همه آنچه باید در مورد شبکه‌های 5G خصوصی بدانید

5g private network

5g private network


شبکه 5G خصوصی چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، یک شبکه 5G خصوصی، یک شبکه محلی است که از فناوری 5G برای ساخت و ایجاد شبکه استفاده خواهد کرد. شبکه‌های 5G خصوصی گاهی به شبکه 5G محلی گفته می‌شوند و اتصالات یکپارچه‌ای را با مزایای مختلف و خدمات بهینه ارائه می‌دهند.

داشتن یک شبکه خصوصی از نظر کارآیی و امنیت مزایای بسیاری را به همراه دارد. شبکه‌های خصوصی LTE که با تکنولوژی شبکه 4G کار می‌کنند، در حال حاضر تجاری بوده و مورد استفاده گسترده قرار می‌گیرند. بنابراین شرکت‌ها، سازمان‌ها، تنظیم‌کننده‌ها و سایر کاربران بالقوه اکنون در انتظار شبکه‌های 5G خصوصی هستند تا از این تکنولوژی پیش رو بیشترین بهره را ببرند.

3

نیروی محرکه برای شبکه‌های 5G خصوصی

غول‌های مخابرات در حال آماده‌سازی برای عصر 5G بوده و در حال توسعه زیرساخت‌ها و تجهیزات شبکه مورد نیاز برای استقرار گسترده شبکه‌های 5G هستند. همانطور که گفته شد شبکه‌های 5G می‌توانند مزایای مختلفی را ارائه دهند و بسیاری از شرکت‌ها علاقمند به ساختن شبکه‌های خصوصی 5G خود برای دستیابی به این مزایا هستند. مشاغل، به ویژه مشاغلی که دز زمینه‌های تولیدی و صنعتی فعالیت می‌کنند، به دنبال استفاده از شبکه‌های خصوصی 5G هستند تا دیدگاهی را در مورد فروش و عملکرد خود به دست آورند که دارای جزئیات بیشتر هستند. سطح بالای پهنای باند ارائه شده توسط یک شبکه 5G برای کاربردهای مختلف در صنایع ایده‌آل است در نتیجه می‌توان گفت این شبکه‌ها عامل محرکی برای اینترنت اشیاء صنعتی (IIoT) هستند. برنامه های کاربردی دیگری که مرتبط با IIoT هستند شامل راهکارهایی است که برای حفاظت و ایمنی انسان، کنترل سنسورها و امنیت طراحی شده اند.

موانع موجود در مسیر به‌کارگیری شبکه‌های 5G خصوصی

مانند هر تکنولوژی دیگری، موانع مختفلی در مسیر به‌کارگیری شبکه های خصوصی 5G وجود دارد. آنچه بیشتر از همه اهمیت دارد دسترسی به طیفی است که از آن پشتیبانی می‌کند. اجرای این فناوری به خودی خود دارای چالش‌های مختلفی از جمله فناوری MIMO، استقرار و پوشش، باندهای فرکانس و هزینه‌ها است و برای این که شرکت‌ها بتوانند شبکه خصوصی خود را بسازند، موانع فنی دیگری نیز وجود دارد.

5G اساساً یک فناوری متفاوت در مقایسه با فناوری‌های شبکه موجود مانند LTE یا WiFi است. بنابراین اجرای شبکه‌های 5G خصوصی تقریباً برای همه شرکت‌ها چالش خواهد بود زیرا تجربه‌ای در رابطه با شبکه‌های 5G ندارند. علاوه بر این، ساخت این شبکه‌ها هزینه زیادی دارد. ساماندهی بودجه برای مدیریت و اداره یک شبکه خصوصی کاملاً کاربردی که براساس این فناوری جدید ساخته شده است، به میزان قابل‌توجهی بر هزینه‌ها می‌افزاید.

مزایای شبکه های Private 5G

بي‌سيم (Wireless)
همه سازمان‌ها به صورت بی سیم (wireless) کار نمی‌کنند. اکثر شرکت‌ها برای اهداف مربوط به شبکه، کارآیی، سرعت و قابلیت اطمینان، به اتصالات سیمی مانند اترنت متکی هستند. از طرف دیگر یک شبکه 5G خصوصی امکان جایگزینی این شبکه‌های سیمی (wired) حجیم و دشوار را دارد. شبکه‌های 5G چندین مزیت و ویژگی را ارائه می‌دهند که می‌توانند بسیار سودمند باشند. این شبکه‌ها با توجه به سرعت زیاد، تأخیر کم و پشتیبانی از برنامه‌های مختلف، تمام ویژگی‌های اساسی را برای جایگزینی اتصالات شبکه کابل کشی سنتی به همراه دارند.

کنترل بهتر
یک شبکه خصوصی 5G می‌تواند در داخل خود سازمان تأمین شود، این امر کنترل بهتری در شبکه ایجاد می‌کند. این شبکه‌ها همچنین می‌توانند تا حد زیادی وابستگی شرکت‌ها به ارائه دهندگان خارجی را کاهش دهند. تهیه شبکه داخلی می‌تواند مزایای دیگری را از نظر گزارش‌های امنیتی، نظارت، برنامه‌ریزی، مدیریت منابع و بهره‌برداری به همراه آورد.

امنیت
از بین تمام مزایای استفاده از شبکه Private 5G ، امنیت از اهمیت اساسی برخوردار است. این شبکه نسبت به تمام شبکه‌های بی سیم فعلی ایمن‌تر خواهد بود زیرا اپراتور شبکه از کلیه حقوق پیکربندی و امنیت شبکه به گونه‌ای که خودش می‌خواهد برخوردار است. کلیه سیاست‌های امنیتی می‌توانند به صورت سفارشی طراحی شده و بدون تکیه به ارائه دهندگان خدمات خارجی، به طور کامل در داخل سازمان کنترل شوند.

شبکه های 5G خصوصی هنوز راه درازی در پیش دارند

اگرچه 5G خود در مراحل ابتدایی است، به جرئت می‌توان گفت که هنوز یک راه طولانی برای ارائه شبکه‌های خصوصی 5G به صورت عمومی وجود دارد. احتمالاً اولین استفاده کنندگان این تکنولوژی سازمان‌های بزرگی هستند که توانایی سرمایه‌گذاری‌های عظیم را دارند. علاوه بر این، میزان رشد و پذیرش شبکه‌های خصوصی تا حد زیادی به میزان سرعت گسترش 5G در سطح عموم وابسته است.

بخوانید: مجازی سازی (virtualization) چیست؟ | قسمت دوم

 

امتیاز شما به این مطلب