راهکار POL شبکه LAN را به سرعت نور می رساند

POL LAN

POL LAN


 

POL

راهکارهای کابل‌کشی LAN به طور متوسط برای دهه‌ها در حال بهره‌برداری باقی می‌ماند. این یعنی الزامات برای برنامه‌های کاربردی آینده باید تعیین شده و از مرحله اول برنامه‌ریزی، به جلو پیش برده شوند. R&M در حال حاضر راهکار مناسبی دارد.

Passive Optical LAN چیست؟

POL ، شبکه محلی (LAN) را به سرعت نور می‌رساند. در این سیستم به جای مس، از کابل فیبر نوری در کابل‌کشی افقی و پروتکل انتقال شبکه پسیو گیگابیت (GPON) استفاده می‌کنند و GPON برای ارائه خدمات پهنای باند تجاری و تبلیغاتی به کاربران سراسر جهان استفاده می‌شود. LAN نوری پسیو (POL) یک شبکه سازمانی است که برای شبکه‌های دسترسی فیبر نوری توسعه یافته است. با استفاده از تکنولوژی شبکه نوری پسیو (PON) در محدوده شبکه محلی (LAN)، این شبکه اساساً یک سیستم خصوصی FTTX است. این نتایج منجر به قوانین طراحی PON و توپولوژی‌ها برای توزیع تمام خدمات ICT ساختمان در یک زیرساخت واحد در سراسر یک شرکت می باشد.

pol3

تفاوت اترنت و POL

درحالی ‌که POL می‌تواند به عنوان یک راهکار فیبر به میزکار استفاده شود، با راهکارهای موجود مبتنی بر اترنت تفاوت‌هایی دارد. استفاده از فیبر تک حالته (SM) به عنوان رسانه انتقال، مزیت‌های ویژه‌ای نسبت به سیستم‌های چند حالته (MM) دارد که عبارتند از پهنای باند نامحدود و قابلیت انتقال به مسافت‌های بسیار طولانی‌تر. POL شبکه‌ای است که بیشترین سازگاری را با فناوری‌های مربوط به آینده در زمینه‌ی «فیبر به محیط کار» خواهد داشت زیرا با استفاده از POL هیچ دلیل قانع کننده‌ای برای جایگزین کردن یا توسعه دادن زیرساخت فیبر وجود نخواهد داشت. علاوه‌ بر این POL قابلیت‌های مدیریتی فوق‌العاده‌ای را ارائه می‌دهد به همین خاطر سیستم POL با استفاده از کدهای مدیریتی یکپارچه بسیار ساده‌تر از یک شبکه اترنت است. زیرساخت‌های LAN پسیو شامل کابل فیبر تک حالته (SM)، زیرساخت های توزیع آن، اسپلیترهای نوری پسیو و دو مولفه اصلی الکترونیکی اکتیو است. یک ترمینال خطی نوری (OLT)، که همان کلید اصلی است به طور معمول در مرکز داده یا اتاق تجهیزات قرار دارد و یک پایان دهنده شبکه نوری (ONT) که ارتباط مناسب را با تجهیزات کاربر نهایی برقرار می کند.کابل فیبر نوری و تجهیزات پسیو بین OLT و ONT اغلب به سادگی به عنوان شبکه توزیع نوری ODN) optical distribution network) نامیده می‌شود. OLT (کلید اصلی) شبکه را به مرکز داده و اینترنت از طریق ستون فقرات و شبکه ارائه دهنده متصل می کند. OLTها قابلیت های سوئیچینگ افزونه، کنترل و توان را نیز فراهم می کنند. سرور ONT به عنوان رابط کاربر نهایی به شبکه عمل می کند و سیگنال نوری را به یک الکترود تبدیل می کند و سپس این سیگنال‌ها را از طریق زوج کابل‌های به هم تابیده به انواع دستگاه های دارای پروتکل اینترنت مانند رایانه ها، نقاط دسترسی بی سیم (WAP) و تلفن Voice-over-IP) VoIP) می فرستد.

VOIV O

مزایای POL

شبکه نوری پسیو یک راهکار مؤثر برای ارتباطات مخابراتی است، زیرا پروتکل‌های ارتباطی مختلف را به راحتی به یک معماری شبکه واحد تبدیل می‌کند. POL بهترین روش برای نصب و راه‌اندازی شبکه‌های بزرگ و گسترده LAN با تعداد زیادی محیط‌های کاری با پهنای باند متوسط است. علاوه بر این POL در مواقعی مناسب است که به دلیل فاصله انتقال گسترده می‌تواند به دسته‌های کوچک از چندین برنامه کاربردی که از یکدیگر فاصله دارند، دسترسی پیدا کند. نمونه‌هایی از آن‌ها محیط هتل‌ها هستند.
یکی دیگر از حسن‌های POL رسانه از شبکه عمومی به شبکه خصوصی است. این فرصت جدید برای ارائه دهندگان خدمات نکته‌ی مهمی است، زیرا ‌دسترسی مستقیم بر کاربران نهایی داخل ساختمان‌ها را امکان پذیر می‌کند. در شرایطی با فضای محدود مزایای استفاده از کابل فیبر نوری نسبت به یک زیرساخت POL به بهترین وجه مشخص است. سه تکنولوژی splice، field و pre-terminated می‌توانند به عنوان پایه‌ای برای سفارشی‌سازی بیشتر مورد استفاده قرار گیرند.

کابل‌کشی ساختار یافته – توزیع‌کننده منطقه‌ای

توزیع‌کننده منطقه‌ای یک توپولوژی سلسله مراتبی است، که در آن تقسیم‌کننده نور را در طبقه یا منطقه قرار می‌دهیم. این یعنی فقط تعدادی فیبر در backbone مورد نیاز است که به نوبه خود نصب و راه‌اندازی کابل‌کشی عمودی را نسبتاً ساده‌تر می‌کند. این تقسیم‌کننده‌ها که در نقطه توزیع طبقه یا منطقه قرار گرفته‌اند، کابل‌کشی عمودی و افقی را به یکدیگر وصل می‌کنند. آن‌ها در جعبه‌هایی برای نصب در دیوار یا در پنل‌‌های 19 اینچی که در رک‌های کوچک نصب می‌شوند، قرار می‌گیرند. با این روند، نصب و راه‌اندازی به بخش‌های مشخصی تقسیم می‌شوند و می‌توانند به صورت جداگانه ساخته شوند و مورد آزمایش قرار بگیرند. دو بخش مختلف کابل‌کشی می‌تواند مستقل و یا موازی ساخته شود. اگر توزیع‌کننده منطقه‌ای امکان استفاده بهینه از موارد نصب شده را فراهم ‌کند می‌تواند هزینه‌ی آن‌ها را تا حدی بهینه ‌سازد.

در پیکربندی Collapsed Backbone ، تقسیم‌کننده‌های نوری در رک توزیع ساختمان مرکزی قرار خواهند گرفت و همه‌ی فیبرها از مناطق کاری به ساختمان توزیع متصل خواهند شد، این یعنی تعداد نسبتاً زیادی فیبر در یک رک توزیع ساماندهی می‌شود. مدیریت زیرساخت نیز بهبود یافته زیرا همه چیز را می‌توان از یک مکان اداره کرد. برای حفظ کابل‌کشی ساختار یافته توصیه می شود کابل‌های فیبر نوری عمودی و افقی به‌طور جداگانه در یک جعبه اتصال سربندی شوند و سپس آن‌ها را هنگام قرارگیری در سرویس، با یک پچ کورد به یکدیگر متصل کنیم. تقسیم‌بندی انعطاف‌پذیری زیادی در هنگام نصب به وجود می‌آورد و شرایط استفاده از کابل‌های اتصال را فراهم می‌کند. این کابل‌ها با توجه به مشخصات آن‌ها برای نصب اختصاص یافته‌اند.
با طراحی قسمت‌های کاملاً جدا، نقاط اندازه‌گیری و هر قسمت می‌تواند جداگانه اندازه‌گیری، مستند سازی و مدیریت شود. ساختار Collapsed Backbone نه تنها مدیریت را بهینه می‌کند، بلکه ایمنی را بالا می‌برد چراکه تنها با چند اقدام بهینه یک ساختار نقطه به نقطه (P2P) ایجاد می شود.

images 1

امتیاز شما به این مطلب