IoT و 5G: درآمدهای جدید، موارد استفاده، خدمات دارای ارزش افزوده

IoT و 5G

IoT و 5G


استانداردهای 5G، میلیاردها دستگاه جدید را که طی یک دهه آینده و پس از آن به شبکه های اپراتور متصل می‌شوند که اینترنت اشیا نام دارد، هدف قرار می‌دهند. هر نوع دستگاه در مواردی استفاده می‌شوند که ممکن است در عین حجم بالا، کارایی کمی داشته باشد، یا برعکس آن از دید مشتری کم حجم اما با ارزش باشند. موارد استفاده از این دستگاه‌ها همچنان رو به افزایش است و انواع جدیدی از دستگاه‌ها به شبکه اضافه می‌کند که باعث می‌شوند دستگاه‌های موجود، موارد استفاده جدیدی را به کمک اتصالات موبایلی پیدا کنند.
به عنوان مثال، دوربین پوشیدنی GoPro کمک می کند تا طرفداران ورزشی تجربیات هیجان‌انگیز خود را ضبط کرده و آنها را از طریق اتصالات پهن‌باند موبایلی در سراسر جهان پخش کنند.
برای استفاده از دوربین‌هایی که قادر به ضبط ویدیوهای با کیفیت بالا هستند، اتصال به پهن باند موبایلی نیاز به ارتقاء دارد تا بتواند ویدئوهای UHD را از دستگاه‌های مصرف کننده به محیط های ناهموار یا راه دور که در آن سیگنال‌های موبایلی ممکن است ضعیف باشد، بفرستد.
یک شبکه 5G چنین مواردی را با سهولت و کارایی بالا امکان‌پذیر می‌کند.

موارد استفاده IoT و 5G

جراحی رباتیک یکی از کاربردهای حیاتی در استفاده از اینترنت اشیاء محسوب می‌شود. یک جراح می‌تواند بازوهای رباتیک را برای انجام عملیات جراحی را از طریق مشاهده دوربین‌های ویدئویی موجود در اتاق عمل و به صورت زنده، از راه دور کنترل کند. این مورد استفاده، نه تنها برای تولید ویدئوهای با کیفیت بالا، بلکه برای نبود تاخیر به منظور اطمینان از بریدن و بخیه زدن دقیق! کارایی بالایی دارد.
با توجه به گزارش Parks Associates، بیش از 50 مورد استفاده از اینترنت اشیا (IoT) وجود دارد که می‌تواند با استفاده از شبکه‌های نسل بعدی موبایل خدمات دهی بهتری داشته باشد. که این موارد استفاده با توجه به حوزه صنعتی آن‌ها دسته بندی می‌شوند و بر اساس نیازمندی به اتصالات پهن‌باند موبایل توسط سه رنگ‌ مختلف کدگذاری می‌شوند.  این 10 حوزه صنعتی بهره‌برداری های اولیه از تکنولوژی اینترنت اشیاء هستند و اتصالات پهن باند موبایل می‌تواند کاربردهای ارزشمندی از سوی این موارد استفاده در اختیار مشتریان قرار دهد.

شکل زیر این حوزه‌های صنعتی و میزان نیاز به اینترنت اشیاء در آن‎ها را نشان می‎دهد.

این موارد استفاده جدید باعث می‌شود باعث می‌شود تا اپراتورها مدل‌های درآمدی جدیدی را برای استفاده از فرصت‌های اینترنت اشیا (IoT) را در عصر 5G در نظر بگیرند. اپراتور ها کارت و ماژول‌های SIM را می‌فروشند و مبلغی را به طور ماهانه مبلغی  برای دیتای موبایل خود پرداخت می‌کنند. مشتریان اینترنت اشیا (IoT)، به هر حال ممکن است از شیوه‌های پرداخت جایگزین یا مدل‌های جدیدی از پرداخت استفاهد کنند که مطابقت بیشتری با ساختار هزینه‌های خود برای اجرای بیزنسی فعال با اینترنت اشیا (IoT) داشته باشند.
برای مثال، یک صاحب تاکستان بزرگ می تواند یک راه حل برای نظارت بر بازدهی محصولات را با استفاده از سنسورهایی برای نظارت بر اینکه دما، نور خورشید، رطوبت و کیفیت خاک چه تاثیری بر کیفیت و عملکرد انگور می گذارد، در نظر بگیرند.
از آنجا که چنین سنسورهایی دیتای کمی را مصرف میکنند، مالک به جای پرداخت هزینه ماهانه یک مبلغ ثابتی معادل هزینه‌ کار خود پرداخت کند.  بنابراین، مالک ترجیح دهد که به صورت سالانه و براساس استفاده از داده‌ها هزینه بپردازد، و از مزایای حاصل از راهکار نظارتی خود بهره ببرد.

مدل‌های پرداخت موفق 

اپراتورهای موبایل باید مدل‌های اینترنت اشیای (IoT) تجاری مورد نظر خود را با پاسخگویی به نیازهای مشتری تطبیق دهند و نقطه میانی را پیدا کنند که ارزش موارد استفاده از اینترنت اشیا (IoT) را برای مشتریانی که بر روی اینترنت اشیا (IoT) سرمایه گذاری می‌کنند داشته باشد. به عبارت دیگر، اپراتور باید قبل از جستجوی یک مدل پرداخت، باید به این فکر کنند که چگونه شبکه ها و راه حل های اینترنت اشیای آن‌ها بیشترین ارزش را برای مشتریان خود به ارمغا خواهد آورد.
در این حالت، اپراتورها نیازمند گسترش خدمات خود برای مناطق جدید هستند تا بتوانند خدمات ارزش افزوده ای را به مشتریان اینترنت اشیا ارائه کنند. در مثالی که در بالا گفته شد (تاکستان)، یک اپراتور ممکن است نتواند صاحب تاکستان را برای پرداخت هزینه ماهانه برای هر سنسور نصب شده، متقاعد کند. با این وجود، اپراتور از طریق هکماری با صاحب تاکسزسظتان برای پیدا کردن یک مدل پرداخت مناسب به منظور بازدهی بهتر راه‌حل ارزیابی محصول، می‌تواند یک روابط تجاری خوب ایجاد کند که قادر است فرصت‌هایی برای فروش بیشترایجاد کند.
ارزش اتصال اینترنت اشیاء به همراه اینترنت 5G فقط در ارتباط با خود نیست، بلکه در داده های تولید شده واطلاعات به دست آمده از آن است.
خدمات تحلیل داده‌ها احتمالا یکی از خدمات ارزش افزوده کلیدی برای راه‌حل‌های مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) تحت هدایت اپراتور هستند. از آنجایی که موارد استفاده بیشتر و بیشتری برای اینترنت اشیا (IoT) به وجود آمده است و دستگاه‌های بیشتر و بیشتری برای اولین بار به صورت آنلاین در می‌آیند، اپراتورهای موبایلی در جایگاه مناسبی برای ایجاد روابط جدید و نوآورانه با مشتریان سازمانی خود قرار خواهند گرفت.

 

بخوانید: IoT سازمانی | استفاده تجاری کسب و کارها از تکنولوژی RFID

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *