یک سوم از مشاغل آمریکا تا سال 2030 توسط ربات‌ها تصرف می شوند

به گزارش ایسنا، طبق گفته‌ی شرکت PwC این برآورد بر اساس پیش‌بینی قدرت رباتیک و هوش مصنوعی در مراحل مختلف فناوری و پیشرفت اعلام شده است. میزان جایگزینی ربات‌ها در ایالات متحده 38 درصد، بریتانیا 30 درصد، آلمان 35 درصد و ژاپن 21 درصد است.

چه مشاغلی بیشتر در معرض جایگزینی هستند؟

بیشترین بخش‌هایی که خودکار و ربات‌‌‌ها جایگزین نیروی انسانی شده، مشاغل پرخطر هستند. البته در بخش‌های مختلف دیگر نیز از ربات‌ها استفاده می‌شوند، اما این جایگزینی در کشورهای مختلف متفاوت است. به طور مثال استفاده از ربات در بخش مالی و بیمه ایالات متحده به نسبت بریتانیا بیشتر است. علت این جایگزینی، تجربه کمتر کارکنان مالی آمریکا نسبت به بریتانیا است.

از دیگر مواردی که با خطر جایگزینی روبرو هستند سرویس‌های غذایی، حمل و نقل و انبارهاست.

چرا جایگزینی در برخی از مشاغل اتفاق نمی افتد؟

البته در مورد برخی از مشاغل هرچند نیازمند اصول فناوری خاص باشند، این جایگزینی هرگز اتفاق نمی‌افتد. دلایلی همچون هزینه‌های زیاد تعمیر و نگهداری ربات‌ها در مقایسه با نیروی انسانی و عدم استفاده از ربات در مشاغل ابتکاری نیز وجود دارد. پس چندان هم جای نگرانی نیست که ربات‌ها جایگزین تمام فرصت‌های شغلی شوند.

این جا‌یگزینی چه معنایی برای نیروی انسانی دارد؟

با جایگزینی ربات‌ها با نیروی انسانی در مشاغل مختلف موجب افزایش سرعت امور در این مشاغل خاهد شد برای مثال مسئولان وام مسکن می‌توانند به ‌جای انجام بررسی‌ها و کاغذبازی‌های تکراری زمان بیش‌تری را صرف مشاوره‌ی مشتریان، پردازش وام‌ها و بررسی استثنائات کنند. درحالی که ربات‌ها تریاژ می‌کنند و بیماری‌های معمولی را تشخیص‌می‌دهند، پزشکان می‌توانند زمان بیش‌تری را در اتاق اورژانس صرف موارد جدی و غیرمعمول کنند.

برای مدیران اجرایی فعالیت‌هایی مثل تجزیه‌ و تحلیل گزارش‌ها و داده‌ها، تهیه‌ی تکالیف کارکنان و مرور گزارش‌های موقعیتی را می‌توان توسط فناوری کنونی خودکار کرد. طبق برآوردهای محققان، این کارها حدود ۱/۵ از وقت مدیریان اجرایی را می‌گیرد.

به نقل از فوربس، نمودار زیر از مکنزی رابطه‌ی بین دستمزد و ظرفیت خودکارشدن یک شغل را نشان‌می‌دهد. بر اساس این جدول خودکارشدن مشاغلی که مهارت بالایی نیاز دارند، سخت‌تر است، اما کارهای ساده درواقع در سراسر نمودار هستند. مایکل چویی یکی از نویسندگان این پژوهش می‌گوید، روش درست توضیح این مسئله این است که رابطه‌ای بین دستمزد و خودکارشدن وجود دارد اما خیلی قابل‌پیش‌گویی نیست.

بخش مهمی از کارهای کارکنان کم‌مهارت نیز خودکار خواهد شد. برای مثال بیش‌تر کارهای ماموران بایگانی توسط ربات‌ها قابل انجام است. اما دیگر کارکنان کم‌مهارت ازجمله کسانی که در خانه از بیماران مراقبت می‌کنند، طراحان فضای‌سبز و کارگران تعمیر و نگهداری تاحدی نسبت به خودکارشدن مقاوم هستند.

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *