مکان یابی کالا با سیستم RFID

با RFID هم می توانید به همه محصولات شماره شناسایی منحصر به فرد درست مانند بارکد بدهید، اما مزیت سیستم RFID با سیستم بارکد خطی که به صورت دقیق باید در برابر اسکنر قرار بگیرد تا خوانده شود، بسیار متفاوت است زیرا این سیستم می تواند برچسب RFID را در محدوده سیگنال خود تشخیص دهد. یعنی شما به وجود یک فرد برای انجام این کار نیازی ندارید که بارکدی را جستجو کند و اسکنر، بارکد را روی آن نشان دهد. با استفاده از این ویژگی می توان اکثر سیستم ها را خودکار کرد و مداخله نیروی انسانی را به حداقل رساند زیرا هنگامی که برچسب بر روی کالا در برابر ریدر یا خوانشگر RFID قرار می گیرد، برچسب اسکن می­شود و صورتحساب داده می شود.

موقعیت یابی یا مکان یابی داخلی با RFID

فن آوری RFID اغلب در بخش تولید و تدارکات گسترش یافته است. به عنوان مثال می توان اشیاء را در زنجیره تولید، به صورت لحظه به لحظه ردیابی کرد. یک سناریو دیگر ذخیره کردن داده از طریق تگ های RFID است که این تگ ها به اشیاء چسبیده می شود. مثلا داده ها می توانند شامل تارخ انقضا اشیا و دیگر اطلاعات باشند. همچنین می تواند برای شناسایی و موقعیت یابی جانداران اعم از پرسنل ادارات ،ارباب رجوع و یا در بیمارستان ها برای بیماران، کادر درمان و تجهیزات پزشکی در بیمارستان‌ها و یا سایر جاندارن اعم از حیوانات و گیاهان مورد استفاده قرار گیرد. برای این منظور، تعدادی دستگاه خوانش درمحل پروژه قرار گرفته اند که موقعیت اشیا و جاندران را مشخص می کنند و دقت آن بستگی به فرکانس مورد استفاده دارد. تگ های RFID همچنین می توانند برای مسیریابی داخلی استفاده شوند.

 

Industry 4.0 Is All About Mass Personalisation RFID Labels

 

در ادامه به عنوان یک مثال، ردیابی داخلی در یک سوپر مارکت را بررسی می کنیم:

با کمک سیستم ردیابی داخلی در یک سوپرمارکت، رفتار مصرف کننده را می توان تحلیل کرد و طراحی فروشگاه و قفسه ها را می توان بهینه سازی کرد.

تعریف مسئله

در یک سوپرمارکت، حرکات مشتریان برای به دست آوردن دیدگاهی نسبت به عادت ها و رفتار خرید مشتریان، تجزیه و تحلیل شده است. این کار می تواند برای بهینه سازی طراحی فروشگاه و جایگذاری محصولات استفاده شود.

راهکار

با کمک موقعیت یابی داخلی از طریق بلوتوث، موقعیت کارت‌های خرید در محوطه فروشگاه شناسایی می شود. در پشت صحنه، مسیرهایی که مشتریان در فروشگاه راه می روند، مجازی سازی شده است و نقشه هایی که نشان دهنده فضاهای با ترافیک بالا و ترافیک پایین هستند، می توانند ایجاد شوند. با تجزیه و تحلیل میزان کاربرد فضاهایی مانند محل صندوق دریافت پول و یا قفسه اغذیه فروشی و…، نیازهای شخصی پرسنل به طور مؤثرتری مشخص می شود. علاوه بر این، سیستم RFID می تواند برای ایجاد پیوند بین حرکات مشتریان و خرید آنها (با مقایسه و بررسی زمان های ثبت شده در قبض خرید) استفاده شود. در نتیجه پروفایل های خرید آنالیز شده به دست می آید.

پیاده سازی و اجرای فنی

به منظور مسیریابی و ردیابی حرکات مشتریان، بیکون‌های (فرستنده های رادیویی بلوتوث کوچک) کم مصرف (BLEها) در سبدهای خرید و کارت های خرید نصب می شوند. موقعیت یاب ها یا نودهای دریافت کننده که در محیط نصب می شوند، بیکون ها را ثبت و شناسایی می کنند و موقیعت آن ها را به پلتفرمی که در آنجا مسیرهای پیاده روی نمایش داده می شوند، منتقل می کنند.

 

4 Consumer Retail 1024x684

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *