لیبل پرینترهای RFID

 

لیبل پرینترهای RFID به دو منظور استفاده می‌شوند؛ اول به منظور چاپ بر روی لیبل‌ها و سپس برای رجیستر کردن آن­ ها.

چرا قیمت لیبل پرینترهای RFID زیاد است؟

پرینتر RFID دستگاهی به مراتب پیچیده ­تر از پرینترهای معمولی به حساب می­اید. مهم ترین اجزا این پرینترها قرائتگر RFID و آنتن RFID است که با دقت بسیار بالایی کار می­کنند تا بتوانند تگ RFID را بخوانند. علاوه بر این، در این لیبل پرینترها از تجهیزات با کیفیتی استفاده می­شود تا توانایی چاپ درست بارکد­ها را داشته باشند که اگر در این مرحله کیفیت چاپ بر روی تگ به اندازه کافی خوب نباشد، می­تواند در ادامه مشکلاتی را برای راهکار مبتنی بر RFID شما ایجاد کند. همه این موارد و نیاز مهندسی پیچیده ای که این دستگاه ­ها دارند، قیمت نهایی آن ها را بالا می برد.

با توجه به سریع و دقیق بودن لیبل پرینترها، در مدیریت زنجیره تامین، تولید، لجستیک و خرده فروشی که سرعت دارای اهمیت بسیاری است؛ لیبل پرینترها بسیار با ارزش هستند. در کاربردهایی مانند موارد بالا که حجم زیادی از برچسب‌های RFID مورد استفاده قرار می­گیرد، زمان صرفه جویی شده هنگام رجیستر و چاپ تگ‌ها، استفاده از لیبل پرینترها به خوبی ارزش این دستگاه‌ها را نشان می‌دهد.

rfid printer rfidrdr.fit lim.size 1050x

دو شیوه از شیوه‌های چاپ لیبل‌ که در لیبل پرینترها استفاده می‌شود؛ چاپ حرارت مستقیم و چاپ انتقال حرارت است که به توضیح در مورد آن­ ها می­پردازیم.

روش حرارت مستقیم

چاپ حرارت مستقیم تنها بر روی نوع خاصی از کاغذ (لیبل) چاپ می‌شود؛ بدین صورت که وقتی لیبل با یک Printhead گرم تماس پیدا می‌کند، تیره می‌شود. در این روش هنگامی که کاغذ از این چاپگر عبور می‌کند، سیم موجود در چاپگر داغ شده و سپس با توجه به الگوی تعریف شده برروی کاغذ حرکت می‌کند. این شیوه چاپ به طور معمول کمتر در کاربردهای RFID مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ چرا که لیبل‌های RFID به طور معمول ممکن است در معرض گرما و یا نور خورشید قرار بگیرند، در نتیجه این موضوع ممکن است به چاپ صورت گرفته برروی لیبل صدمه بزند. اما از جمله مزیت‌های این روش نسبت به روش انتقال حرارت، هزینه کمتر آن است. چرا که در این روش نیازی به خرید نوار پرینتر وجود ندارد. این روش به طور معمول در کاربردهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد که نیازی به رجیستر تگ وجود ندارد و فقط چاپ اهمیت دارد؛ مانند رسیدها، برچسب‌های نام محصولات و غیره. این برچسب‌ها به طور معمول بر روی کالاهایی هستند که مدت کوتاهی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در محیط‌هایی که نور و گرمای زیادی در آن موجود است قرار نمی‌گیرند.

 

روش انتقال حرارتی

روش انتقال حرارتی مانند روش حرارت مستقیم عمل نمی‌کند و به جای اینکه حرارت مستقیم بر روی لیبل قرار گیرد، حرارت، نوار ریبون را ذوب کرده و آن را به شکل الگوی مد نظر بر روی لیبل قرار می‌دهد. چاپ بر روی لیبل‌ها از این طریق، دوام و طول عمر متن چاپ شده بر روی لیبل را افزایش می‌دهد. این روش چاپ، رایج‌ترین روش چاپ بر روی تگ­های RFID است؛ چراکه طول عمر موارد چاپ شده برروی لیبل‌ها طول‌عمر بیشتری نسبت به موارد چاپ شده در روش حرارت مستقیم دارند چاپ‌های صورت گرفته بر روی لیبل‌های RFID از این روش، در محیط‌هایی با دما و نور زیاد مقاوم بوده و آسیبی نمی‌بینند.

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *