تفاوت قیمت بین فیبر چندحالته (Multimode Fiber) و فیبر تک حالته (Singlemode Fiber) در شبکه 40Gb

multimode singlemode

multimode singlemode


 

شبکه 40Gb اکنون به صورت گسترده در شبکه های محلی و مراکز داده پذیرفته شده است. 100Gb هنوز هم عمدتا در شبکه حامل به کار رفته است اما به زودی می تواند در شبکه محلی نیز گسترش یابد. سردرگمی زیادی درمورد انتخاب فیبر تک حالته (SMF) یا فیبر چند حالته (MMF) برای پیاده سازی پهنای باند 40Gb وجود دارد و باید به تفاوت هزینه آنها و اینکه چگونه باید برای رسیدن به سرعت بالاتر 100Gb آماده شوند توجه کرد. اگر در انتخاب خود تردید دارید، این مطلب برای شما مفید خواهد بود.

 فیبر چند حالته (MMF): مقرون به صرفه و با تحمل بیشتر در برابر گرد و غبار

مقرون به صرفه بودن: فیبر نوری چند حالته (MMF) تحول زیادی پیدا کرده است تا بتواند تشدید سرعت را کنترل کند. کابل فیبر نوری OM4 با OM3 جایگزین شده است و کابل OM5 نیز آماده بهره برداری است. فیبر نوری چندحالته (MMF) طیف گسترده ای از فرستنده های با مسافت کوتاه دارد که دستیابی به آنها آسان تر است. یکی از دلایلی که استفاده از فیبر نوری چند حالته (MMF) را مقرون به صرفه می سازد این است که در شرایطی که تعداد رک ها خیلی زیاد است، اپتیک های چند حالته نسبت به تک حالته از توان کمتری استفاده می کنند. MMF در شرایط خاصی مانند کابل کشی در همان رک، در کانال فیبر نوری و برای کابل کشی ستون فقرات در برخی از ساختمان ها هنوز هم جایگاه خود را دارد.

 

4

 

تحمل در برابر گرد و غبار: فیبر های چند حالته نسبت به فیبرهای تک حالته تحمل بیشتری نسبت به آلودگی دارند. هنگامی که در محل کانکتورها یا کوپلرها آلودگی وجود داشته باشد عملکرد فیبرهای چند حالته با قابل اطمینان بیشتر و مداوم تر است. علاوه بر این سربندی آنها راحت است و شعاع خمش بیشتری دارند. بنابراین فیبر نوری چندحالته (MMF) برای لینک هایی که مرتباً تغییر می کنند یا دائمی نیستد، ترجیح داده می شود.

 

4

 

فیبر نوری تک حالته (SMF): ظرفیت بالاتر و آینده نگری بهتر

قابلیت سرعت: ظرفیت ها واقعاً برای رشد شبکه ضروری هستند. فیبر نوری تک حالته (SMF) به نسبت فیبر نوری چندحالته (MMF) ظرفیت بالاتری دارد. اگر می خواهید به شبکه های با سرعت بالاتر مثلا شبکه 100Gb برسید بهتر است از فیبر نوری تک حالته (SMF) استفاده کنید در این صورت فقط لازم است اپتیک ها را ارتقا دهید بر خلاف استفاده از فیبرنوری چندحالته (MMF) که شما باید شیشه (glass) را ارتقا دهید (OM3 به OM4 به OM5) که هزینه این کار را نمی توان نادیده گرفت. SMF پهنای باند کافی با تداوم طولانی مدت را ارائه می دهد و این امکان را فراهم می کند که 100 Gpbs را با CWDM/DWDM به Tbps ارتقا داد.

 

4

 

آینده نگر بودن: با وجود اینکه فرستنده/گیرنده های تک حالته (Single-Mode) معمولاً از چندحالته (Multi-mode) گران تر هستند، کابل کشی فیبرنوری تک حالته (SMF) ارزان تر است و می تواند از مسافت طولانی تر و عملکردی با قابلیت اطمینان بیشتر پشتیبانی کند. خبر خوب این است که هزینه فیبرنوری تک حالته (SMF) در سال های اخیر در حال کاهش است و برای طراحی با توان کمتر مجدد طراحی شده است، بنابراین طرفداران SMF فکر می کنند که این نوع کابل تقریباً تنها انتخاب منطقی برای کابل کشی زیرساخت های امروز و فرداست.

در نهایت می توان گفت در صورت انتخاب راهکار مناسب، اختلاف قیمت فیبرنوری تک حالته و چند حالته به حداقل می رسد.

 

مطالب مرتبط:

تکنولوژی انتقال اطلاعات در فیبر نوری
تکنولوژی انتقال اطلاعات در فیبر نوری | قسمت دوم

 

 

 

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *