برنامه‌ریزی برای کابل کشی در اسرع وقت توسط آر اند ام (R&M)

cabling

cabling


کابل کشی

برنامه‌ریزی زیرساخت شبکه‌های فیزیکی نمی‌تواند خیلی زود شروع شود. مهمترین تصمیمات باید در هفته‌های اول توسعه پروژه اتخاذ شود.

سوالات رایجی که در این زمینه وجود دارد عبارتند از: مدل کسب و کار مراکز داده چیست؟ کدام کلاس دسترسی باید آن را تضمین کند؟ پاسخ به این سوالات تاثیر مستقیمی بر کابل کشی دارد. کلاس دسترسی بالا نیاز به افزونگی گسترده و کابل کشی کامل دارد.

 

2

 

جلوگیری از ایجاد موانع

از ابتدا جنبه‌های بعدی زیرساخت شبکه فیزیکی مانند سلسله مراتب شبکه، معماری کابل کشی، فناوری اتصال، کیفیت، مواد و همچنین عملکرد انتقال، لینک‌ها، رسانه‌ها و پروتکل‌ها باید تعریف شوند. اپراتورها و برنامه ریزان باید الزامات عملکرد را تا حد ممکن دقیق تعیین کنند تا بعداً با موانع و تنگناهایی در مسیر خود مواجه نشوند.

به عنوان مثال، باید در نظر گرفت که عملکرد شبکه به سرعت طی مراحلی از 100 گیگابیت بر ثانیه به 400 تا 800 گیگابیت بر ثانیه توسعه می‌یابد. این نشان دهنده دو برابر شدن و چهار برابر شدن تعداد زوج فیبرها است. توزیع کنندگان، مجاری کابل‌ها (داکت‌ها) و مدیریت باید بر این اساس برنامه‌ریزی شوند.

این‌که زیرساخت‌های پسیو فراتر و مستقل از انتخاب سوئیچ و سرور برنامه ریزی شود، ایده خوبی است. این مستقل بودن به این معنی است که در صورت تعویض دستگاه، نیاز به مطابقت کابل کشی با آنها وجود ندارد. تعویض کابل کشی در حین عملیات یک کار هزینه‌بر و دارای ریسک بالاست. بنابراین از همان ابتدا برای طیف وسیعی از فناوری‌ها، کابل کشی آینده‌نگر با ابعاد گسترده ایده بسیار بهتری خواهد بود.

استفاده از آخرین استانداردها

تا آنجا که ممکن است باید از چندین استاندارد برای مشاوره استفاده شود. زیرا هیچ یک از استانداردهای شناخته شده کلیه پارامترهای برنامه‌ریزی مراکز داده را پوشش نمی‌دهند. بهترین ایده انتخاب به‌روزترین و پیشرفته‌ترین متغیر برای هر مؤلفه است.

برای کسب راهنمایی بیشتر در زمینه برنامه ریزی کابل کشی مراکز داده، به هندبوک مرکز داده آر اند ام (R&M Data Center Handbook) مراجعه کنید. این هندبوک به صورت رایگان در وبسایت لاوان ارتباط و آر اند ام (R&M) دسترس است.

استاندارهای مهم برنامه‌ریزی کابل کشی مرکز داده:

• DIN EN 50600-2-4: در میان موارد دیگر، الزامات مربوط به معماری کابل‌کشی، اتصال متقاطع، اجرای کابل‌کشی و دسترسی را تعریف می‌کند.
• ISO/IEC 24764: بر اساس TIA-942 ، EN 50173-5 با مشخصات مربوط به کابل‌کشی. ارجاع داده شده به استاندارد ISO 11801.
• ANSI / TIA-942-B: بر روی الزامات عملکردی متمرکز می‌شود و شامل حداقل توصیه‌ها برای کابل‌کشی است.
• ANSI/BICSI 002-2014: راهنمای برنامه‌ریزی و بهره‌برداری از مراکز داده از جمله زیرساخت‌های کابل‌کشی.
• CPR: مقررات ایمنی و آتش سوزی آیین نامه محصولات ساختمانی اروپا.

 

شرکت لاوان ارتباط تنها نماینده  رسمی شرکت آر اند ام (R&M) در ایران پاسخگوی سوالات شما در این زمینه خواهد باشد.

 

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *