استفاده از آر اف آی دی (RFID) در سیستم مدیریت انبار (WMS) | قسمت اول

7

 

تکنولوژی RFID یک روش جالب برای تکمیل جمع آوری اطلاعات و شناسایی محصول در مدیریت زنجیره تامین و عملیات انبار است.
هدف اصلی استفاده از آر اف آی دی (RFID) افزایش کارایی انبار با کاهش هزینه های نیروی کار و لجستیک است که باعث افزایش چشمگیر سود در بازار رقابتی امروز می شود. این کار بسیار مقرن به صرفه است، زیرا انبارها می توانند چندین ناحیه عملیاتی را در داخل محوطه خود بهینه سازی کنند. برای مثال، در یک انبار معمولی کارکنان جعبه های موجود را همراه با اسناد و کاغذهای مربوط به جزئیات اقلام تحویل می گیرند. سپس کارکنان به صورت دستی محتوای هر یک از جعبه ها را با توجه به برگه راهنمای موجود بررسی می کنند. اشکال این روش این است که کارکنان فروشگاه نمی توانند ببینند که کدام آیتم ها در کدام جعبه هستند یا تا زمانی که هر جعبه به طور جداگانه بررسی نشود، نمی توانند متوجه شوند که اقلام از بین رفته اند یا نه. این قسمت ها می توانند از تکنولوژی ارتباطات رادیویی (RF) بهره مند شوند. این تکنولوژی بی‌سیم (wireless) در انبارها می تواند به برقراری ارتباط بی‌سیم ساده و آنلاین، بین عملیات و کامپیوتر کارکنان کمک کند.

 

2

5

 

انبار بی سیم که از تکنولوژی RFID استفاده می کند، با اتصال کارگران انبار به سرور برنامه کاربردی انبارداری back-end، فعالیت های انبار را از طریق دستگاه های دستی بی سیم، با اسکن بارکدها یا تگ های RF متصل به پالت ها ضبط می کند. این دستگاه ها به کارمندان کمک می کنند تا مکان هایی که لازم است محصولات جابه جا و شمارش شده یا دور انداخته شوند، شناسایی کنند. این تکنولوژی به کنترل بهتر جابه‌جایی ها و ذخیره مواد در انبار، با به حداکثر رساندن بهره وری قبض ها و حمل کالاها منجر می شود. همچنین استفاده از فضا را بهینه سازی می‌کند و باعث دانستن محل دقیق محصولات می شود. علاوه بر این اجازه می دهد کارکنان خدمات مشتری را بهبود بخشند و در سطح بالایی نگه دارند.

 

3

 

امروزه مدیران فناوری اطلاعات به طور جدی در مورد چگونگی یکپارچگی تکنولوژی RFID در سیستم  مدیریت انبار (WMS)، به منظور افزایش کارایی در مدیریت انبار تحقیق می کنند. چالش های مدیران فناوری اطلاعات در این زمینه عبارتند از:

– بررسی جریان های عملیاتی به منظور یافتن راه های کارآمد برای اجرای تکنولوژی بی سیم در مدیریت زنجیره تامین و انبار

– آماده سازی تسهیلات برای حرکت تکنولوژی انبار بی‌سیم. مثلا،

1- در نظر گرفتن مواردی مانند محل قفسه بندی و راهروها، رتبه بندي و شماره گذاری انبار (برای مناطق ذخیره سازی اولیه و ثانویه) و لیبل گذاری محصولات با لیبل های بارکد
2- اطمینان از اینکه انبار به درستی مجهز به نقاط دسترسی RF، آنتن و …
3- به روز رسانی اطلاعات مربوط به محصول در نرم افزارهای کامپیوتری
هم ترازی نرم افزار انبار برای ارتباط با نرم افزار اصلی کسب و کار

– خرید (پس از در نظر گرفتن گزینه های مختلف) تجهیزاتی مانند اسکنر RF و بارکد، پرینترهای قابل حمل و سنگین و نوع مناسب لیبل ها

در مطلب بعدی با ما همراه باشید تا با قابلیت های مدیریت انبار مبتنی بر  آر اف آی دی (RFID) و اهداف آن بیشتر آشنا شوید.
ادامه دارد…

 برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد راهکار انبارداری با استفاده از RFID با کارشناسان ما در لاوان ارتباط تماس بگیرید.

مطالب مرتبط:

راهکار مدیریت انبار و مراکزتوزیع در RFID
کاربرد تکنولوژی RFID در صنایع مختلف

آر اف آی دی (RFID) چگونه کار می کند؟  | قسمت اول آر اف آی دی (RFID) چگونه کار می کند؟  | قسمت اول
RFID (آر اف آی دی) چگونه کار می کند؟ | قسمت چهارم | تگ های سخنگو
راهکار انبارداری با تکنولوژی RFID

 

امتیاز شما به این مطلب