PUE چیست؟ | در مورد مصرف انرژی در دیتاسنتر چه می‌دانید؟


 

توان مصرفی موثر (PUE) در واقع نسبت بین توان مصرفی تجهیزات IT در مراز داده به کل توان تحویلی در مراکز داده است که میزان آن معمولا بیشتر از عدد یک می‌باشد. فرمول آن برابر است با:

PUE= (total facility energy / IT equipment energy) = 1 + (non IT facility energy / IT equipment energy)

PUE

که هرچه مقدار این پارامتر به یک نزدیکتر باشد برای ما مطلوب‌تر است. با توجه به این که این پارامتر از دو بخش مربوط به توان تجهیزات IT و توان کلی دیتاسنتر تشکیل شده است در نگاه اول موضوع ساده‌ای است اما این پارامتر پیچیدگی بسیار زیادی در طراحی مراکز داده‌ها دارد. از آنجایی که مراکز داده اغلب بخشی از یک ساختمان چندین کاربره هستند، جدا کردن میزان توان مصرفی کل مرکز داده و همچنین توان مصرفی موثر تجهیزات IT کار به نسبت مشکلی است. این بدان معنی است که مشخص کردن تمام مصارف توان مرکز داده باید به درستی صورت گیرد که برای این منظور باید میزان توان مصرفی دقیق تمام زیر سیستم‌ها در مرکز داده تعیین شوند تا توان مصرفی موثر کل مرکز داده به طور دقیق اندازه گیری شود. برای اینکه بیشتر با پیچیدگی موضوع آشنا شوید باید بدانید که بدست آوردن توان مصرفی برخی از این تجهیزات غیر عملی است یا اینکه کاربری این تجهیزات منحصراً مربوط به مرکز داده نمی‌شود (در مراکز داده‌هایی که در ساختمان چند کاربره بوجود آمده‌اند).

یکی دیگر از مشکلات پارامتر PUE آن است که در هنگام محاسبه آن، شرایط جوی مکانی که مرکز داده در آن ساخته شده است، مورد لحاظ قرار نمی‌گیرد. اگر بخواهیم به طور دقیق مثال بزنیم دمای محیط یکی از عوامل موثر در پارامتر توان مصرفی مرکز داده است یعنی آن که ساختن یک مرکز داده در آلاسکا با ساختن آن مرکز داده در شهر میامی تفاوت دارد و نمی‌توان این دو را با یکدیگر مقایسه کرد. در آب و هوای سرد شما به سیستم خنک کننده کمتری نیاز دارید. سیستم‌های خنک کننده در مکان‌های مختلف معمولا 30 درصد از مصرف انرژی را به خود اختصاص می‌دهند این در حالی است که در یک مرکز داده این مقدار چیزی نزدیک به 50 درصد است. با در نظر گرفتن این موضوع ممکن است شما مرکز داده‌ای در میامی داشته باشید که توان مصرفی موثر آن برابر با 1.8 باشد و همچنین در یک مرکز داده در آلاسکا این پارامتر برابر با 1.7 باشد اما این لزوما به معنای بهتر بودن مرکز داده واقع در آلاسکا نیست. در واقع اگر شما همان مرکز داده میامی را با همان تجهیزات و ساختار در آلاسکا پیاده سازی کنید، قطعا مقدار این پارامتر به مراتب کمتر از 1.7 خواهد شد. همچنین بر اساس مطالعه موردی در ژورنال Science Direct، “محاسبه پارامتر توان مصرفی موثر (PUE) تا زمانی که تمامی تجهیزات IT زیر بار نباشند (در حال استفاده نباشند) عملاً بی معنی است”

این پارامتر در سال 2016 استاندارد سازی شده است و استاندارد مربوط به آن با شماره ISO/IEC 30134-2 منتشر شده است.

مطالعه موردی پارامتر PUE در برخی از مراکز داده‌های بزرگ در جهان:

  • در سال 2008 شرکت گوگل اعلام کرد که پارامتر PUE در مجموع 6 مرکز داده ایجاد شده توسط این شرکت برابر با 1.21 بوده است و بعد از آن شرکت ماکروسافت در همان سال مقدار پارامتر PUE خود را 1.22 اعلام کرد.
  • کمپانی VOH فرانسه با اختراع یک سیستم سرمایشی مایع جدید اعلام کرد که توانسته است پارامتر PUE در مرکز داده خود را به کمک این سیستم به مقدار 1.09 برساند.
  • در اکتبر سال 2015 شرکت Allied Control اعلام کرد که به کمک مایع 3M Novec 7100 در سیستم سرمایشی خود، توانسته است مقدار پارامتر PUE خود را تا 1.02 کاهش دهد.
  • در ژانویه سال 2016 شرکت Green IT Cube اعلام کرد که به کمک درب‌های خنک کننده در رک‌های خود توانسته است مقدار پارامتر PUE در مرکز داده را تا 1.07 کاهش دهد.
امتیاز شما به این مطلب