توسعه سیستم های کاربردی و پیشرفته RFID برای نیروگاه های هسته ای (بخش اول)

 

در همین حال ، فناوری RFID (که با استفاده از امواج رادیویی افراد و محصولات را در صنایع تولید انبوه شناسایی می کند) به عنوان یک فناوری بسیار کاربردی برای حمایت از ” اطلاعات جامع با امکان دسترسی فراگیر و طبقه بندی شده” مورد استفاده قرار می گیرد. عملکرد این فناوری همیشه در حال ارتقا است. یک نیروگاه هسته ای از اجزای مختلفی تشکیل شده است. در مورد ساخت و نگهداری چنین نیروگاهی از “قابلیت ردیابی اطلاعات در عین حال رعایت محرمانگی” در مورد اجزای سازنده، سوابق ساختمانی وسایر موارد مورد نیاز به میزان قابل توجهی استفاده می شود.

عمدتا بررسی و ورودی این سوابق توسط نیروی انسانی با ورودی دستی و تأیید تصویری انجام می شود. با این حال انجام “بررسی های مضاعف” برای جلوگیری از خطاهای انسانی مانند خطاهای رونویسی کاملا ضروری است.

در این میان ، فناوری RFID به دلیل سطح بالایی که درعملکرد دارد، تطبیق پذیری عمومی و مقاومت در برابر محیط ، به سرعت به عنوان یک روش شناسایی خودکار در منطقه صنعتی محبوبیت می یابد و توجه بسیاری را به خود جلب می کند.

عملکرد شناسایی و تشخیص در فناوری RFID با استفاده از امواج الکترومغناطیسی انجام می شود.

علاوه بر این در مقایسه با بارکد (که یک روش شناسایی خودکار قدیمی تر است)، فناوری RFID به دلیل قدرت محافظت بیشتر، از قابلیت انعطاف پذیری عمومی بالاتری برخوردار است.

کاربرد تکنولوژی کنترل در خطوط لوله نیروگاه های هسته ای

با توجه به نظارت بر کار و کنترل ثبت جوشکاری در خطوط ساخت کارخانه های تولید لوله و همچنین کنترل حمل و نقل لوله های ساخته شده ، بهره بری وکاربرد عملی فناوری RFID آغاز شده است.

نظارت بر ثبت کار تولید هر خط لوله نیروگاه های هسته ای، که بالغ بر ده ها هزار مورد است، با دیگر لوله کشی ها متفاوت است زیرا این خطر وجود دارد که مشکلی در روند تولید باعث عدم پیشرفت درساخت شود. این بدان معنی است که مدیریت و ثبت تاریخ تغییرات در فرآیند هر مورد ازتولید لوله ضروری است.

علاوه بر این فرآیند تولید لوله، شامل مراحل بسیاری پس از ورود مواد (به عنوان مثال: برش ، خم شدن و جوشکاری) است. بر این اساس لازم است مقدار زیادی از سوابق کار همراه با مراحل این فرآیند کنترل شود.

براین اساس یک برنامه تولید روزمره توسط سیستم کنترل تولید داخلی ساخته شده است و داده های عملکرد گذشته برای هر فرآیند در این طرح به صورت دستی وارد سیستم می شود. به طور طبیعی کنترل زمان واقعی در این شرایط دشوار است.

این سیستم می تواند به سیستم های کنترل تولید متصل شود و پیشرفت تولید و وضعیت تاخیر هر محصول لوله کشی را در زمان واقعی تعیین کند.

علاوه بر این با ثبت زمان شروع و پایان یک فرآیند، می توان زمان و عملکرد هر مرحله فرآیند را به طور سیستماتیک تخمین زد که منجر به عملکرد بهتر در محل با بهره وری بالاتری در تولید شود.

همچنین لازم است سوابق دقیق تری در مقایسه با سایر موارد ثبت شود ، بنابراین برای کنترل صلاحیت و مدیریت سوابق توجه و تلاش زیادی لازم است.

قبل از شروع عملیات جوشکاری، با اسکن تگ RFID فوق الذکر به وسیله PDA (خوانشگر دیجیتال دستی) و یک خواننده برچسب IC داخلی ، اطلاعات مورد نیاز برای کنترل صلاحیت را می توان در برابر اطلاعات ثبت شده بررسی کرد. به این ترتیب به عنوان مثال پایگاه داده می تواند بررسی کند که آیا یک جوشکار صلاحیت های لازم برای جوشکاری قطعات مربوطه برای جوشکاری را دارد یا شرایط جوشکاری طبق دستورالعمل است یا خیر. در نتیجه می توان از عملیات جوشکاری نامناسب قبل از انجام آن ها جلوگیری کرد.

علاوه بر این سوابقی مانند جریان جوشکاری می توانند به عنوان داده های الکترونیکی پس از اتمام جوشکاری ذخیره شوند، بنابراین بهره وری عملکرد سازمان ثبت و تأیید کار جوشکاری می تواند به طور چشمگیری بهبود یابد.

همانطور که در بالا ذکر شد ، حمل نادرست و یا با تاخیر لوله ها و قطعات همراه آن ها باعث تاخیر در محل ساخت نیروگاه می شود. بنابراین کنترل روند تولید محصول بسیار مهم است. با توجه به اینکه به طور متعارف در زمان ارسال محصول ، محصول نهایی بصورت دستی چک شده و با بررسی بصری تأیید می شود استفاده از این روش مکانیزه برای بررسی محصولات نهایی و جلوگیری از خطاهای انسانی ، به مقدار قابل توجهی در کارتاثیر گذار است.

در سیستم توسعه یافته فعلی، با اسکن ساده تگ RFID ثبت شده در محصولات لوله کشی با PDA قبل از حمل و نقل، می توان داده های اسکن شده را به طور خودکار در برابر اطلاعات برنامه حمل و نقل تعیین شده توسط سیستم کنترل تولید بررسی و مدیریت کرد.

علاوه بر این مکاتبات اداری برای انتقال می تواند به طور خودکار از طریق اتصال به پایگاه داده کنترل، آماده شود و به کاهش میزان زمان تلاش در امور حمل و نقل کمک کند و اطلاعات حمل و نقل ثبت شده در سیستم می تواند بلافاصله به سایت ساخت و ساز ارسال شود.

برای مشاهده بخش دوم این مقاله کلیک کنید

برای مشاهده بخش سوم این مقاله کلیک کنید

 
امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *