای مقاومت در برابر فشار، عایق کاری، نصب، محفظه توزیع، اسپلایس، جعبه اتصالات و غیره
  •  استاندارد سازی محدوده برای انجام کارهای تعمیر و نگهداری به صورت کارآمد

 

مطالب مرتبط:

کابل های فیبر نوری با کیفیت آر اند ام (R&M)

R&M

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *