آیا جوندگان بزرگ‌ترین تهدید برای کابل کشی شبکه فیبر نوری هستند؟

تهدید های کابل کشی

تهدید های کابل کشی


 

 موش‌های صحرایی، موش‌ها موش‌های کیسه‌دار و خانواده آن‌ها، ازآنجا که دندان‌هایشان در طول عمرشان در حال رشد است، همیشه در جستجوی چیزهای مناسب برای جویدن هستند. این مراقبت از دندان‌ها ممکن است منجر به وارد شدن آسیب سطحی به کابل‌ها شود. گاهی اوقات به دلیل اینکه کابل‌ها مسیر جوندگان را به سمت لانه یا منبع غذا و آب مسدود می‌کنند، آن‌ها را می‌جوند.

در ایالات‌متحده، موش‌های کیسه‌دار علت اصلی مشکلات مربوط به حیوانات هستند که برای کابل کشی دفنی ایجاد می‌شود. سنجاب‌ها بزرگ‌ترین علت آسیب حیوانات به کابل کشی فیبر نوری هوایی هستند. سنجاب‌ها Time Warner Cable را مجبور کرد در نیویورک 87 مایل کابل را در سال 2011 تعویض کند. اخیراً موش‌ها کابل اتصال دو مرکز داده در شهر تالین پایتخت استونی را جویدند که باعث شد خدمات آنلاین شهروندان برای مدتی از دسترس خارج شود. چند سال پیش، موش‌ها به‌طور کامل دسترسی به اینترنت را برای مشتریان ویرجین مدیا در بخش‌هایی از اسکاتلند از بین بردند.

آسیب‌های ناشی از جوندگان می‌تواند به‌طورجدی بر قابلیت اطمینان کابل‌های فیبر نوری داخلی و خارجی تأثیر بگذارد. این کابل‌ها به‌طورکلی قطر نسبتاً کمی دارند و باعث می‌شود که نسبت به سایر کابل‌های ارتباطی در برابر جوندگان بیشتر آسیب‌پذیر باشند. ازآنجاکه جوندگان موجودات شب زی هستند، ممکن است به دلیل جویدن کابل‌ کشی در مکان‌هایی که به‌راحتی شناسایی نمی‌شوند، اپراتورهای شبکه تا زمانی که عملکرد شبکه خراب نشود، متوجه آسیب نشوند. علاوه بر وقفه‌های ایجاد شده در خدمات، ممکن است نیاز به روش‌های تعمیر و ردیابی آسیب پرهزینه و وقت‌گیر نیاز داشته باشند.

کابل‌های آسیب‌دیده توسط جوندگان عموماً در شفت‌ها یا مجاری زیرزمینی قرار دارند. جایی که حیوانات می‌توانند آزادانه حرکت کنند. یکی دیگر از مکان‌های مهم دیگر مکان‌هایی هستند که کابل‌های بین ساختمان‌ها یا بین اتاق‌ها (معمولاً در زیرزمین) نصب می‌شوند. کابل در مسیرهای کابل ‌کشی، backbone‌ها، یا مجرای داخلی و raceway ها کمتر احتمال دارد که شاهد آسیب جوندگان باشند.

انواع مختلف محافظت در برابر جوندگان

ما می‌توانیم بین دو سطح محافظت تمایز قائل شویم: کابل‌های کاملاً محافظت شده در برابر جوندگان و کابل‌های محافظت شده در برابر جوندگان. کابل‌های محافظت شده در برابر جوندگان در جایی که تعداد محدودی از جوندگان برای قوی‌تر کردن دندان‌های خود یا بازی گوشی کردن در حال جویدن کابل‌ها هستند، از آسیب دیدن هسته کابل جلوگیری می‌کنند. توصیه می‌شود از کابل‌های آرموردار U-DQ (BN) با روکش شیشه‌ای که به عنوان الیاف شیشه‌ای نیز شناخته می‌شوند و از هسته کابل مانند یک پوشش اضافی محافظت می‌کند و می‌تواند برای محیط‌هایی که تعداد جوندگان کمتر است استفاده شود. بااین‌حال، اگرچه این سطح از حفاظت کافی نیست و دیر یا زود، جویده شدن مکرر آن‌ها می‌تواند به آسیب دیدن هسته کابل و شکستن فیبر منجر شود. این اتفاق به دلیل جویده شدن یک محل توسط موش‌های مختلف اتفاق می‌افتد.

کابل‌های فیبر نوری با افزودن لایه‌ای که اطمینان حاصل شود جوندگان نمی‌توانند راهی به هسته کابل پیدا کنند، از سطح محافظت بالاتری برخوردارند. کابل‌های محافظت‌ شده در برابر جوندگان حتی در صورت وجود تعداد زیادی از جوندگان، محافظت در برابر مقاومت مکانیکی را برای مدت طولانی فراهم می‌کنند. بهترین نتیجه با کابل‌هایی حاصل می‌شود که دارای آرمور فولادی هستند. برای محیط‌های در معرض خطر جوندگان، استفاده از کابل‌های آرموردار دارای نوار فولادی از انواع U – DQ (ZN) (SR) (یک غلاف کابل)، یا U – DQ (ZN) H (SR) (دو غلاف کابل) توصیه می‌شود.

تقویت با پشم شیشه

یک روش محافظت بسیار مؤثر استفاده از روکش‌های پشم شیشه است که حاوی الیاف فایبرگلاس است. این نوع تقویت‌کننده گسترده‌ترین اقدام برای محافظت است. پشم شیشه هنگام پردازش مکانیکی خرد می‌شود. در نتیجه قطعات کوچک فیبر شیشه‌ای شکسته شده و به درون پوست جونده‌ها فرو می‌روند. این باعث آزرده شدن آرواره فک آن‌ها شده و آن‌ها را متوقف می‌کند و خارش ناخوشایند باعث می‌شود از جویده شدن بیشتر کابل‌ها توسط حیوانات جلوگیری شود. کابل‌های دارای محافظ پشم شیشه برای نصب و راه‌اندازی با خطر متوسط جویده شدن محافظت کافی دارند. از مزایای کابل‌های آرموردار دارای پشم شیشه نسبت به سایر روش‌های محافظت می‌توان به وزن کم و انعطاف‌پذیری بدون مانع آن‌ها اشاره کرد. این بدان معنی است که محافظت بیشتر سهولت و سرعت نصب را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد، درحالی‌که بین استحکام و دوام به‌طور هم‌زمان سازش وجود ندارد. این کابل‌ها را می‌توان در مناطق بالارونده و در مجاری کابل‌ها در داخل خانه بدون هیچ مشکلی استفاده کرد.

آرمور ساخته شده از سیم فولادی

آرمورهای فلزی ساخته شده با سیم یا نوارهای فولادی سطح حفاظت بالاتری را ارائه می‌دهند. جوندگان به‌سادگی قادر به گاز گرفتن هر چیزی که تقریباً به ‌اندازه فولاد آلیاژی سخت باشد نیستند. آرمورهای سیمی فولادی نسبت به کابل‌های دارای محافظ پشم شیشه محافظت بیشتری در برابر جوندگان دارد. آرمورهای ساخته شده از سیم‌های فولادی گالوانیزه بین غلاف داخلی و خارجی قرار می‌گیرند.

بااین‌حال، آزمایشات نشان داده اند که جوندگان سرسخت قادر به بیرون کشیدن سیم‌ها از کامپوزیت هستند، درنتیجه باعث تضعیف روش تقویتی می‌شوند. حتی کابل‌های آرموردار از جنس سیم فولادی نیز محافظت تضمینی را در برابر حملات مکرر ایجاد نمی‌کنند. آرمورهای ساخته شده سیم فولادی برای مجاری و شفت‌های زیرزمینی که به‌ندرت در معرض جوندگان قرار می‌گیرند توصیه می‌شود.

آرمور ساخته شده از نوار فولادی

کابل‌های دارای آرمور ساخته ‌شده از نوار فولادی در برابر جوندگان ایمن هستند. این کابل‌ها برای مصارف صنعتی 100% مؤثر هستند. حالت نواری این روکش‌ها باعث می‌شوند که جوندگان نتوانند نقطه‌ای را بر روی سطح پیدا کنند و نمی‌توانند به‌درستی کابل را گاز بگیرند. کابل‌های دارای آرمورهای ساخته شده از نوار فولادی برای استفاده در فضای باز در مجاری کابل و شفت که در آن نمی‌توان از آسیب جوندگان جلوگیری کرد، توصیه می‌شود.

آرمورهای میله‌ای FRP

میله‌های FRP پروفیل‌هایی گرد هستند که عمدتاً از جنس شیشه و رزین می‌باشند. از آرمورها می‌توان برای فراهم کردن استحکام طراحی کابل‌های فیبر نوری استفاده کرد. کابل‌هایی با آرمورهایی از جنس میله FRP درست در زیر غلاف بیرونی، سطح محافظتی مشابه سیم فولادی دارند اما کاملاً دی‌الکتریک هستند که در مناطقی که دارای میدان‌های الکترومغناطیسی هستند (مانند مسیر قطارها) یک مزیت به‌حساب می‌آید.

گزینه‌های دیگر

اگرچه می‌توان عملکرد کابل‌ها را نیز با مواد افزودنی کاربردی سطحی مانند مواد بازدارنده یا کشنده سموم عمل بهبود بخشید اما توصیه می‌شود از چنین راهکارهایی استفاده نکنید، زیرا می‌تواند برای کارکنانی که مسئولیت نصب و راه‌اندازی را بر عهده دارند خطرناک باشد. از این گذشته انسان و جوندگان هر دو پستاندار هستند.

انتخاب مناسب

انتخاب مناسب‌ترین کابل‌ کشی برای استفاده در مکان‌هایی که جوندگان وجود دارند حیاتی است. کابل‌هایی با آرمور فولادی از زیرساخت‌های مهم در برابر موش‌های کیسه‌دار و سنجاب‌ها محافظت می‌کند، اگرچه در بسیاری موارد دیگر، گزینه با دقت و پیچیدگی‌های کمتر محافظت بهتری ارائه می‌دهد.

 

 

امتیاز شما به این مطلب

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *