آیا این پایان راه عملیات اتصال بصورت دستی است؟

fttx trends

fttx trends


 

سرویس‌های مجازی و دسترسی بسیار مناسب آنها با تقاضاهای مختلف از کوچک تا بزرگ به کاربران، نیاز به تخصیص منابع گسترده دارند. همچنین دیتاسنتر های بزرگ نیز برای ظرفیت بیشتر نیاز به منابع بیشتری دارند. اما چگونه تمام این منابع را به طور موثر و سریع مدیریت کنیم؟

 معماری‌هایی که به طور خودکار اجازه آرایش مجدد را می‌دهند، نیازمند نرم افزارهای تعریف شده شبکه (SDN) هستند. سوئیچ الکترونیکی برای مدت زمان طولانی وجود داشته و استفاده می‌شود. برای ارتباطات نوری، با سوئیچینگ انجام شده در سطح فیبر، سوئیچ نوری یک عنصر کلیدی است.

سوئیچ‌های نوری که امکان انتقال یک سیگنال نوری را به چندین سیگنال انتخاب شده دیگر فراهم می‌کنند، به طور گسترده‌ای در دسترس هستند و در برنامه‌های کاربردی مختلف استفاده شده اند. اخیرا، سوئیچ‌های بسیار یکپارجه با قابلیت پیکربندی مجدد به صورت کاملا فابریک، توسط تعدادی از کمپانی‌ها ارائه شده است. راهکارهای ارائه شده بر اساس چندین تکنولوژی متفاوت است. تمایلات اصلی شرکت R&M از راهکارهای کاملاً مکانیکی به سمت MEMS مبتنی بر نور و الکترونیک که با آینه‌ها و شبکه‌های کنترل شده شکل می‌گیرند، مشاهده می‌شود (MEMS = Micro Electronic Mechanical Systems). اندازه و سطح یکپارچگی در این نقطه بسیار متفاوت است.

بعضی از جنبه‌های کلیدی مورد توجه علاوه بر تعداد و پیکربندی پورت‌های موجود و عملکرد، برای فناوری سوئیچینگ و آمادگی آینده در اتصالات طول موج‌های چندگانه و طرح‌های مدولاسیون بالاتر است. راهکارهای ارائه شده در OFC 2017 محدوده‌ای از عملکرد مشابه با آن را از پچ کردن معمولی تا تلفات 3 dB در هر اتصال نشان می‌دهد. در شکل زیر توپولوژی 1*n سوییچ‌ها و همچنین پیکربندی تمام سوییچ را مشاهده می‌کنید.

ftth solution1

اگرچه زمان سوئیچینگ نوری به طور قابل توجهی از سوئیچ‌های الکترونیکی طولانی‌تر است، سوئیچینگ‌های نوری قطعاً بهبود قابل توجهی را به نسبت پچ دستی از نطر زمان و قابلیت اطمینان فراهم می‌کند. وظایف کابل کشی پایه برای نصابان به عنوان یک شغل باقی می‌ماند، گرچه آن‌ها دیگر به طور فیزیکی مجبور آرایش مجدد پیکربندی شبکه نیستند.

یک افزونه ویژه دیگر این است که مدیریت و نظارت بر فیبر خودکار با اضافه کردن یک لایه اضافی امنیتی برای پیوند متقابل با رک خارجی مبتنی بر سیستم مدیریت، پشتیبانی می‌شود.

در نهایت، هرچند پچ کردن IMAC (Install, Move, Add, Change) به صورت دستی همچنان باقی خواهد ماند اما سوییچ‌های نوری وعده می‌دهند که حجم زیادی از پیکربندی مجدد شبکه روزانه را به عهده بگیرند.

برای اطلاعت بیشتر در مورد راهکارها و راه حل های مرتبط می‌تولانید با شرکت لاوان ارتباط تنها نماینده رسمی کمپانی آر اند ام (R&M) سوییس در ایران تماس بگیرید. شرکت لاوان ارتباط با کارشناسان مجرب و فنی خود آماده است تا با ارائه مشاوره رایگان به شما، شما را با بهترین و به روزترین راهکارهای شبکه و دیتاسنتر راهنمایی کند.

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *