پروژه پیاده سازی FTTH در شهر فلاویل

FTTH R&M Project

FTTH R&M Project


 در ماه مارس سال 2012، تقریبا تمام ساکنان شهر فلاویل به نفع یک ساختار شبکه مستقل، یکپارچه و سرتاسری FTTH رای داده‌اند. شهر فلاویل (Flawil) نمی‌خواست منتظر عرضه گسترده فیبر نوری برای اپراتورهای عمده شبکه باشد، اما تصمیم گرفته بود تا مسئولیت امور خود را بر عهده بگیرد.
TBF) Technische Betriebe Flawil)، بخش عملیات فنی شهرداری می‌باشد که مسئولیت این پروژه را به عهده دارد. و تا انتهای سال 2018، حدود 5000 اتصال بایستی ارائه شود.

Flawil FTTH 1

Andreas Lämmlin مدیر پروژه TBF (سمت چپ) و Thomas De Steffani از R&M (ار اند ام) سوییس (سمت راست)

استفاده از ظرفیت ODF

چندین عامل باعث شده است که TBF چند ماه پیش از زمان برنامه‌ریزی خود این پروژه را تکمیل کند. این عوامل عبارنتد از:
برنامه‌ریزی حرفه‌ای، تخصص و تجربه، سازمان‌دهی بی نقص پروژه و سیستم‌های کابل‌کشی مناسب.
تجهیز ODF از کمپانی R&M (ار اند ام) به عنوان پلت فرم توزیع کننده در این پروژه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع می‌توان گفت که ظرفیت و طراحی مدولار این تجهیز توجه کارشناسان TBF را به خود جلب کرده است.
از اواسط سال 2018، تمام ساختمان‌های فلاویل (Flawil) به اتصالات FTTH متصل خواهند شد که هر یک دارای چهار فیبر می‌باشند و طیف وسیعی از امکانات را برای آینده در اختیار می‌گذارند. بدین ترتیب TBF شبکه خود را با استفاده از راهکار فیبر نوری طراحی کرده است. ارائه دهندگان خدمات ارتباطی مختلف، بستر فیبر نوری اجاره می دهند و پیشنهادهای مربوط خود را به شبکه محلی ارائه می دهند.
بخش خدمات عمومی در این منطقه از سال 1992 هنگامی که اولین اتصال داخلی فیبر نوری را راه‌اندازی کرد با این نوع کابل‌کشی آشنا بود. این ارتباط برای تبادل اطلاعات بین دو سایت مورد استفاده قرار گرفت. به تدریج سایر مسیرهای فیبر نوری برای کنترل تامین گاز، آب و برق نصب شد. به زودی دو ستون فقرات در آن‌جا وجود داشت – یک حلقه شمالی و یک حلقه جنوبی.
در اوایل TBF، شبکه محلی فیبر نوری را برای کاربران خارجی، از جمله شبکه ارتباطی مقامات و شهرداری‌های (canton of St. Gallen (Kom SG مورد استفاده قرار داد. GAS & COM AG، ارائه دهنده اتصالات فیبر نوری با نیازهای امنیتی بالا بوده و همچنین فیبرهای مورد استفاده را اجاره می‌دهد.

شروع عملیات و سرمایه‌گذاری

همزمان با این که TBF در سال 2011 صد سالگی خود را جشن می‌گرفت، وارد عرصه جدیدی شده بود. پوشش FTTH با اینترنت gigabit-speed برای فلاویل ارائه شده بود که مزیت قابل توجهی برای بیش از 10،000 ساکن این منطقه محسوب می‌شد.
این شرکت مصمم بود که تا بیش از 10 میلیون فرانک برای خود سرمایه گذاری کند. آندریاس لاملین (Andreas Lämmlin) سرپرست پروژه TBF می‌گوید: “این یکی از USP های ما است: ما همه چیز را خودمان انجام می‌دهیم و شهروندان اعتماد به نفس ما را بیشتر می‌کنند” در ادامه می‌گوید:”ما زودتر از زمان برنامه ریزی شده به سود می‌رسیم، زیرا ما از ابتدا نیاز مشتری‌ها پرداخته‌ایم.”

Flawil FTTH 2

نقطه اتصال ناحیه خدمات: ODF splice module از کمپانی R&M (ار اند ام)

مراکز توزیع

راهکار ODF R&Mfoxs به صورت فشرده، ماژولار و با مقرون به صرفه ترین هزینه، در مراکز توزیع POP و ایستگاه های فرعی مراکز توزیع استفاده می‌شود. ODF ها ابتدا در ستون فقرات مورد استفاده قرار گرفتند و پس از آن با توجه به ناحیه توسعه، گسترش پیدا کردند که همه این ها با اصل «هزینه کن تا رشد کنی!» (pay as you grow) مطابقت دارد.
حجم بالایی از جایگذاری‌های جدید با جایگذاری‌های استاندارد ترکیب شدند تا ستون فقرات به طور مشخصی از مشترکین جدا باشد و در عین حال هزینه صرف شده به حداقل برسد.
ماژول‌های انعطاف‌پذیر R&Mfoxs برای به دستیابی به راه‌حل‌های دیواری بهینه در ایستگاه‌هایی با اندازه‌های مختلف استفاده شده‌اند، که برخی از آن‌ها فضای محدودی دارند.

Flawil FTTH 3

مرکز توزیع با سیستم R&Mfoxs : علاوه بر دیگر موارد، 311.5 کیلومتر میکرو کابل با 12 الی72 رشته و همچنین 35.5 کیلومتر کابل فیدر با 288 الی576 رشته استفاده شد.

مشتریان متعدد – شریک قوی

TBF اطمینان مشتری خود را با استفاده از دو شبکه محلی تلویزیون کابلی حفظ کرده است. در نتیجه امکان دسترسی آسان به بسیاری از اطلاعات مسکونی داده شد. زیرساخت کواکسی توسط کابل کشی فیبر نوری جایگزین شد.
« این که یک برای یک شبکه قدیمی جایگزین ایجاد شود بهتر از این است که یک ساختار اضافه شود. این بار اساسی خاصی را به ارمغان می‌آورد.”خلاصه ای از سخنان آندریاس Lämmlin. برای مشترکین، بهتر است که می‌توانند خدمات به عنوان بسیاری از خدمات را از یک استاندارد، و به شکل یک جشبکه فیبر نوری جدید دریافت کنند.
علاوه بر این، سوییس کام (Swisscom) یکی از شرکای قدرتمند TBF شد: Swisscom دو فیبر از چهار فیبر را برای هر خانه استفاده می‌کند و لازم نیست شبکه FTTH خودش را در فلاویل راه‌اندازی کند. بلکه، به استفاده از ظرفیت و تامین مالی زیرساخت آن کمک می‌کند.
OTO به عنوان رابط ناحیه خدمات
شبکه فیبر نوری Redundant شامل یک حلقه با چهار POP و 26 ایستگاه فرعی است. کابل کشی ستاره‌ای شکل از این ایستگاه‌ها به ساختمان‌های مسکونی و شرکت‌ها انجام می‌شود. TBF مسیرهایی از کابل‌های فیبر نوری برای هر خانه جایگذاری می‌کنند یا در صورت امکان از کانال‌های موجود استفاده می‌کند. نصابان الکترکی محلی توسط TBF ترتیب داده شده اند تا رابط کاربری ناحیه خدمات را نصب کنند. این ها همه OTO (Optical Termination Out¬let) کمپانی R&M (ار اند ام) را تشکیل می‌دهند. یکی از موارد انتخابی شرکای محلی، همین OTO به دلیل نصب آسان آن است. TBF تجهیزات دیگری را ارائه نمی‌دهد. و همین امر موجب شده است تا زیرساخت‌ها پایدار، مشخص و ارزان باشند. مشترکان و یا صاحبان خانه، زیرساخت داخل ساختمان‌ها با این سیستم سازگار می‌کنند و ارتباطات را با OTO برقرار می‌کنند.

منبع: R&M Website

بخوانید: آیا این پایان راه عملیات اتصال بصورت دستی است؟

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *