استفاده از تگ های RFID در غذاهای قابل گرمایش با ماکروویو

 

امروزه بسیاری از شرکت های صنایع مواد غذایی و بسته بندی مواد غذایی، به وسیله ی برچسب های RFID که تحت عنوان ECO RFID مجموعه غذا و نوشیدنی شناخته می شوند و برای استفاده از غذاهای قابل گرمایش با ماکروویو طراحی شده است، سهم خود را در جلوگیری از هدر رفتن مواد غذایی و آشامیدنی تکمیل کردند. برچسب ECO Meal به منظور از بین بردن خطرات ناشی از قوس الکتریکی ماکروویو طراحی شده است و از برچسب های پلاستیکی قدیمی مقاوم تر است. این تگ ها علاوه بر تاثیرگذاری در فروش و بازاریابی محصولات غذایی دارای قابلیت ردیابی و پیگیری زنجیره ی تامین است.

تگ های قدیمی RFID از آنتن چسبی آلومینیومی یا مسی یک مدار گردآوری شده و یک لایه پلی اتیلن و ترفتالیت که تراشه و آنتن را می توان روی بستر کاغذی برچسب وصل کرد، ساخته شده است. آن لایه پلاستیکی استحکام و انعطاف پذیری بالایی دارد اما قابل تجزیه نیست زیرا جذب آب کمی دارد دمای خاک را افزایش داده و می تواند تا 1000 سال بر روی خاک بماند. آنتن ها نیز تجزیه نمی شوند و برای محیط زیست مضر هستند آنتن های چسبی قدیمی با مواد شیمیایی باعث ایجاد ضایعات و دی اکسید کربن می شوند.

با در نظر گرفتن این موضوع برچسب های ECO Meal به صورت تجدیدپذیر طراحی شده اند. برچسب های چاپی UHF برای ردیابی در صنایع پوشاک و مد و همچنین لوازم آرایشی استفاده می شود. با این حال در سال های گذشته با افزایش تقاضا شرکت های تولید کننده RFID سراغ طراحی برچسب ها در انواع مختلف صنایع رفته است.

صنایع غذایی جدیدترین بخشی است که آماده ی استفاده از تکنولوژی RFID است. مشخص شده که برندهای معروف غذایی و خرده فروشان قدیمی به دنبال یک فناوری برای کاهش ضایعات زنجیره ی تامین، بهبود ایمنی غذا و جلوگیری از فروش مواد غذایی تاریخ مصرف گذشته برای فروش به مصرف کنندگان هستند. کووید 19 برای کمک به کارخانه ها در کارایی تاسیسات و تجربه تولید بدون تماس دست ، نیاز به این فناوری را برجسته کرده است.

جدیدترین برچسب ECO Meal به شکلی طراحی شده است که به غذاهای منجمد یا سایر غذاهای بسته بندی شده با قابلیت گرمایش با ماکروویو متصل می شود و طبق گفته مدیران شرکت های طراحی بسته بندی هوشمند این طراحی شامل یک مهندسی برای به حداقل رساندن تاثیر انرژی ماکروویو است.تگ های RFID قدیمی نباید در ماکروویو ها استفاده شوند زیرا مواد فلزی موجود در آن ها می تواند باعث ایجاد قوس الکتریکی بشود برعکس ، برچسب های ECO Meal برای حفظ انرژی ماکروویو و کاهش جرقه طراحی شده است.

همچنین برای ردیابی غذاها یک برچسب ECO Stripe وجود دارد که یک برچسب پرچمی است و برای استفاده در قوطی های آلومینیومی در نظر گرفته شده است. آنتن موجود در این برچسب ها از خود محصول دور نگه داشته می شود تا بتواند با وجود فلز داده ها را منتقل کند. این برچسب های بدون دخالت دست نه تنها برای قوطی ها بلکه برای سایر کاربردهایی که در آن ها از فلز استفاده می شود مثلا در صنایع و صنعت دارویی نیز قابل استفاده است.

برچسب های ECO Hanger نیز در حال حاضر در بازار پوشاک که دارای فاکتورهای سایز و شکل برای تک فروشی های عمومی است، با بستری بر پایه فیبر قابل استفاده است و برای بالا بردن کیفیت عملکرد صنایع پوشاک و مواد غذایی طراحی شده است و شرکت ها را قادر می سازد در محیط هایی که ممکن است تعداد زیادی برچسب های RFID در کنارهم قرار گرفته باشند، کالاها را از زنجیره ی تامین تا فروشگاه ها ردیابی کنند.

برچسب ECO Cap که امسال وارد خط تولید شد یک برچسب 30 میلی متری است که بالای لیوان ها و بطری های پلاستیکی قرار می گیرد و برای شناسایی منحصر به فرد بطری های پلاستیکی حاوی آب یا سایر نوشیدنی ها طراحی شده است.

چهار تگ معرفی شده از نظر قیمت قابل مقایسه با برچسب های پوشاک در نظر گرفته شده است و با ثبت شناسه های تگ های تمام مواردی که RFID دارند و با به روز رسانی خودکار شمارش موجودی هنگامی که مشتری می خواهد یک محصول را حذف کند، قابلیت مدیریت خودکار کالاها و فروشگاه های سلف سرویس را دارند.

امتیاز شما به این مطلب