«گیگابیت اترنت» چیست؟

گیگابیت اترنت

گیگابیت اترنت


زمان تخمینی مطالعه: 4 دقیقه

در ابتدای راه اندازی گیگابیت اترنت، تصور برخی بر این بود که رسیدن به سرعت های گیگابیت با اترنت مستلزم استفاده از کابل های فیبرنوری یا کابل های شبکه خاص دیگر است در حالی که، این کابل ها فقط برای مسافت های طولانی مورد نیاز هستند.
امروزه گیگابیت اترنت با استفاده از کابل های مسی زوج بهم تابیده (علی الخصوص استانداردهای کابل کشی CAT5e و CAT6) مثل اترنت سریع 100 مگابیت بر ثانیه (که با کابل های CAT5 کار می کرد) به خوبی کار می کند. این انواع کابل ها از استاندارد 1000BASE-T (که IEEE802.3ab) پیروی می کنند.

گیگابیت اترنت در عمل چقدر سریع است؟

به دلیل وجود فاکتورهایی مثل سربار پروتکل شبکه و ارسال مجدد به دلیل تداخلات یا سایر خطاهای انتقال داده، دستگاه ها در عمل نمی توانند داده ها را با سرعت یک گیگابیت بر ثانیه به صورت کامل (125 مگابایت بر ثانیه) منتقل کنند.

تحت شرایط نرمال، انتقال داده موثر از طریق کابل شاید در برخی موارد به 900 مگابیت بر ثانیه برسد. در سیستم های کامپیوتر شخصی، دیسک درایوها می توانند عملکرد اتصال گیگابیت اترنت را محدود کنند. هارد درایوهای سنتی بین 5400 تا 9600 چرخش در ثانیه داشتند که منجر به انتقال داده بین 25 تا 100 مگابایت در ثانیه می شد.

به طور کل هر چقدر دستگاه های کلاینت و منابع همزمان ترافیک شبکه بیشتر باشد، کمتر احتمال دارد که یک پردازنده روتر بتواند ماکسیمم سرعتی که از هر لینک منتقل می شود را ساپورت کند. فاکتور پهنای باند هم در محدود کردن اتصالات تاثیرگذار است چرا که اگر یک شبکه خانگی سرعت دانلود 1 گیگابیت بر ثانیه داشته باشد، دو اتصال همزمان به این شبکه باعث می شود پهنای باند موجود برای ان دو اتصا تقسیم شود و به هر کدام نصف سرعت برسد! این قاعده برای هر تعداد دستگاه که به این شبکه متصل شود، صادق است برای مثال اگر پنج دستگاه مختلف به این شبکه خانگی متصل شوند، سرعت دانلود 1 گیگابیت بر ثانیه به پنج بخش 200 مگابیت بر ثانیه تقسیم می شود.

Gigabit Ethernet

چگونه متوجه شویم که یک دستگاه گیگابیت اترنت را ساپورت می کند یا نه؟

شما معمولا با نگاه کردن به یک دستگاه متوجه نمی شوید که آیا از اتصال گیگابیت اترنت پشتیبانی می کند یا نه. دستگاه های شبکه با اتصالات 100/10 (سریع) و 1000/100/10 (گیگابیت) از طریق کانکتورهای RJ-45 به هم متصل می شوند.

بر روی کابل های شبکه معمولا استانداردهایی که توسط کابل ساپورت می شود نوشته شده است. اطلاعات نوشته شده بر روی این کابل ها برای این که متوجه بشویم آیا این کابل توانایی انتقال سرعت گیگابیت اترنت را دارد یا نه کمک کننده است، اما به ما نمی گوید که آیا شبکه برای ارائه این سرعت پیکربندی شده است یا نه.
برای بررسی سرعت یک اتصال شبکه اترنت فعال، تنظیمات اتصال را روی دستگاه کلاینت پیدا و باز کنید. برای مثال در ویندوز بخش Network and Sharing Center و بعد Change Adapter Settings را باز کنید (از طریق کنترل پنل قابل دسترس است) و از این طریق سرعت اتصال را بررسی کنید.

اتصال دستگاه های کند به گیگابیت اترنت

چه اتفاقی می افتد اگر شما دستگاهی را که فقط، مثلا 100 مگابیت اترنت قابلیت انتقال سرعت را دارد به یک پورت گیگابیت متصل کنید؟ آیا این کار دستگاه را به سرعت گیگابیت آپدیت می کند؟
نه، این اتفاق نمی افتد. همه روترهای پهن باند جدید گیگابیت اترنت را همراه سایر تجهیزات اصلی رایانه برای شما فراهم می کنند، اما گیگابیت اترنت با دستگاه های اترنت قدیمی 10 مگابیت بر ثانیه و 100 مگابیت بر ثانیه هم سازگاری دارد.

اتصالات به این دستگاه ها به درستی کار می کنند اما در نرخ سرعت هایی پایین عمل می کنند. به عبارت دیگر، شما می توانید یک دستگاه کند را به یک اتصال سریع متصل کنید، اما آن اتصال همچنان فقط به اندازه سرعت شبکه کند، سرعت خواهد داشت.

5/5 - (1 امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *