تراکم در کانکتورها، راهکار جدید R&M

تراکم-در-کانکتورها،-راهکار-جدید-R&M


زمان تخمینی مطالعه: 4 دقیقه

شرکت Senko مدل‌های CS و SN را توسعه داد. شرکت US Conec، کانکتور MDC را عرضه کرد. CS مخفف Corning Senko ، SN مخفف Senko Nano و MDC مخفف Mini Duplex Connector است.

تحقیق و آزمایش بر روی هسته: 1.25 میلی‌متر بست فلزی

ساخت این نوع از اتصال‌دهنده‌های دوگانه بر پایه بست های فلزی 1.25 میلی‌متری است. این ایده قبلا در کانکتور LC ، کابل‌کشی قدیمی ساختاریافته ، پیاده‌سازی شده است. بااین‌حال ، محفظه‌های این کانکتورها بسیار باریک‌تر هستند. این بست ها در SN ، دارای فاصله 3.1 میلی‌متر هستند برخلاف LC که 6.5 میلی‌متر است.

این به معنای این است که این کانکتورهای جدید از هسته‌های اتصالی که ازنظر درجه کیفیت، عملکرد انتقال، قابلیت اطمینان همچنین از نظر پاک‌سازی ساده و بررسی مورد آزمون‌وخطا قرارگرفته‌اند، استفاده می‌کنند

MSA در حال تعیین مسیر آینده است

دلیل این توسعه ، روشن شدن راه رسیدن به400G در قسمت اتصال غیرفعال (Passive) بود. مراکز داده به پهنای باند و کانال‌های انتقال بیشتری نیاز دارند. به همین دلیل است که تراکم پک کانکتورها در جلوی سوییچ‌ها و پنل ها افزایش می‌یابد.

در قسمت فعال (active) ، گروه پیشرو سازندگان MSA ، از پیش این راه را مشخص کرده بودند. آن‌ها با فرمت‌های جدید گیرنده QSFP-DD و OSFP ، پیکربندی‌های 8 کاناله را در قالب فشرده انتخاب کردند.

درحالی‌که کانکتور MPO با 12 ، 16 یا 24 فیبر نوری هم می‌توانستند کمک کنند ، کانکتورهای مینیاتوری جدید دسترسی مستقیم به هر کانال را امکان‌پذیر می‌کند که می‌توان هرکدام از آن‌ها را به‌طور جداگانه نصب کرد. این کار به‌عنوان‌مثال ایجاد ارتباط بین سوئیچ‌های مختلف از 4×100G به 400G را راحت‌تر می‌کند که یک مزیت تعیین‌کننده برای برنامه‌ریزی شبکه است.

تراکم پک چند برابر شد

Senko اول ‌از همه، کانکتور CS را راه‌اندازی کرد که تراکم پک کانکتور LC را دو برابر می‌کند و تراکم فیبرها را در پچ پنل ها سه برابر می‌کند سپس Senko به‌سرعت کانکتور SN را معرفی و راه‌اندازی کرد که فضای کمتری نسبت به CS اشغال می‌کند و می‌توان از آن برای خاتمه زنی حداکثر 384 فیبر در یک واحد ارتفاع استفاده کرد.

شرکت US Conec با کانکتور MDC خود، از این روش پیروی کرد. MDC همچنین می‌تواند تراکم فیبر را سه برابر کند. گفته می‌شود که این تراکم پک 432 فیبرنوری را در یک واحد ارتفاع رک را مجاز می‌کند.

تاثیرات کانکتور SN و MDC تقریباً یکسان است. آن‌ها در طبقه‌بندی کانکتورVSFF (ضریب شکلی بسیار کوچک) قرار می‌گیرند. آن‌ها به دلیل تفاوت طراحی کوچک در نمای پلاگین سازگار نیستند.

IEC در حال حاضر استانداردشده‌ی دو کانکتورVSFF است. دیگر شکل و عملکرد آن تغییر نخواهد کرد. آنها قبلاً در مشخصات توافقنامه چندمنظوره (MSA) نصب شده اند. سازندگان MSA در حال ادغام طراحی روکش پلاگین در اولین آداپتورهای QSFP-DD و OSFP هستند.

سه مدل کانکتور جدید برای کابل‌کشی با تراکم بالا:

پیکربندی 8 کاناله

به ازای هر ماژول چهار کانال (هشت فیبر) را می‌توان با هر دو کانکتور VSFF راه‌اندازی کرد. این روش راه را به‌سوی اترنت 400G با استفاده از پیکربندی 8 کاناله ( 8×50G) هموار می‌کند. مراکز داده Hypercale اولین مصرف کنندگان آن خواهند بود. مراکز داده لبه نیز می‌توانند در صورت افزایش ظرفیت از این روش سود ببرند.

در حال حاضر – آوریل 2021 – تعیین یک برنده دشوار است. به نظر می‌رسد بازار مرکز داده از هر دو کانکتورVSFF با اشتیاق یکسان استقبال می‌کند. در حال حاضر نمی‌توان گفت که کدام کانکتور برای تغییر رویه به اترنت 400G بهینه است. محصول پیشگام Senko ، کانکتورCS ، اکنون در صنعت مخابرات بیشتر موردتوجه قرار می‌گیرد.

Netscale به‌عنوان یک پلتفرم

R&M گزینه‌ی استفاده از هردو کانکتور VSFFرا در جدیدترین توزیع‌کنندگان Netscale، را به‌اندازه‌ی کانکتورCS پیشنهاد می‌کند. در حال حاضر تراکم پورت Netscale با 120 پورت دوگانه LC در واحد ارتفاع که رکوردشکن است ، می‌تواند بار دیگر به‌طور مؤثر افزایش یابد. مصرف‌کنندگان خواهند پرسید که چگونه باید کابل‌هایی با این تراکم پک را اداره کنند.

گروه R&M این چالش را با جزئیات بررسی کرده است و در حال حاضر پاسخ آن را می‌داند. یک سیستم مدیریت کابل‌کشی با دقت طراحی‌شده کار بر روی قسمت جلویی پچ پنل را تسهیل می‌کند. این راهکار از نظارت بر پورت‌ها و کابل‌ها پشتیبانی می‌کند. راه‌اندازی بازار نزدیک است.

منبع : Data Center Dynamics

بخوانید : تاثیر فیبرنوری در آب و هوا

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *