کابل چیست و چه تفاوتی با سایر کابل‌ها دارد؟

LSZH

LSZH


چرا باید از کابل‌ LSZH استفاده کنیم؟

هنگامی که در یک ساختمان آتش‌سوزی رخ می دهد کابل‌های برق که در پشت دیوارها قرار گرفته اند، در معرض خطر بزرگی قرار می‌گیرند. دود و گازهای سمی از یک اتاق به اتاق دیگر منتشر می‌ شوند. در چنین وضعیتی خروج از ساختمان دشوار است. اول از همه هنگامی که کابل PVC شروع به سوختن می کند، اتاق را پر از دود سیاه غلیظی می کند که پیدا کردن راه خروج را تقریباً غیر ممکن می‌سازد. علاوه بر این بر اثر سوختن کابل های PVC گازهای سمی هالوژن نیز تولید می‌شوند. این باعث می‌شود افراد هوشیاری خود را از دست بدهند و قبل از اینکه آتش به آن ها برسد، بمیرند.

در چنین وضعیتی، کابل های LSF / LSZH مطلوب هستند، زیرا باعث کاهش میزان تولید دود و گازهای سمی می‌شوند که به طور چشمگیری امکان فرار ایمن ساکنان را افزایش می‌دهند. همچنین، عملیات آتش نشانی را ساده‌تر می کنند، زیرا آتش نشانان می توانند به راحتی منبع آتش را شناسایی کرده و به آن دسترسی پیدا کنند.

کابل های LSF / LSZH بیشتر در مکان هایی مورد استفاده قرار می‌گیرند که در آن مردم نزدیک به محل مونتاژ کابل‌ها زندگی می‌کنند و در هنگام آتش‌سوزی امکان تهویه مناسب برای آن محل وجود ندارد. این کابل ها در آسمان خراش‌ها، مراکز خرید بزرگ، فضاهای بزرگ تجاری، ارتش، راه آهن، ناوگان دریایی و هوافضا کاربرد فراوانی دارند. آنها همچنین می‌توانند در سیستم راه آهن و جاده‌ای که سیم‌ها در داخل تونل‌ها و به صورت زیرزمینی اجرا می شوند، مورد استفاده قرار گیرند.
از زمانی که آتش کشف شده است، انسان در تلاش است خود را از اثرات مخرب آن دور کند. ما همیشه به دنبال اقدامات پیشگیرانه می‌گردیم تا مطمئن شویم آسیب‌ها به حداقل رسیده اند. از این رو، کابل‌های LSZH با LSF طراحی شده اند تا امنیت عموم مردم که امروزه به یک موضوع مهم تبدیل شده است، تامین شود.

امروزه، میانگین زمان رسیدن به شرایط کشنده در هنگا

م آتش‌سوزی حدود 3 دقیقه است، اما قبلا این زمان بیش از 15 دقیقه بود. این تغییر به دلیل افزایش استفاده از پلاستیک در خانه‌ها است. با این حال می توان با اطمینان گفت که دود و گازهای منتشر شده با حفظ جان انسان‌ها ارتباط دارد.

کابل‌های LSZH را می توان برای موارد زیر به کار برد (البته کاربرد آن‌ها به موارد زیر محدود نمی‌شود):
• کابل‌های توان
• کابل‌های ابزار دقیق
• کابل‌ها کنترل
• سیم‌ها ساختمانی

در ادامه به چند سؤال رایج در مورد این کابل‌ها پاسخ می‌دهیم:

چه تفاوتی بین کابل‌های LSZH و کابل‌های LSF وجود دارد؟
Low Smoke Fume یا LSF اصطلاح دیگری است که بعضی از تولیدکنندگان برای کابل‌های LSZH استفاده می‌کنند. این کابل‌ها نیز مانند کابل‌هی LSZH مقدار ناچیزی گازهای سمی و دود منتشر می‌کنند.

چه تفاوتی بین گازهای LSZH یا LSF و کابال‌های PVC معمولی وجود دارد؟
گازهای LSZH یا LSF از مواد ویژه بازدارنده شعله ساخته شده اند که حاوی هالوژن نیستند. ساختار بدون هالوژن این کابل‌ها آنها را به کابل‌های سازگار با محیط زیست تبدیل کرده است.

آیا بین کابل‌های Flame Retardant Low Smoke یا FRLS و کابل‌های Low Smoke Zero Halogen یا LSF/LSZH تفاوتی وجود دارد؟
این کابل‌ها با هم متفاوت هستند. کابل‌های LSZH یا LSF به هنگام سوختن دود واضح تر و رقیق تری تولید می‌کنند. این به مردم کمک می‌کند تا سریعتر و با خیال راحت‌تر از ساختمان بیرون روند. کابل‌ FRLS مقدار مشخصی از گازهای سمی (کمتر از 17 درصد از وزن) را منتشر می‌کنند. در حالی که کابل LSZH هیچ گاز سمی حاوی هالوژن‌هایی مانند فلوئور، بروم و کلر منتشر نمی‌کند.

آیا کابل‌های LSZH یا LSF محدوده ولتاژ یکسانی با کابل های برق معمولی و ابزار دقیق دارند؟
کابل های LSZH تمام ولتاژ های مختلف از 300 تا 500 ولت را (مانند کابل ابزار دقیق) پوشش می‌دهد. کابل‌های سیم کشی 450 تا 750 ولت، کابل‌های LV  ولتاژ 600 تا 1000 ولت و کابل‌های MV تا 33 کیلوولت را پوشش می‌دهند.

آیا تفاوت قیمت کابل‌های LSZH و کابل‌های معمولی زیاد است؟
خیر، تفاوت قیمت در برابر هزینه پروژه و ایمنی بلند مدت آن بسیاز ناچیز است.

شرکت آر اند ام (R&M) طبقه‌بندی کاملی از کابل های شبکه را توسط سیستم R&Mfreenet خود در اختیار مشتریانش قرار داده است که موجب شده است نیاز های مشتریان به صورت بهینه و با قیمت بسیار مناسب توسط سبد محصولات این شرکت تامین شود.

روکش PVC یا Polyvinyl chloride، نوعی پلاستک فشرده است که در حال حاضر یکی از پرکاربردترین و ارزشمندترین محصولات صنعت پتروشیمی محسوب می‌شود. از دلایلی که باعث کاربرد زیاد این روکش در صنعت و ساختمان شده است هزینه کم و زیاد بودن روش‌هایی است که می‌توان آن را از یک ماده سوختی به یک ماده مقاوم در برابر دما و الکتریسیته تبدیل کرد.

کابل LSZH یا Low Smoke Zero Halogen، کابلی عاری از هالوژن‌ها (فلور، کلر، برمید، ید، استاتین) و مواد سربی مانند کادمیوم، کروم و جیوه می‌باشد. هالوژن‌ها در هنگام سوختن گازهای سمی بسیار خطرناکی از خود تولید می‌کنند که موجب تلفات انسانی می‌شود. این کابل‌ها از مواد پلاستیکی ساخته شده‌اند که باعث می‌شود هنگام احتراق از خود دود سمی (نظیر هالید هیدروژن، مونوکسید کربن، دی اکسید کربن و غیره) تولید نکنند.

کابل LSFRZH یا Low Smoke Fir

e Retardant Zero Halogen، علاوه بر داشتن خواص کابل LSZH، دارای خاصیت ضد اشتعال نیز هست. این بدان معنی است که این کابل‌ها در هنگام آتش‌سوزی شعله‌ور نخواهند شد و برخی اوقات بین یک تا چند ساعت عملیات انتقال اطلاعات را در حضور آتش انجام خواهند داد.

LSZH cable

 

 

بخوانید: هوش مصنوعی (AI) برای شبکه ها

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *