جدیدترین نوآوری آر اند ام (R&M) | کانکتور QXB

QXB Connector R&M

QXB Connector R&M


در 44 امین کنفرانس ECOC، آر اند ام (R&M) مطالعه انجام شده در زمینه توسعه کانکورهای نوری موازی به نام QXB را که جدیدترین نوآوری این شرکت است، ارائه داد. در این کانکتورها، لنزهای ساخته شده از سیلیکای ذوب شده نور را بین فیبرهای نوری انتقال می دهند. آر اند ام (R&M) توسعه دهنده و ارائه دهنده جهانی سیستم های کابل کشی برای زیرساخت های شبکه با کیفیت بالا، واقع در Wetzikon سوئیس، همراه با کمپانی Data Speed Control GmbH، در حال تحقیق بر روی تکنولوژی پرتوهای گسترش یافته است. این دو کمپانی اطلاعات مربوط به مطالعه QXB را در 44 امین کنفرانس اروپایی ارتباطات نوری (European Conference on Optical Communication یا ECOC) که از 23 تا 27 سپتامبر در ایتالیا، رم برگزار شد، ارائه دادند. Data Speed Control یک ارائه دهنده خدمات مرکز داده در ایزنبرگ آلمان است.

توماس ولینگر، مدیر بازاریابی مرکز داده آر اند ام (R&M) و سرپرست مطالعه توضیح می دهد:« تکنولوژی پرتوهای گسترش یافته دارای مزایای فراوانی برای نصب، راه اندازی و نگهداری زیرساخت های پسیو فیبر نوری (FO) خواهد بود».

Dr. Thomas Wellinger i770

لنزهای ساخته شده از سیلیکای ذوب شده با خلوص بالا، نیاز به برقراری تماس فیزیکی انتهای فیبرهای نوری را از بین می برند. این لنزها یک آرایش در انتهای کانکتور تشکیل می دهند و یک لنز به هر فیبر اختصاص داده می‌شود. با فیبرهای چند حالته (Multi mode)، پرتو می تواند شانزده برابر و با فیبرهای تک حالته هفت برابر افزایش یابد. لنزها دارای پوشش ضد بازتاب هستند. دکتر توماس ولینگر می گوید: «با توسعه لنزهای سیلیکایی، ما محدودیت فیزیکی اتصالات نوری را از بین خواهیم برد». در اتصالات فیبر نوری (FO) سنتی، فنرها انتهای فیبرهای نوری را به یکدیگر فشار می دهند تا ارتباط بین آنها برقرار شود. این تنها راهی است که این کانکتورها بتوانند سیگنال های نوری را با کمترین افت انتقال دهند. برای این منظور سطوح تماس باید کاملاً عاری از گرد و غبار باشند و فیبرها خیلی دقیق و میکرومتری در یک ردیف و روبروی هم قرار بگیرند.
هیچ یک از این الزامات در QXB مورد نیاز نیست. دیگر لازم نیست سطوح فیبرها عاری از گرد و غبارباشند، چرا که در کانکتورهای QXB سیگنال های نوری بدون نیاز به تماس فیزیکی منتقل می شوند. کانکتورهای QXB بدون نیاز به وارد کردن فشار و بدون در نظر گرفتن تعداد فیبرها به آداپتور وارد می شوند که باعث می‌شود نیاز به دخالت دست کاهش یابد و فشار وارده بر محفظه نیز کمتر شود. همچنین با استفاده از این کانکتورها، نیاز به بازرسی های چشمی و جستجوی وقت گیر برای یافتن خطاهای انتقال از بین خواهد رفت. مقادیر اندازه گیری شده در یک اتصال پس از نصب و آزمایش ثابت باقی می ماند، حتی اگر اتصال چندین بار قطع و وصل شود.
QXB مانند یک کانکتور MPO است و می تواند با 12، 24 و 32 فیبر موازی طراحی و برنامه ریزی شود. کانکتورهای MPO باید کاملاً جدا شوند تا بتوان یک فیبر خاص را تمیز یا آزمایش کرد. بنابراین همه لینک ها آفلاین خواهند شد. قطع و وصل کردن ارتباطات، می تواند بر روی عملکرد لینک های MPO تأثیر منفی بگذارد.

دکتر توماس ولینگر می گوید: « شما این مشکل را به سادگی را با QXB حل می کنید»، این یعنی شبکه ها با قابلیت اعتماد بیشتری کار می کنند.

این راهکار آر اند ام (R&M) هزینه های عملیاتی را بهینه سازی می کند. در کنار نصب و راه اندازی، تمیزکردن، بازرسی و اندازه گیری نقش مهمی را در کانکتورهای FO دارد. هنگامی که تعداد فیبرها افزایش یابد، هزینه های نگهداری نیز افزایش خواهد یافت. با کانکتورهای QXB حتی این هزینه ها نیز وجود نخواهند داشت.

دکتر توماس ولینگر پیش بینی می کند که: «QXB کارهای زیرساختی را برای مدیران شبکه منطقه ذخیره سازی (SAN) را در دیتاسنترها با ظرفیت بالا و مراکز داده بزرگ در شرکت های بزرگ به طور قابل ملاحظه‌ای تسهیل خواهد کرد».

 

QXB connector 1

خصوصیات کلیدی QXB و مزایای آن

شرکت آر اند ام (R&M) برای ارائه ایده های جدید در تلاش است. این شرکت به منظور ارائه خلاقیتی در این زمینه، ایده خود را در قالب مطالعات بر روی کانکتورهایی مانند QXB، برای برقراری ارتباط با آینده به نمایش گذاشته است. 
مطالعه کانکتور QXB توسط آر اند ام (R&M) مربوط به تأثیر قابل توجهی است که آلودگی بر عملکرد و مقاومت در اتصالات دارد که با یکدیگر سازگاری ندارند. این مطالعه برای دستیابی به محدویت ها و جا به جایی مرزهای اتصالات نوری انجام شده است.

QBX front i770

مهمترین مزیت های QXB

صرفه جویی در زمان
• عدم نیاز به تمیز کردن لنزها به دلیل نحوه قرارگیری لنزهای ساخته شده از سیلیکای ذوب شده با خلوص بالا
• عدم نیاز به بازرسی چشمی و صرف وقت به منظور تشخیص خطا

قابل اعتماد
• ثابت باقی ماندن نتایج تست ها حتی بعد از چندین بار قطع و وصل شدن
• افزایش تلورانس خطا با توجه به نوسانات مکانیکی
• نرخ خطای پایین تر به لطف پوشش ضد بازتاب
• فشار تماسی یکسان برای 12، 24 و 32 فیبر

سهولت در استفاده
• نیروی فنر کمتر مورد نیاز برای جفت کردن، مستقل از تعداد فیبر
• قطر 16 برابر برای چند حالته
• قطر 7 برابر برای تک حالته

درباره آر اند ام (R&M)

شرکت آر اند ام (R&M) یک تولید کننده جهانی پیشرو در زمینه محصولات و سیستم‌های آینده‌نگر برای ارتباطات و شبکه‌های داده است. همکاری نزدیک این شرکت با شرکای تایید شده به ارائه راهکارهایی پیشگام برای برقراری ارتباط در بخش‌های مختلف مانند شبکه‌های محلی (LAN)، شبکه‌های عمومی و مخابراتی و همچنین دیتا سنترها (مراکز داده) منجر می‌شود. این شرکت خانوادگی سوئیسی به دنبال نوآوری، کیفیت و نزدیکی به مشتریان است.
شرکت لاوان ارتباط به‌عنوان تنها نماینده رسمی شرکت آر اند ام (R&M) در ایران مفتخر است که در طراحی، اجرا و پشتیبانی مراکز داده با استفاده از محصولات با کیفیت آر اند ام ( R&M) توانسته پروژه‌های متعددی را تاکنون به سرانجام برساند. این پروژه‌ها از 18 سال پیش تاکنون بدون نیاز به تعویض تجهیزات همچنان در حال بهره‌برداری هستند، چراکه ما به کیفیت محصول خود اهمیت می‌دهیم.

ویدئویی که خود آر اند ام در مورد این محصول منتشر کرده است را با هم می بینیم.

5/5 - (1 امتیاز)