کف کاذب در مراکز داده و انواع آن‌ها

کف کاذب

کف کاذب


 

مدیریت جریان هوا و خنک کننده

مجاری هوای فوقانی برای توزیع هوای سرد معمولاً محدود هستند. ارسال هوای سرد از زیر کف‌های کاذب معمولا آسان‌تر است زیرا چیدمان کاشی های کف سوراخ شده تنها چیزی است که برای تغییر توزیع هوا لازم است. کف‌های کاذب همچنین فضای بیشتری را برای کابل کشی فراهم می کند که نیروی انسانی اضافی و زیرساخت های مورد نیاز را حذف می کند.

صرف نظر از مزایای زیاد کف‌های کاذب ، ارسال هوای زیری کف هنوز هم برای بسیاری از خنک‌کننده‌های مرکز داده مشکلاتی را به همراه دارد. معمولاً به دلیل تلاطم هوا، فشار هوای ناهموار و انتقال هوای آلوده ایجاد می شود برخی از ساختمان ها نیز فاصله قطعه به قطعه را برای ارتفاع مورد نیاز مرکز داده نوع طبقه مرتفع ندارند.

فضای زیر کف کاذب برای کابل کشی استفاده می شود که مانعی برای خنک کننده هوا می شود. از این رو، اثبات طراحی کف کاذب برای استقرار رک با چگالی بالاتر (8 تا 10 کیلو وات در هر رک و بیشتر) مناسب نیست. هر پنل باید کاملا مناسب و محکم باشد تا از نشتی هوا جلوگیری شود و هر edge که کنار دیوارها قرار دارد و دستگاه تهویه هوا باید محکم مهر و موم شود.

سطح و ظرفیت بار

برای بتن ریخته شده، ظرفیت بار مشکلی نخواهد بود. با این حال، این یک نگرانی برای تأسیسات با کف کاذب و رمپ های ساختاری است. در اینجا سه نوع بار وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:

بار نقطه ای

اکثر رک ها روی چهار پایه یا چرخ هستند. بار نقطه ای وزن یک رک روی هر یک از این چهار نقطه است. به عنوان مثال، یک رک سرور Sun Fire 15K ، تقریبا 998 کیلوگرم با چهار چرخ است، بنابراین توزیع بار به ازای هر چرخ زیر رک 250 کیلوگرم است. یک کاشی کف باید بار نقطه ای بالاتر از 250 کیلوگرم داشته باشد، به این معنی که یک مربع 1 اینچی از کاشی باید بتواند 250 کیلوگرم را بدون انحراف بیش از 2 میلی متر تحمل کند.

بار ثابت

بار استاتیک یا ثابت ، بار نقطه ای افزودنی روی کاشی است. اگر دو رک دارید که هر یک دارای بار نقطه ای 182 کیلوگرم هستند و هر رک دارای یک چرخ بر روی کاشی است، این کاشی دارای بار ثابت 384 کیلوگرم خواهد بود.

بار غلتیدن

بار غلتیدن باید نزدیک به بار استاتیک باشد و معمولا فقط برای کاشی های سوراخ دار قابل اعمال است. از آنجایی که ممکن است از راهروی خنک خود به عنوان راهرو برای جابجایی تجهیزات نیز استفاده کنید، کاشی‌های سوراخ‌دار باید وزن بارهای دو نقطه‌ای یک رک را در حالی که در امتداد راهرو می‌غلتانند تحمل کنند.

اگر کاشی های سوراخ دار نمی توانند این بار را تحمل کنند، باید به طور موقت آنها را با کاشی های جامد جایگزین کنید. این امر جریان هوای مناسب را از راهروی خنک منع می کند و هر بار که نیاز به جابجایی رک دارید، کار را زیاد می کند.

ارزیابی کف‌های کاذب و پنل‌ها

کف‌های کاذب تنوع بسیاری دارند. در ابتدا آنها از مواد ضعیفی مانند چوب یا فولاد توخالی ساخته می شدند و در واقع می‌توانستند کابینت ها و تجهیزات آن زمان را پشتیبانی کنند. با این حال، کف‌های کاذب مدرن امروزی از فولاد پر شده با سیمان یا آلومینیوم ریخته‌گری ساخته می‌شوند تا تجهیزات و کابینت‌های سنگین‌تر مراکز داده امروزی را در خود جای دهند.

انتخاب پنل مورد استفاده برای مرکز داده آسان نیست. پنل ها معمولاً بر اساس رتبه بندی “بار متمرکز” به بازار عرضه می‌شوند. این درجه بندی حداکثر باری است که می توان به ضعیف ترین نقطه اینچ مربع کاشی بدون تغییر شکل بیش از مقدار مشخص شده اعمال کرد.

انواع مختلف جنس‌های کفپوش کاذب

خواص ضد الکتریسیته ساکن مواد کفپوش امری است که باید در نظر گرفته شود. کفپوش‌های رسانا و مستهلک دو نوعی هستند که اغلب به اشتباه استفاده می شوند. اگرچه اتلاف استاتیک بر اساس معیارهای فنی به عنوان نوعی کف رسانا طبقه بندی می شود، تولیدکنندگان محصولات کف کاذب برای مراکز داده و اتاق های نظافت معمولاً آن‌ها را به صورت جداگانه برچسب گذاری می‌کنند.

کفپوش رسانا معمولاً در اتاق‌های نظافتی که در آن میکروچیپ ها استفاده می‌شوند، استفاده می‌شود. این نوع کفپوش نسبت به کفپوش اتلاف کننده ساکن مقاومت ارت کمتری دارد. مراکز داده استفاده از کفپوش رسانا را توصیه نمی کنند.

در مراکز داده، ما به کف‌های اتلاف‌کننده ساکن نیاز داریم که بارهای ساکن بیش از 100 ولت را از بدن و لباس‌های ما دور کرده و از طریق کاشی کف به زمین هدایت کنند. این امر مستلزم آن است که یک ماده سطحی دارای کیفیت اتلاف استاتیک لازم و یک زیرساخت زمینی باشد که از تولید الکتریسیته ساکن جلوگیری کند.

زیرساخت نیز باید بارهای الکتریکی را دور کند تا برای تجهیزات مضر نباشد. درجه بندی ها باید بر اساس مقاومت از هر نقطه از سطح پنل تا پایه باشد، که همچنین برای کار کردن باید به درستی به زمین نصب شود.

کفپوش چوبی

این کف‌ها از چسب هسته چوب کامپوزیت با چگالی بالا ساخته شده اند و در ورق های فولادی گالوانیزه گرم قرار گرفته اند. این پانل ها دارای درجه پخش شعله کلاس A هستند و استحکام، دوام و عملکرد آکوستیک عالی را ارائه می دهند. این پانل‌ها دارای درجه پخش شعله کلاس A هستند و استحکام، دوام و عملکرد آکوستیک عالی را ارائه می دهند و همچنین مقرون به صرفه، بادوام، عملکرد بار غلتیدن، ایمنی در برابر آتش، سیستم پشتیبانی همه کاره، پوسته بی صدا و گالوانیزه هستند.

کفپوش کاذب چوبی دیتاسننتر

کف کاذب تمام استیل

ساخته شده از یک صفحه فولادی با کیفیت بالا که با مواد سبک وزن محکم شده، جوش داده شده و تزریق شده است. سطح آن اپوکسی و رنگ آمیزی الکترواستاتیک است. دارای عملکرد بار غلتیدن عالی، سبک وزن برای سهولت در جابجایی، طراحی عالی عملکرد بار ، پوشش اپوکسی برای محافظت در طول عمر دارد.

کفپوش کاذب تمام استیل دیتاسنتر

کفپوش آلومینیومی

این کفپوش گران ترین نوع کفپوش است. به دلیل آن که استفاده از آن مزایای زیادی دارد: سبک وزن برای سهولت در جابجایی، در اثر غوطه ور شدن در آب و رطوبت تغییر شکل نمی دهد و خورده نمی شود، بنابراین عمر مفید آن طولانی است. فاقد مواد آهنی برای مختل کردن میدان های مغناطیسی است، عملکرد بار نورد عالی دارد. کف‌های با قابلیت دسترسی آلومینیومی در طیف گسترده ای از پوشش ها یا پوشش های رسانا، اتلاف کننده ساکن در دسترس است. علاوه بر این، پانل ها سوراخ دار آن جریان هوای آرام و بهینه را ارائه می دهند.

کفپوش کاذب آلومینیومی دیتاسنتر

بخوانید : نقش مراکز داده لبه در تکنولوژی متاورس

امتیاز شما به این مطلب