سیستم‌های هوشمند مدیریت ترافیک | قسمت اول

بعضی از کارشناسان استفاده از سنسورها برای تعیین تعداد خودرو پیشنهاد داده اند، در حالی که برخی دیگر پیشنهاد استفاده از دوربین های ویدئویی را برای ضبط حرکت وسایل نقلیه و انجام پیش پردازش بر روی فیلم ها و محاسبه تعداد خودروها را پیشنهاد داده اند. در ادامه قصد داریم در یک سلسله مطالب روش هایی را که برای توسعه سیستم های هوشمند مدیریت ترافیک مورد استفاده قرار گرفته است، بررسی کرده و مقایسه کاملی از همه روش ها، با مزایا و معایب هر یک ارائه دهیم.
دلایل متعددی برای افزایش ناگهانی ترافیک در مناطق شهری وجود دارد. علت اصلی آن افزایش جمعیت است که به نوبه خود موجب افزایش تعداد وسایل نقلیه در جاده ها شده است. همچنین دلایل متعددی برای تراکم وجود دارد مانند: ظرفیت ناکافی جاده‌ها، تأخیر زیاد چراغ قرمزها، اطلاعات ناقص در زمینه ترافیک، مدیریت حمل و نقل ناکارآمد، تقاضای نامحدود و … . بنابراین نیاز به بهینه سازی سیستم کنترل ترافیک و پویایی آن، در مقایسه با تراکم ترافیک متفاوت است.

1- سیستم هوشمند مدیریت ترافیک با استفاده از VANETها
یکی از روش ها برای طراحی یک سیستم ترافیکی هوشمند، استفاده از VANET است. چارچوب یک شهر هوشمند برای سیستم ترافیک هوشمند با استفاده از VANET در شکل 1 پیشنهاد شده است.

سیستم پیشنهادی شامل چراغ های راهنمایی هوشمند (Intelligent Traffic Lights یاITLs ) است که در تقاطعات یک شهر نصب شده اند. کار این ITL ها جمع آوری اطلاعات ترافیکی مانند تراکم ترافیک وسایل نقلیه عبوری، به روز كردن آمار ترافیکی مانند اطلاعات مربوط به تراكم اطلاعات و گزارش این آمار ترافیک به وسایل نقلیه شخصی كه در نزدیکی این ITL ها هستند، می باشد. در صوت بروز تصادف این ITLها اطلاعات مربوط به برخورد را به وسیله نقلیه ارسال می کنند تا راننده بتواند مسیر جایگزین انتخاب کند تا از ایجاد ترافیک در نزدیکی تصادف جلوگیری شود. بر روی هر وسیله نقیله یک GPS نصب شده است. هر وسیله نقلیه مکان دقیق خود را ارسال می کند که برای محاسبه تراکم ترافیک استفاده می شود. معماری سیستم شامل سه ماژول است که در شکل 2 نشان داده شده است:
1- ماژول پیام هشدار: این ماژول تعیین می کند که آیا تصادف رانندگی اتفاق افتاده است و در این صورت در مورد آن به راننده هشدار می دهد. اطلاعات جمع آوری شده توسط این ماژول به ماژول بعدی یعنی ماژول محاسبه تراکم ترافیك فرستاده می شود.
2- ماژول محاسبه تراکم: این ماژول تراکم ترافیک را در هر مسیری محاسبه می کند.
3- ماژول تصمیم گیری: دو ماژول فوق اطلاعات خود را جمع آوری کرده و آن را به ماژول تصمیم گیری ارسال می کنند که در آنجا تصمیم گیری مناسب برای ارائه یک مسیر بدون ترافیک به وسایل نقلیه، انجام می شود.

1
شکل 1- چارچوب شهر هوشمند دارای ITLها

2شکل 2- معماری سیستم

2- سیستم هوشمند مدیریت ترافیک با استفاده از مادون قرمز
در یک روش دیگر از مادون قرمز برای ردیابی و مشخص کردن نقض قوانین توسط وسایل نقلیه استفاده می‌ شود. نمودار یک سیستم ترافیکی هوشمند پیشنهادی مبتنی بر مادون قرمز در شکل زیر نشان داده شده است. این سیستم پیشنهادی شامل سه جز است:
1- ماژول فرستنده: ماژول فرستنده شامل یک میکروکنترلر است که شناسه منحصر به فرد هر خودرو را در خود ذخیره می کند. میکروکنترلر یک پالس پایه را ارسال می کند و محرک را روشن می کند و داده های هر ماشین را توسط فرستنده IR فرستاده می شود.
2- ماژول گیرنده: گیرنده IR در ماژول گیرنده، اطلاعاتی را که توسط فرستنده IR فرستاده شده است دریافت می کند. ماژول گیرنده همچنین شامل یک میکروکنترلر است که داده های دریافت شده را رمز گشایی می کند و به ذخیره آن در EEPROM کمک می کند. داده های دریافت شده می توانند بر روی صفحه نمایش LCD که در سیستم تعبیه شده است، نمایش داده شوند. در این سیستم در سوئیچ نیز وجود دارد که به کنترل دستی داده ذخیره شده در EEPROM کمک می کند. سیستم پیشنهادی می تواند در راه های یک طرفه، تقسیم کننده های جاده ها و همچنین چهار راه ها اجرا شود. جاده های یک طرفه دارای گیرنده واحد هستند، تقسیم کننده جاده ها دارای دو گیرنده و چهار راه‌ ها دارای 8 گیرنده خواهند بود. هر وسیله نقلیه یک ID منحصر به فرد دارد و اگر یک وسیله نقلیه سیگنال را قطع کند، ID آن برای پیگیری قابل ردیابی است.

3
شکل 3- دیاگرام سیستم هوشمند

 

ادامه دارد…

امتیاز شما به این مطلب