کانکتور های فضای باز

Outdoor connectors

Outdoor connectors


کانکتور

زمان تخمینی مطالعه:6 دقیقه 

اینترنت چیزها در فضای باز در حال گسترش است. چراغ‌های خیابانی، چراغ‌های راهنمایی و رانندگی، مزارع بادی، سایت‌های صنعتی، زیرساخت‌های شهری مدرن و امکاناتی مثل ژنراتورهای برق جایگزین، نیاز به خطوط داده‌ای سریع دارند. امروزه، آنتن‌های 5G و وای‌فای که برای برقراری ارتباطات داده‌ای تلفن‌های همراه مورد استفاده قرار می‌گیرند، تقاضا برای اتصالات ضد آب را افزایش داده‌اند.

تقاضا برای اتصال قوی در فضای باز به شکل قابل توجهی رو به افزایش است. امروزه، روند دیجیتالی شدن تنها محدود به محیط‌های محافظت شده نیست. برای چند دهه، کابل‌کشی مسی سنتی، گزینه مناسبی برای فضای باز بود. محیط‌هایی که اتصال در آن‌ها شامل اتصالات دوار، کانکتورها، اتصالات پیچی، آداپتورهای کواکس یا ارتقا یافته RJ45 بود. محفظه‌های پلاستیکی مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش و مهر و موم‌های لاستیکی مثل محصولات اسپلش R&M به خوبی از کانکتورها محافظت می‌کنند.

کنتاکت‌های مسی کانکتورهای شبکه در فضای باز باید در برابر خوردگی، گردوغبار، گاز، آب و لرزش‌ها مقاوم باشند. R&M فناوری عایق پیشرفته‌ای را برای پاسخ‌گویی به این الزامات به شکل بهینه و قابل اطمینان طراحی کرده است. به‌طوری که در فرآیند سیم‌کشی، سیم‌های مسی محکم در جای خود قرار بگیرند و از عایق خوبی برخوردار باشند.

فیبر نوری بیشتر

امروزه، تمرکز بر محیط‌های باز و فضاهای بیرونی است که کانکتور های فیبرنوری در آن‌ها مستقر می‌شوند، خیلی بیشتر شده است. محققان بازار شرکت Facts & Factors در این ارتباط می‌گویند: «در حال حاضر این بازار ویژه، رشد سالانه 7.5 درصدی تجربه می‌کند. کانکتورهای پرتو گسترش‌یافته در فیبرنوری به شکل سنتی راه‌حل عملی در ارتباط با فضای باز ارائه می‌دهند. پرتوهای گسترش‌یافته در پایه‌های فیبر نیازی به تماس فیزیکی مستقیم با دقت میکرومتر ندارند که اتصال را ساده می‌کنند. آن‌ها انتقال پایدار را حتی در شرایط بدی مثل گرد و غبار، رطوبت و تحرک‌پذیری در فضای باز پشتیبانی می‌کنند.

با این حال، نویزها و عوامل تضعیف‌کننده عملکرد آن‌ها هنگام انتقال را کاهش می‌دهند و مانع از پاسخ‌گویی به همه الزامات می‌شوند. بخش زیادی از کانکتورهای پرتو گسترش‌یافته موجود در بازار برای کاربردهای آینده بیش از اندازه ضخیم و سنگین هستند. علاوه بر این، قالب و ساختار آن‌ها به گونه‌ای است که کانال‌های انتقال کمی ارائه می‌دهند.

فیبر نوری

عملکرد بیشتر

عصر دیجیتال به کابل‌کشی فیبرنوری در فضای باز نیاز دارد تا توان و کانال‌های انتقال بیشتری در زیرساخت‌های متراکم‌تر از قبل ارائه دهد.

نمونهای از کاربرد: فیبر به آنتن (FTTA). آنتن‌های 5G به شبکه‌های فیبرنوری متصل می‌شوند تا بتوانند مقادیر غیرقابل تصوری از داده‌ها را بی‌درنگ انتقال دهند.

اتصال پایدار فیبر نوری در محیط‌های داخلی و خارجی به شرایط مکانی، عملکرد و کیفیت تجهیزات در یک گره FTTx یا مرکز داده لبه بستگی دارد. از این‌رو، امروزه فقط کانکتورهای فیلیگری[1] مبتنی بر فرول (LC، SC، E-2000™، MPO) با تماس فیزیکی فیبر استاب[2] و مقادیر جزئی تضعیف سیگنال، دست‌یابی به‌چنین چیزی را امکان‌پذیر می‌کنند. این کانکتورها از فیبرهای تک حالته پشتیبانی می‌کنند.

 

[1] Filigree, ferrule-based connectors

[2] Fiber stubs

ترکیبی‌تر

بسته به محل، نوع آنتن و معماری شبکه، فیبر نوری و اتصال الکتریکی، باید در یک جعبه اتصال ویژه قرار گیرند. برق به آنتن (PTTA) و فیبر به آنتن (FTTA) اغلب با یکدیگر همزیستی دارند. احتمال می‌رود در آینده تقاضای بیشتری برای راه‌حل‌های ترکیبی به‌وجود آید، زیرا تجهیزات اینترنت چیزها مستقر در فضای باز به انرژی نیاز دارند. هنگامی‌که خطوط فیبرنوری و مسی از یک کابل استفاده کنند، روند برقراری اتصال ساده می‌شود.

کاربردهای بیشتر ( کانکتور)

علاوه بر FTTA، زمینه‌های کاربردی دیگری برای کانکتور فیبرنوری در مقیاس بالا در محیط‌های بیرونی به‌شرح زیر در حال ظهور است:

– محیط‌های واقعیت افزوده در شهرهای هوشمند

– سامانه‌های آنتن غیر متمرکز در شهرک‌های صنعتی

– تونل‌ها، خطوط راه‌آهن، سامانه‌های مدیریت ترافیک

– پایانه‌ها و پورت‌های کانتینری مستقل

– ارتباطات فرودگاهی، نظارت بر فضای هوایی

– استقرار هوایی FTTH در مناطق روستایی

– توربین‌های بادی در خارج و داخل سواحل، سامانه‌های سلول‌های خورشیدی صنعتی

توسعه جدید

R&M به عنوان ارائه‌دهنده شبکه‌های مخابراتی، ساختمان و مرکز داده، مدت‌ها است نگاه جدی به کابل‌کشی در فضای باز و فناوری اتصال دارد. R&M در حال پیشبرد چند پروژه فیبرنوری پیشرفته در ارتباط با کاربردهای پهن‌باند در عصر دیجیتال است.

یکی از نتایج این دستاورد، کانکتورهای جدید HEC 16 یا HEC 9 است که به زودی آماده ورود به بازار خواهند شد. این محصولات بخشی از سبد  FTTA/PTTAشرکت R&M هستند. کارخانه کابل‌سازی این شرکت در جمهوری چک روند توسعه کانکتور با کابل‌های ترکیبی برای کار در شرایط کاری سخت از -40  درجه سانتی‌گراد تا +75 درجه سانتی‌گراد را آغاز کرده است.

دیگر پروژه‌های توسعه R&M در ارتباط با مدیریت راحت‌تر اتصالات در فضای باز هستند. هرچه راحت‌تر بتوان تجهیزات را به یکدیگر متصل کرد، پروژه‌ها در غیر معمول‌ترین مکان‌ها سریع‌تر پیشرفت می‌کنند. راه‌حل‌های بهینه پورت و رابط می‌توانند جایگزین اتصال در شفت‌ها یا سقف‌ها شوند. علاوه بر این، R&M از مشتریان خود به شکل‌های متفاوتی همچون تدارکات کارانه و نصاب‌های با دانش کافی پشتیبانی می‌کند.

قابل استفاده در هر مکان (کانکتور محیطی) 

کانکتور محیطی R&M (HEC 16) با قطر 32 میلی‌متر قابل استفاده در مکان‌های سخت است، به‌طوری که نه تنها در ارتباط با آنتن‌های ارتباطی سیار قابل استفاده است، بلکه در ارتباط با انواع آنتن‌های ارتباطی سیار با اتصال‌های LC Duplex، SC Simplex و MPO-12 نیز کاربرد دارد. همچنین، یک نوع هیبریدی برای اتصالات داده و برق نیز موجود است.

R&M کانکتور را مطابق با استاندارد Telcordia GR 3120 و IEC-61753-1 آزموده است. به طوری که کانکتور فوق با توجه به استاندارد IP68 قابلیت ضد آب تا عمق سه متر را برای چند روز دارد. علاوه بر این، با تحمل بار کششی تا 450 نیوتن، HEC 16 یکی از قوی‌ترین‌ها در کلاس خود است.

محفظه‌ای با بست یک چهارم دور، کانکتور را از کابل بیرونی جدا می‌کند تا تاثیر نوسانات دما و انقباض کابل به حداقل برسد.

فناوری مونتاژ Blind Mating که توسط R&M توسعه یافته است، اجازه می‌دهد تا کانکتور HEC 16 را با یک دست و بدون آن‌که نیازی به مشاهده دقیق آن باشد و بدون آن‌که سطح فیبر خراشیده شود به محفظه مربوط متصل کنید.

امتیاز شما به این مطلب